Fotografija je simbolična.
V bolnišnicah se zdravi 14 bolnikov več kot dan prej, intenzivno nego pa potrebujeta dva manj. Najmlajši covidni bolnik je star deset let, najmlajši bolnik, ki potrebuje intenzivno nego, pa 32 let.
V državi je po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) trenutno aktivno okuženih 43.457 ljudi, kar je 1339 manj kot dan prej. Sedemdnevno povprečje okužb znaša 2928, 14-dnevno na 100.000 prebivalcev pa 2062.
Število aktivnih primerov okužbe se je v primerjavi z dnevom prej znižalo za 1339. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov se je zmanjšalo za 162, 14-dnevno na 100.000 prebivalcev pa za 63.
Nenujni posegi se ne izvajajo
Državni sekretar na ministrstvu za zdravje Franc Vindišar je na novinarski konferenci spregovoril o resni situaciji v bolnišnicah in pomanjkanju kadra. Pred epidemijo smo v Sloveniji imeli na voljo 233 postelj intenzivne terapije. V tem trenutku razpolagajo s 302 posteljama za covid paciente.
"Ko prerazporedimo zdravnika in medicinsko sestro na covid oddelek, ju odvzamemo iz drugega delovišča. To pomeni, da delo tam ni opravljeno, v zdravstvu razen obravnave nujnih primerov v tem trenutku vse stoji. Nenujni posegi se ne izvajajo."
"Bojim se, da smo zelo blizu temu, da ne bomo imeli niti anesteziologa, ki bi lahko uspaval pacienta za operacijo. V tem trenutku ne moremo več ustrezno poskrbeti niti za večjo naravno ali prometno nesrečo, kjer bi imeli večje število ponesrečencev," pravi.
Covid bolnišnice so se tudi notranje reorganizirale. Za pomoč na teh oddelkih so se javili tudi zaposleni pri koncesionarjih in zasebnikih, študentje medicine in zdravstvene nege ter dijaki.
Franc Vindišar je še povedal, da so v tem trenutku "absolutno v ospredju pacienti, ki se dušijo, jim primanjkuje kisika … Vse, kar čaka, bo seveda treba opraviti, a zdaj je najprej nujno narediti vse, da nekdo, ki bo v Sloveniji potreboval intenzivno zdravljenje, ne ostane brez njega".
Odstotek pozitivnih testov se je v primerjavi s ponedeljkom znižal za 9,7 odstotne točke. V torek so opravili tudi 57.422 hitrih antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih vlade cepljenih 1.223.965 ljudi, to je 58 odstotkov vsega prebivalstva. Z enim odmerkom je sicer cepljenih 69 odstotkov starejših od 18 let in 79 odstotkov starejših od 50 let.
Z vsemi potrebnimi odmerki pa je cepljenih 1.140.332 ljudi oz. 54 odstotkov prebivalstva. Z vsemi potrebnimi odmerki je cepljenih 64 odstotkov starejših od 18 let in 75 odstotkov starejših od 50 let.
S poživitvenim odmerkom je bilo doslej po navedbah vlade proti covidu-19 cepljenih 249.409 ljudi.
Inšpektorat zaradi nepreverjanja izpolnjevanja pogoja PCT do zdaj zaprl 15 trgovin in bencinskih servisov
Tržni inšpektorat je v zadnjih dveh tednih poostrenega nadzora zaradi nepreverjanja izpolnjevanja pogoja PCT začasno zaprl devet trgovin in bencinskih servisov, skupaj do zdaj 15. V 19 primerih je ugotovil tudi nenošenje maske in neizpolnjevanje pogoja PCT pri zaposlenih, a je teh primerov malo, pravi vodja tržnega inšpektorata Martina Gašperlin.
Inšpektorji med drugim preverjajo tudi spoštovanje ukrepa zaprtja nočnih klubov. Po besedah Gašperlinove so še pred začetkom tega nadzora zaprli en gostinski lokal v Ljubljani, ki je imel zasebno zabavo.
V zadnjih dveh tednih, ko je inšpektorat nadaljeval poostren nadzor preverjanja pogoja PCT (preboleli, cepljeni, testirani), je po besedah v. d. glavne tržne inšpektorice Gašperlinove nadzor opravil pri 1200 subjektih, od tega jih je 263 izvedel med obema vikendoma.
Večino nadzorov so izvedli na področju trgovinske dejavnosti, med drugim 44 v trgovskih centrih, 171 na bencinskih servisih, 326 v prodajalnah z oblačili in obutvijo ter 193 v tehničnih trgovinah.
Manjše nepravilnosti so ugotovili pri 265 subjektih, ki jim je bilo izrečenih 183 popravnih opozoril, s katerimi so jim naložili odpravo nepravilnosti. "Nam je namreč pomembno, da opozorimo in če se zadeve popravi, je za nas v redu," je na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede covida-19 povedala Gašperlinova.
V nekaterih primerih kršitve kljub opozorilu niso bile odpravljene, zato je inšpektorat v teh primerih izdal 20 plačilnih nalogov v skupni vrednosti nekaj več kot 83.200 evrov. "Največkrat je šlo za to, da zavezanci niso preverjali pogoja PCT, od tega v 12 primerih na bencinskih servisih, v treh v trgovinah z oblačili ter v petih v ostalih vrstah trgovin," je povedala.
V devetih primerih je inšpektor ocenil, da nepravilnosti predstavljajo takšno nevarnost za zdravje in življenje ljudi, da je do njihove odprave izrekel ustno prepoved opravljanja dejavnosti. Skupno je bilo po besedah Gašperlinove v dosedanjem izvajanju poostrenega nadzora izrečenih 15 takšnih odločb. Gre predvsem za primere, kjer pri strankah niso preverjali pogoja PCT.
Na inšpektoratu sicer ugotavljajo, "da smo v zadnjih tednih vsi skupaj uspeli narediti velik korak pri upoštevanju pogoja PCT". "Skrbelo me je, kako se bo izvajalo preverjanje pogoja PCT z osebnim dokumentom. A moram izpostaviti, da nam je uspelo zelo hitro sprejeti ukrep kot del našega začasnega spremenjenega življenja," je dejala.
Gašperlinova se je zahvalila vsem podjetjem, ki dosledno preverjajo PCT pogoj z osebnim dokumentom, in strankam, ki brez nerganja in slabe volje pokažejo potrebna dokazila, pa tudi vsem zaposlenim, ki na vstopnih točkah izvajajo preverjanje. Kot je dejala, verjame, da z doslednim preverjanjem pogoja PCT preprečujemo širjenje koronavirusa in nepotrebne smrti, pa tudi da gre le za začasne ukrepe.
Poklukar in Beovićeva opozorila na možnost petega vala epidemije covida-19
Minister za zdravje Janez Poklukar in predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović sta v ločenih izjavah opozorila na možnost petega vala epidemije covida-19. Do slednjega bi po Poklukarjevih besedah ob nezadostni precepljenosti v Sloveniji lahko prišlo februarja prihodnje leto.
Na PCR-testiranje s fotografijo pozitivnega hitrega testa ali testirno ploščico
Do PCR-testa brez napotitve so upravičeni vsi, ki predložijo dokazilo o pozitivnem rezultatu hitrega antigenskega testa za samotestiranje. Za dokazovanje pozitivnega rezultata je na voljo več možnosti. Posamezniki lahko predložijo fotografijo testa z informacijo o času testiranja in osebnim dokumentom, test pa lahko prinesejo tudi s seboj.
Od 13. novembra namreč velja, da so do PCR-testa brez napotitve upravičeni vsi, ki pred odvzemom brisa predložijo dokazilo o pozitivnem rezultatu hitrega antigenskega (HAG) testa za samotestiranje.
Kot dokazilo je sprva štela fotografija pozitivnega rezultata testa, s spremembami pravilnika, ki so začele veljati v torek, pa so potrebna dokazila natančneje opredeljena.
