Poslanci Evropskega parlamenta so s pišlo večino, le dobrim odstotkom več od potrebne absolutne večine, izvolili 60-letno nemško obrambno ministrico Ursulo von der Leyen za novo predsednico Evropske komisije. Prejela je 383 glasov v evroparlamentu, ki šteje 751 članov, a štirje niso dobili mandatov. Za izvolitev je bilo potrebnih 374 glasov. To je bila najtesnejša odločitev v zgodovini Evropske unije. "Demokracija večine je večina,” je povedala o razmeroma šibkem rezultatu. Predsednica, prva ženska na tem položaju, se je kmalu po objavi rezultatov na twitterju večjezično zahvalila. Nemka bo 1. novembra v Bruslju nasledila Luksemburžana Jean-Clauda Junckerja.
Obljublja vse mogoče
Možnosti za njeno izvolitev so se okrepile šele popoldne, tik pred glasovanjem, ko se je izvedelo, da jo poleg poslancev Evropske ljudske stranke ter liberalcev podpira tudi večina socialistov in demokratov.
"Sem rojena Evropejka"
Na prvi novinarski konferenci po izvolitvi je Ursula von der Leyen izjavila, da je vedno želela delati za Evropo. "V demokraciji je večina večina," je odgovorila na pripombo novinarja, da je bila izvoljena s tesno večino le devetih glasov.
"Ko sem prišla pred dvema tednoma, nisem imela večine. Videli ste, da je bilo treba sodelovati s političnimi skupinami, da sem jih prepričala," je dodala Nemka, ki so jo voditelji članic unije za kandidatko za vodenje Evropske komisije izbrali 2. julija. Ob tem je priznala, da je bilo težko dobiti večino.
"To sta bila najbolj intenzivna dva tedna v mojem političnem življenju," je še povedala in menila, da ima zdaj dobro izhodišče za delovanje komisije ter sodelovanje s parlamentom in Evropskim svetom. Dejala je, da v prihodnjih petih letih želi iz Evrope narediti "podnebju prijazno celino", ki bo služila ljudem, bo gospodarsko močna, digitalna in bo temeljila na vladavini prava z živahno demokracijo. "Želim združiti Evropo in jo popeljati naprej," je še dejala.
Kot enega prvih izzivov je omenila oblikovanje predane komisarske ekipe. Države članice je zato znova pozvala, naj predlagajo kar najboljše kandidate za komisarje, ob tem pa poudarila, da v komisiji želi enako število moških in žensk. Povedala je še, da želi komisijo, ki bo delala za krepitev Evrope in njene vloge v svetu ter bo popolnoma predana izboljšanju EU, ker je prepričana, da svet potrebuje močno Evropo.
Na vprašanje, zakaj si je želela to službo, je odgovorila, da zato, ker je rojena Evropejka, je iz proevropske družine in se je vedno želela vrniti v Bruselj.
"Zame je kot priti domov," je še pojasnila hči nekdanjega višjega evropskega uradnika pri Evropski komisiji, ki se je rodila v Bruslju.
Angela Merkel: Čeprav danes izgubljam dolgoletno ministrico, dobivam novo partnerico v Bruslju
Med prvimi sta ji čestitala predsednik Evropskega sveta Donald Tusk in nemška kanclerka Angela Merkel. "Čestitke Ursula von der Leyen. Čestitke Evropa," je na Twitterju zapisal predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Evropski svet je sicer von der Leynovo tudi predlagal za predsednico komisije.
Med prvimi ji je čestitala nemška kanclerka Angela Merkel, s katero sta bili dolga leta tesni sodelavki, saj je bila von der Leynova ministrica v vseh njenih vladah.
Merklova je von der Leynovo označila za "prepričano in prepričljivo Evropejko", ki se bo izzivov lotila z velikim elanom. "Čeprav danes izgubljam dolgoletno ministrico, dobivam novo partnerico v Bruslju. Veselim se dobrega sodelovanja," je na twitterju zapisala kanclerka.
Vodja nemških krščanskih demokratov (CDU), iz katerih prihaja von der Leynova, Annegret Kramp-Karrenbauer pa je izvolitev svoje strankarske kolegice označila za zgodovinsko. Kot je dejala, prihaja iz politične sredine, gradi mostove in se bori za enotnost Evrope.
