Februarsko merjenje priljubljenosti politikov je potrdilo pravilo, da se v času pandemije zdravstveni ministri uvrščajo zelo visoko, in Janez Poklukar ni izjema. Decembra lani je bil celo na prvem mestu, pred aktualnim predsednikom republike Borutom Pahorjem in evropsko poslanko Ljudmilo Novak, ki se običajno izmenjujeta na prvih dveh mestih. Pahor je tokrat že drugi mesec zapored na prvem mestu, Poklukar je zasedel drugo in potisnil Novakovo na tretje. A če se je za lansko leto zdelo, da je bil Pahor nesporni kralj lestvice, ni tako. Novakova je bila na prvem mestu kar osemkrat, Pahor le trikrat, Poklukar, pa je bil, kot rečeno, na vrhu decembra lani.
Tanja Fajon je tokrat obdržala četrto pozicijo, skupaj s petouvrščenim Zoranom Jankovićem. V spodnjem delu razpredelnice pa je zaznati kar nekaj sprememb, Janez Cigler Kralj je pridobil pet mest in je trinajsti, tudi Janez Janša je pridobil pet mest in je petnajsti.
Novouvrščena Zdravko Počivalšek in Aleš Hojs sta končala na dnu razpredelnice in zapuščata družbo najbolj priljubljenih politikov. Naslednji mesec ju bosta zamenjala Robert Golob in Jernej Vrtovec, ki so ju anketiranci največkrat predlagali.
Deljenje vladnih predvolilnih bonbonier, kot so nekatere zadnje ukrepe poimenovali kar člani ministrske ekipe, očitno deluje, a še zdaleč ne tako, kot bi si v vladi najbrž želeli. Delež tistih, ki sodijo, da vlada deluje uspešno, se namreč veča že tretji mesec zapored in je tokrat na dobrih 36 odstotkih. Ne glede na to pa še naprej velika večina, 61,2 odstotka, meni, da vlada deluje neuspešno.
O raziskavi
Vox populi je javnomnenjski raziskovalni projekt časnikov Dnevnik in Večer, njegov izvajalec je agencija Ninamedia. Med 7. in 9. februarjem 2022 so opravili telefonsko javnomnenjsko raziskavo po metodi CATI. Iz računalniškega seznama so poklicali 5733 naključno izbranih telefonskih naročnikov, 2225 ni bilo dosegljivih, 2007 jih ni želelo sodelovati v anketi, 801 pa ni ustrezal vzorčnim določilom. Anketiranih je bilo 700 oseb. Pred analizo so bili podatki uteženi po starosti in izobrazbi tako, da so socio-demografsko strukturo vzorca približali strukturi ciljne populacije, s čimer so zagotovili večjo reprezentativnost vzorca. Standardna napaka vzorca je +/- 3,7 %. Rezultati so prikazani v odstotkih (%).
Uporaba rezultatov le z dovoljenjem
Ponatis in uporaba rezultatov javnomnenjske ankete sta dovoljena le z izrecnim soglasjem naročnikov ankete, družb Dnevnik in Večer. Po izteku dvanajstih ur od prve objave javnomnenjske ankete v edicijah njunih naročnikov pridobitev dovoljenja ni več potrebna.