Posamezniki s pozitivnim HAG testom za samotestiranje morajo kot dokazilo priložiti fotografijo testa HAG, ki mora vsebovati informacijo o datumu in času opravljenega testiranja, nastati pa mora v ustreznem časovnem oknu po odvzemu brisa. Bolniki morajo tako na test zapisati datum in čas samotestiranja, zraven pa priložiti osebni dokument ali fotografijo, iz katere je razvidna prava podoba bolnika.
Če posameznik takšnega dokazila nima, pa lahko test skupaj z osebnim dokumentom predloži pri izvajalcu PCR testiranja. Test mora biti v neprodušni prosojni zaščiti.
Po besedah državnega sekretarja na ministrstvu za zdravje Franca Vindišarja so sicer s takšnim načinom testiranja pomembno razbremenili primarno raven zdravstva in pospešili pridobivanje rezultatov testiranja.
Epidemijo covida-19 bi zaustavili, če bi imeli na voljo cepivo s tako visoko zaščito, kot so jo na začetku ponujala mRNK cepiva, je pojasnila Beovićeva. Tovrstna cepiva so v začetku nudila okoli 95-odstotno zaščito, je opomnila Beovićeva. Kot je znano, pa je učinkovitost cepiv s pojavom novih različic koronavirusa nekoliko upadala. Tako visoko zaščito cepiv po oceni Beovićeve lahko zopet dosežemo z uporabo poživitvenih odmerkov cepiv. Hkrati pa bi morala biti v nekem trenutku precepljena domala vsa populacija, kar je v praksi neizvedljivo, je poudarila Beovićeva.
V covidne bolnišnice še štiri zdravstvene ekipe Slovenske vojske
Slovenska vojska je danes v bolnišnice napotila štiri dodatne zdravstvene ekipe. Tri ekipe bodo začasno delovale v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana, ena pa v Mariboru. Delali bodo na intenzivnih covidnih oddelkih, oddelkih urgentne medicine in glede na potrebe tudi drugod, so zapisali na spletni strani Generalštaba Slovenske vojske.
Dodatne ekipe so se pridružile 20 pripadnikom Slovenske vojske, ki že od 16. novembra delujejo v obeh kliničnih centrih ter v splošnih bolnišnicah v Celju in Novem mestu. Skupaj v slovenskih bolnišnicah trenutno tako pomaga 40 pripadnikov vojske.
Vojaški zdravstveni tim sestavljajo diplomirana medicinske sestra, zdravstveni tehnik oz. srednja medicinska sestra, bolničar in dva vojna reševalca.
Opomnila je, da lahko vseeno z velikim deležem precepljenosti zmanjšamo sprejeme covidnih bolnikov v bolnišnice in omogočimo normalno življenje vseh ljudi, saj se na ta način zmanjša možnost okužbe s koronavirusom.
Povprečna starost covidnih bolnikov trenutno znaša 70 let
Ob tem je Beovićeva izpostavila, da zaščita po preboleli bolezni "počasi ugaša." O tem po njenih besedah ni veliko podatkov, ena od izraelskih raziskav pa kaže, da prebolevniki, ki so covid-19 preboleli lansko leto, ponovno zbolevajo še enkrat tako pogosto, kot tisti, ki so bolezen preboleli letos.
Beovićeva je opomnila, da so strokovnjaki že v začetku epidemije covida-19 predvidevali, da imunost po preboleli bolezni ne bo trajna. "Nekaj zaščite prebolelost vendarle nudi in če se dodatno cepimo, lahko dobro vplivamo na to, da nas virus ne prizadene na najhujši način," je pozvala predsednica zdravniške zbornice.
Tudi Poklukar je pozval k cepljenju, tako z osnovnimi odmerki cepiva, kot s poživitvenimi. Po njegovih besedah je najbolj pomembno, da k cepljenju pristopijo starejši od 50 let. Povprečna starost covidnih bolnikov trenutno znaša 70 let, je opozoril minister. Na t. i. navadnih covidnih oddelkih je večina ljudi sicer starejših od 50 let, na intenzivnih pa so tudi mlajši, je poudaril Poklukar.