Španski socialistični premier Pedro Sanchez je ob čestitki zapisal, da mora Evropa naprej, da je treba sodelovati ter se soočiti s spremembami, ki jih terja skupni projekt. "Za bolj socialno, pravično, trajnostno in feministično Evropo," je zapisal.
Portugalski premier Antonio Costa, prav tako iz vrst evropskih socialistov, je na Twitterju zapisal, da se veseli sodelovanja z novo komisijo pri izvajanju progresivne agende, h kateri se je von der Leynova zavezala.
Sodelovanja se veseli tudi avstrijska kanclerka Brigitte Bierlein, švedski premier Stefan Löfven pa je dejal, da je skrajni čas, da je na tako pomemben položaj prišla ženska. Novi predsednici komisije je že čestital tudi hrvaški premier Andrej Plenković.
Von der Leynovi so čestitali tudi vodilna kandidata Evropske ljudske stranke in socialdemokratov, Manfred Weber in Frans Timmermans, ter liberalka Margrethe Vestager.
Razdeljeni, da bolj ne bi mogli biti
Vodja njene EPP, s 182 poslanci največje skupine, Manfred Weber je napovedal odločno podporo skupine kandidatki. Opozoril je, da je v Evropi zaradi neupoštevanja načela vodilnih kandidatov po evropskih volitvah že nastala škoda, da pa ne sme biti nobene dodatne škode več. "Evropa mora biti zdaj sposobna delovati," je izpostavil. Vodja liberalne skupine Obnovimo Evropo (RE) Dacian Ciolos je v razpravi dejal, da je njegova skupina pripravljena podpreti von der Leynovo, če se bo zavzemala za prenovo Evrope. Ocenil je tudi, da je kandidatka predložila jasne cilje. V konservativni skupini (ECR) so bili dopoldne še neodločeni, ali podpreti von der Leynovo, je povedal sopredsedujoči skupine Raffaele Fitto. Med drugim so ji očitali, da ni navedla, kako bi uresničila ambiciozne cilje na področju boja proti podnebnim spremembam ter glede migracij.
Zelenih pa ni prepričala. Več poslancev iz te skupine, med drugim sopredsedujoči Philippe Lamberts, je ocenilo, da so njene napovedi glede zaščitne podnebja ter azilne politike premalo vsebinske. Da von der Leynove ne bodo podprli, so ponovili tudi v skrajno desni Identiteti in demokraciji (ID). Njen vodja, Nemec Jörg Meuthen, ji je očital "dolg seznam obljub v oblakih" ter dejal, da ni dorasla položaju, za katerega kandidira. Kot dokaz je navedel rezultate njenega vodenja nemških ministrstev za obrambo in družino ter socialne zadeve. "Zdaj, ko sem vas poslušala, sem si celo oddahnila, da od vas ne bom dobila glasu," mu je odgovorila von der Leynova. "Žal ne moremo glasovati za vas," je dejal tudi Martin Schridewan iz skupine levice, ki je zahteval konec politike zategovanja pasu. "Kdor želi zagotoviti socialno pravičnost, mora opustiti varčevalne ukrepe," je dejal. Do kandidatke so bili večinoma kritični tudi poslanci, ki niso v nobeni politični skupini. Med njimi je bil evroskeptični Britanec Nigel Farage, ki ji je očital, da želi v EU vzpostaviti neke vrste komunizem ter državam dokončno odvzeti suverenost. Več evroposlancev je kandidatki očitalo tudi prevelik razkol med severom in jugom, a jim je von der Leynova ob koncu razprave zagotovila, da naj bi po njenih smernicah in ciljih to vrzel zmanjšali.
Von der Leynova je razpravo zaključila z mislijo grškega filozofa: "Skrivnost do sreče je svoboda, skrivnost do svobode je pogum". Ob tem je vsem poslancem zaželela pogum.
Tajno glasovanje je ves dan odmevalo tudi med slovenskimi evroposlanci.
{twitter}https://twitter.com/tfajon/status/1151183553922764802{/twitter}
{twitter}https://twitter.com/tfajon/status/1151164650140123138{/twitter}
{twitter}https://twitter.com/MilanZver/status/1151184489793671170{/twitter}