Vse več sladil v pijači in hrani? Zdaj jih lahko prepoznate tudi z aplikacijo

Vida Božičko Vida Božičko
11.11.2021 12:49
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Zps

Sladila lahko najdemo v mnogih izdelkih, ne le v pijačah in sladicah, so pokazali rezultati najnovejše raziskave Inštituta za nutricionistiko. V raziskavi so pregledali sestavo brezalkoholnih pijač na slovenskem trgu in ugotovili, da se je med letoma 2017 in 2019 delež razpoložljivih brezalkoholnih pijač s sladili povečal za 17 odstotkov do leta 2020 pa že kar za 53 odstotkov. V energijskih pijačah se je ta odstotek povečal kar za 144 odstotkov, je opozoril strokovnjak z inštituta Igor Pravst

Povečuje se tudi prodaja živil, v katerih so hkrati dodani sladkorji in sladila. Sočasno se povečuje tudi prodaja tovrstnih pijač. Na ta račun se je nekoliko zmanjšala prodaja pijač z dodanim sladkorjem, ki pa so leta 2020 še vedno predstavljale 72 odstotkov prodaje brezalkoholnih pijač. Povečuje se tudi prodaja živil, v katerih so hkrati dodani sladkorji in sladila. 

Na Inštitutu za nutricionistiko opozarjajo, da čeprav so sladila prispevala k zmanjšanju vsebnosti sladkorja v pijačah, tovrstne pijače ne predstavljajo optimalne izbire. 

"Morebitni koristni učinki uživanja živil z nehranilnimi sladili so lahko kratkotrajni, še vedno pa vemo premalo o dolgotrajnih posledicah na zdravje odraslih in še posebej na zdravje otrok in mladostnikov. Prav pri njih bi morali biti zelo previdni glede učinkov uživanja nehranilnih sladil na razvoj okusa, izbire živil in nadzora nad vnosom hrane," je izpostavila Urška Blaznik z Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). 

S ciljem potrošnikom ponuditi koristne informacije o sestavi živil, ki jim omogočajo ozaveščene izbire, so Inštitut za nutricionistiko, Zveza potrošnikov Slovenije, Institut Jožef Stefan in NIJZ letos v okviru programa Veš, kaj ješ nadgradili brezplačno mobilno aplikacijo VešKajJeš, ki zdaj prepozna tudi živila s sladili. Aplikacija ima trenutno 24.000 aktivnih uporabnikov, ki lahko v bazi najdejo več kot 45.000 živil in pijač, od tega jih je 1049 s sladili. 

Aplikacija VešKajJeš prikazuje hranilne vrednosti izdelka (maščob, nasičenih maščob, sladkorja in soli) v obliki prehranskega semaforja (rdeča, oranžna in zelena). Če zasveti rdeča luč, to pomeni, da hranilna vrednost izdelka ni najboljša, zato naj se ga v prehrani omejuje. Po novem pa meri tudi vsebnost sladkorjev in sladil. Če se koda obarva sivo, to pomeni, da izdelek vsebuje sladilo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta