V SDS začeli zbiranje podpisov za tri zakonodajne referendume. Se bo priključila tudi NSi?

STA, Va
01.09.2022 12:38

Opozicijo motijo spremembe zakonov o vladi, o RTVS in o dolgotrajni oskrbi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Za vsakega od referendumov morajo v SDS zbrati najmanj 40 tisoč podpisov.
Robert Balen
Zbiranje podpisov za referendum v Ljubljani.
Fotorobert Balen

V SDS so na stojnicah pred posameznimi upravnimi enotami začeli zbirati podpise državljanov za razpis zakonodajnih referendumov o predlogu sprememb zakonov o vladi, RTVS in o dolgotrajni oskrbi. Do kdaj bi želeli zbrati potrebnih 40.000 podpisov, ne razkrivajo, napovedujejo, da bodo aktivni vse do 5. oktobra, ko se izteče 35-dnevni rok.

Poslanka SDS Alenka Jeraj je ob začetku zbiranja podpisov znova poudarila, da so se v postopek zbiranja podpisov podali, ker menijo, da gre pri spremembah zakona o vladi, ki bi med drugim prinesle tri nova ministrstva, za zapravljanje denarja in izgubljanje dragocenega časa.

Kritični so tudi do predlagane novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), s katero želi vlada na novo urediti vodenje, upravljanje in nadzor RTVS. Ocenjujejo, da želi koalicija z obravnavo novele zakona po nujnem postopku "samo na hitro obglaviti RTV, torej zamenjati direktorja, zamenjati programski, nadzorni svet".

V SDS nasprotujejo tudi zamiku uveljavitve zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga prinaša predlog sprememb zakona. Ljudi zato pozivajo, da oddajo podpise za razpis referendumov. To lahko storijo pred upravnimi enotami, a se po besedah Jerajeve pojavlja nekaj težav, saj se v manjših občinah ukinjajo krajevni uradi oziroma ne delujejo.

Na vprašanje, ali jim bodo pri zbiranju podpisov pomagali tudi v NSi, kjer so v preteklosti že izrazili naklonjenost ideji o referendumskih pobudah o zakonu o RTVS in dolgotrajni oskrbi, pa je poslanka odgovorila, da na stojnice prihajajo tudi njihovi člani. Ocenjuje, da se jim bo NSi priključila pri "tistih stvareh, za katere tudi oni ocenjujejo, da so slabe".

V največji opozicijski stranki kot "najbolj racionalno" še vedno ocenjujejo izvedbo referendumov sočasno z jesenskimi lokalnimi ali predsedniškimi volitvami.

"Če bo kampanja poštena, torej da bomo soočali argumente in se bo dejansko povedalo, kaj prinašajo zakoni in zakaj smo proti, potem bo vse v redu," pa je poslanka SDS odgovorila, kaj pričakujejo od vladnih strank. Pravi, da morajo biti ljudje informirani, zakaj so se v stranki odločili za referendume.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta