V minulem tednu so policisti prijeli 234 ilegalnih migrantov, od tega največ na območju novomeške policijske uprave (110), ljubljanske (107), trinajst na območju koprske policijske uprave in štiri na območju, ki ga pokriva Policijska uprava Maribor. Med ilegalnimi prebežniki prednjačijo državljani Pakistana, teh je bilo kar 161, sledijo jim državljani Afganistana, teh je bilo 33.
V dneh od minulega petka pa do včeraj so policisti Policijske uprave Ljubljana med opravljanjem nalog varovanja državne meje v naseljih Nove Ložine, Dane, Stari Log, Kočevski Rog (Ušive jame) skupaj izsledili in prijeli 83 tujcev.
V letošnjem januarju (za februar podatka na spletni strani policije še ni) so policisti na območju Republike Slovenije obravnavali 595 ilegalnih prehodov državne meje. Število se je glede na isto obdobje lani povečalo za 84,8 odstotka. Policisti, ki varujejo našo južno mejo, so pred dnevi vršilca dolžnosti generalnega direktorja policije Antona Travnerja opozorili, da so zaradi vnovičnega povečevanja migracij zelo obremenjeni in izpostavljeni možnostim okužb. Število ilegalnih migracij v začetku pomladi že nekaj let zapored prične naraščati, vrh pa po navadi doseže poleti. Migranti, ki so zimo preživeli v katerem od centrov na poti v Evropo, se spomladi želijo premakniti naprej.
Na grško-turški meji nekoliko mirneje
Po tistem, ko je turški predsednik Recep Tayyip Erdogan konec februarja dejal, da ne bo več zadrževal migrantov (v Turčiji jih je v begunskih taboriščih in zunaj njih skoraj štiri milijone) na ozemlju svoje države, in se jih je več kot deset tisoč odpravilo na negotovo pot proti Evropi, se razmere na jugu Balkanskega polotoka očitno umirjajo. Na "nikogaršnjem ozemlju" med Turčijo in Grčijo naj bi bilo sicer še zmeraj okoli dva tisoč ljudi, a o incidentih tiskovne agencije v zadnjih dneh niso poročale. Naša sodelavka iz Aten Katja Lihtenvalner poroča, da skuša dnevno nekaj sto migrantov vdreti preko meje, vendar jim grški policisti ob pomoči policistov Frontexa to preprečujejo. Prav tako ni zaznati, da bi se migrantska kriza povečevala v državah na tako imenovani balkanski poti. (vb)
Pomoč vojske
Notranji minister Aleš Hojs bo v tem tednu po končanem medresorskem usklajevanju poslanskim skupinam poslal predlog za aktivacijo 37. a člena zakona o obrambi, ki bi vojski omogočil nekaj dodatnih pooblastil. Za aktivacijo 37. a člena je potrebna dvotretjinska večina v državnem zboru. Vojska naj bi tako, po besedah ministra Hojsa, pomagala pri varovanju južne meje, policiste pa s tem razbremenila dela na meji in bi policiste zato bilo mogoče poslati na naloge v notranjosti. "V tem trenutku bo morda treba narediti tudi zavarovanja kakšnih bolnišnic, drugih pomembnih objektov, treba bo skrbeti za red, varnost in premoženje vas občanov. Zato verjamem, da bom s svojim predlogom kljub nekaterim pomislekom opozicije uspel," je dejal Hojs.
Slovenija in hrvaška policija imata sklenjen dogovor o vračanju tujcev, a ker Hrvaška za vračilo migrantov po zadnjih podatkih želi potrdila, da niso okuženi z novim koronavirusom, to po besedah ministra le še dodatno zapleta in obremenjuje policiste na južni meji s procedurami, testi, dodatnimi analizami, papirologijo ...
Lani 16 tisoč nezakonitih prehodov
Predlog ministra o aktivaciji 37. a člena na Generalni policijski upravi podpirajo. "Slovenska vojska z dodatnimi pooblastili bi bila dobrodošla pomoč policiji za delo na meji. Policija bi lažje opravljala številne naloge, povezane z obvladovanjem epidemije, med drugim se trudimo urejati varno pot voznikom tovornih vozil iz različnih držav v konvojih," navaja vrh policije.
Slovenska policija je v lanskem letu obravnavala 16.099 ilegalnih prehodov državne meje, leta 2018 je bilo teh primerov 9262. Število se je tako povečalo za skoraj 74 odstotkov. Lani so bili najpogosteje obravnavani državljani Pakistana, Alžirije in Afganistana. Državljani Pakistana zavzemajo delež četrtine vseh.