Hrvaška večjega števila nezakonitih prehodov meje ne pripisuje odstranjevanju ograje

STA, A.L.
22.08.2022 12:24

Hrvaška policija večje število nezakonitih prehodov državne meje pripisuje večjemu migracijskemu pritisku na meji z Bosno in Hercegovino.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Število nezakonitih prehodov državne meje se je na Hrvaškem letos v primerjavi z lani povečalo za 44,7 odstotka, vendar ne zaradi odstranjevanja žičnate ograje na meji s Slovenijo, so za hrvaški časnik Večernji list zatrdili s hrvaškega notranjega ministrstva. Žičnato ograjo so po navedbah ministrstva doslej odstranili le med Krmačino in Radovico.

Odstranjevanje žičnate ograje se je začelo 15. julija. Doslej so jo odstranili samo na območju karlovške policijske uprave, pri mejnem prehodu Vivodina oziroma Krmačina proti mejnemu prehodu Kašt oziroma Radovica, ki v Sloveniji spadata pod metliško policijsko upravo.

Na drugih predelih, ki mejijo s Slovenijo, žičnate ograje še niso začeli odstranjevati, so poudarili na ministrstvu. Dodali so, da bo njeno odstranjevanje po napovedih slovenske vladajo trajalo pet mesecev.

Hrvaška policija večje število nezakonitih prehodov državne meje pripisuje večjemu migracijskemu pritisku na meji z Bosno in Hercegovino. "Med spremljanjem razmer, povezanih z nezakonitimi migracijami na tako imenovani balkanski poti, v zadnjih mesecih opažamo povečano število migrantov na celotni poti. Trenutno je pod največjim pritiskom pot, ki vodi prek Severne Makedonije v Srbijo in naprej proti Madžarski in Avstriji," so za Večernji list pojasnili z ministrstva.

Gre za manj kot desetodstotno rast v primerjavi z enakima obdobjema v letih 2019 in 2020

Dodali so, da trenutno beležijo nekoliko manjši pritisk na mejo z BiH, a Hrvaška v skladu z opravljenimi analizami pričakuje nadaljevanje trenda povečanih poskusov nezakonitih prehodov v Hrvaško na tej meji.

Hrvaška policija je v sedmih mesecih letošnjega leta obravnavala 13.229 primerov, povezanih z nezakonitim prehodom državne meje, od tega 5169 v juliju in avgustu. Med januarjem in julijem lani so zabeležili 9141 takšnih primerov.

Od začetka letošnjega leta do 18. avgusta je 4601 oseba izrazila namen za vložitev zahtevka za mednarodno zaščito. Na Hrvaškem jih je od teh do 18. avgusta ostalo le 366, 4235 pa jih je državo že zapustilo, so še sporočili z ministrstva. "To pomeni, da gre za organizirano manipulacijo, pri kateri osebe zahtevajo azil in nato pobegnejo v želene države prek Slovenije, ki jo tihotapci in migranti koristijo, da bi izigrali pravila Evropske unije in nadaljevali nezakonito gibanje oziroma tako imenovane sekundarne migracije," so pojasnili.

Slovenska policija je v prvih sedmih mesecih obravnavala nekaj več kot 8200 tujcev, ki so nedovoljeno prestopili državno mejo. To je 80-odstotna rast v primerjavi z enakim obdobjem lani, vendar je Tomaž Pavček iz sektorja mejne policije poudaril, da gre za manj kot desetodstotno rast v primerjavi z enakima obdobjema v letih 2019 in 2020.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta