Strokovni direktor UKC Maribor Matjaž Vogrin je povedal, da je mariborska občina trenutno zelo ogrožena in je na drugem mestu po številu okuženih glede na število prebivalcev. "To se tudi vidi po pritisku na hospitalizacije," je poudaril. V bolnišnici je danes hospitaliziranih več kot 200 bolnikov s covid-19, od tega jih je 45 na intenzivni negi. Poleg tega imajo v bolnišnici več kot 500 pacientov, ki niso okuženi s koronavirusom.
Število pacientov v zadnjih treh tednih ne upada, se pa spreminja število zaposlenih, ki za te paciente skrbijo. Danes je z delovnega mest odsotnih 878 zaposlenih v UKC Maribor, pri čemer so razlog pri večjem delu tega števila okužbe in karantenske odločbe. Približno 300 je teh, zelo veliko pa je tudi število zaposlenih, ki so na bolniški zaradi izgorelosti na delovnem mestu, je še poudaril Vogrin. Navedel je, da je danes zaradi okužbe s koronavirusom odsotnih 52 zdravnikov in 160 medicinskih sester.
Med zaposlenimi so opravili že med 1500 do 2000 testiranj. Gre za tiste zaposlene, ki nimajo simptomov. Testi so pokazali, da je med tistimi, ki nimajo simptomov, približno 5 odstotkov okuženih. "To gotovo predstavlja dodatno veliko nevarnost za naše delo," je zatrdil.
"Še enkrat bi opozoril, da je zdravstveno osebje, ne samo v naši bolnišnici, ampak pravzaprav v vseh bolnišnicah in tudi drugih zdravstvenih ustanovah po Sloveniji, na robu izčrpanosti," je poudaril. Najbolj so obremenjeni oddelki, kjer poteka intenzivno zdravljenje, anestezija, covid akutni oddelki in pa urgentna služba.
"Zato apeliram na vse prebivalce Republike Slovenije. Upoštevaje vse predpise, ker bo v nasprotnem primeru pritisk na bolnišnice takšen, da ga ne bomo mogli več obvladati prav zaradi pomanjkanja osebja," je pozval. Zato se cepljenja zagotovo zelo veselijo. Vogrin si želi, da bi se cepili vsi zdravstveni delavci.
Na voljo obrazec za tiste, ki se želijo cepiti
Vlogo za cepljenje proti covid-19 je od danes dalje v elektronski obliki na spletnem portalu e-uprava mogoče oddati na dva načina. S pomočjo kvalificiranega digitalnega potrdila ali pa z ročnim vnosom potrebnih podatkov. Minister za javno upravo Boštjan Koritnik pravi, da gre za precej enostaven postopek, ki je podoben spletnemu nakupovanju. Po uspešni oddaji bodo vsi uporabniki od Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz) prejeli pisno potrdilo o oddani nameri za cepljenje.
Te podatke bo spremljala zdravstvena stroka, pri tem je Koritnik poudaril, da gre zgolj za zbiranje podatkov o interesu med prebivalstvom za cepljenje in obveščanju zainteresiranih o nadaljnjih postopkih.
Dnevno v UKC Maribor v povprečju sprejmejo približno 24 bolnikov s covid-19. "Intenzivno obravnavamo prav vsakega izmed njih," poudarja Vogrin, pri tem pa še pojasnjuje, da so uspeli ležalno dobo od prvega vala, ko je znašala okoli 8 dni, skrajšati na približno 5 dni. Gre za ležalno dobo pri običajnih akutnih bolnikih. Prav tako se je za nekaj dni skrajšala tudi obravnava na intenzivnih oddelkih. V prvem valu so skupno obravnavali 107 pacientov, v drugem valu pa do zdaj že 1064. "Drugi val je v tem trenutku že 10-krat večji in bojim se, da bo do konca drugega vala vsaj še 500 obravnav," je povedal.
Zahvalil se je tudi zdravniku in nacionalnemu koordinatorju Robertu Carotti, ki skrbi za premeščanje bolnikov v manj obremenjene dele. Pravi, da ta sistem deluje. Zahvalil se je tudi vodji dispečerskega centra Mihi Brezovniku. Pojasnil je, da so morali dnevno premestiti tudi do 14 bolnikov.
Covid se pozna tudi pri neokuženih pacientih
Povprečna starost smrtnih žrtev med bolniki s covid-19 v UKC Maribor znaša 84 let in velika večina ima ob tem tudi pridružene bolezni, je navedel Vogrin. "Ampak vsi izmed teh ljudi bi lahko živeli še nekaj mesecev, nekaj let, če ne bi imeli akutnega covid obolenja," je odgovoril na novinarsko vprašanje.
Pri tem je še dodal, da je tudi število zdravstvenih obravnav bistveno nižje, kot je bilo v preteklem primerjalnem obdobju. Mesečno opravijo 1500 operativnih posegov manj in 10 do 15 tisoč ambulantnih obravnav manj. "To se gotovo pozna v zdravstvenem stanju populacije in po mojem velja za celotno Slovenijo. Oba vzroka je treba povezati. Covid ne prizadene le covid bolnikov, temveč tudi večino ostalih bolnikov," je odgovoril. Pojasnil je še, da trenutno v UKC Maribor obravnavajo le bolnike s stopnjo nujnosti zelo hitro in malignomske in karcinomske bolnike. "Ostali bolniki so gotovo v tem trenutku prikrajšani," je dodal.