Kaj se dogaja s poletjem?

zur
30.06.2021 19:10
Zahod Kanade duši vročinski val, kakršnega ne pomnijo že 80 let, več nemških zveznih dežel pa je v ponedeljek in torek prizadelo silovito neurje.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Psički Venus je prav prišla ohladitev v mestni fontani v Vancouvru. Foto: REUTERS
Jennifer Gauthier

V Kanadi, ki sicer velja za eno od držav z najhladnejšim vremenom, pravzaprav celo za drugo najhladnejšo na svetu za Islandijo, so v torek namerili rekordnih 49,6 stopinje Celzija. Zahod države duši vročinski val, ki je zahteval tudi že več smrtnih žrtev, zlasti med starejšimi.

Vročinski val je sicer zajel celotno zahodno obalo Severne Amerike, še posebej dramatično pa je na območju Vancouvra, kjer so od petka našteli najmanj 134 smrti, povezanih z vročino. V mestu so celo za ljudi, ki jih ogroža vročina, pripravili hladne prostore, da si opomorejo. A številke o novih vročinskih kapeh še kar prihajajo. Že tretji dan zapored so morali popraviti vročinski rekord. V torek so v kraju Lytton v Britanski Kolumbiji, kakih 250 kilometrov vzhodno od Vancouvra, namerili kar 49,6 stopinje Celzija v senci, je sporočila kanadska meteorološka služba. To je sicer več od absolutnega rekorda v Južni Ameriki in Evropi ter nov rekord na območju 45° in več severne geografske širine. Že nekaj dni na tem območju beležijo temperature nad 30 stopinjami, kar je okoli deset stopinj Celzija nad dolgoletnim povprečjem za ta letni čas.

Vročinski val, ki se razteza vse od ameriške zvezne države Oregon pa do kanadskih arktičnih območij, je posledica območja visokega zračnega pritiska, ki je ujel vročino. Kaj takega na območju ne pomnijo od 40-ih let prejšnjega stoletja. Vročina pa se bo nadaljevala še vsaj do konca tedna, opozarjajo meteorologi.

Globalno je bilo leto 2019 najtoplejše doslej, pet najtoplejših let v zgodovini pa je bilo v zadnjih petih letih. Znanstveniki tovrstne vročinske valove pripisujejo podnebnim spremembam. Opozarjajo, da bodo samo še bolj pogosti. Prav tako huda in močna neurja.

In prav dele Nemčije je v torek zvečer prizadelo silovito neurje z obilnimi padavinami in močnim vetrom, ki je povzročilo precejšnjo škodo in začasno ohromilo železniški promet. Podobno kot že v ponedeljek zvečer sta bili med prizadetimi zvezni deželi Bavarska in Baden-Württemberg. O neurjih so poročali tudi iz Švice in z vzhoda Francije. V departmaju Vogezi na severovzhodu države je ponekod padlo več deset centimetrov toče, zaradi česar so morali uporabiti celo snežne pluge. Nemški Stuttgart pa je neurje s sunki vetra, ki so dosegali do 100 kilometrov na uro, prizadelo že v ponedeljek zvečer. Poplavljeni so bili številni predori podzemne železnice. Škodo je utrpela tudi streha opere, kamor je poleg tega vdrla voda in so morali odpovedati eno od predstav. Več videoposnetkov, ki so zakrožili po nemških medijih, na območju Schwarzwalda prikazuje mini tornade in avtomobile, ki vozijo po več centimetrih vode.

Neurje je že prizadelo tudi Bavarsko, Porenje - Pfalško in Severno Porenje - Vestfalijo, kjer so zaradi poplavljenih kleti morali velikokrat posredovati gasilci. V torek so samo v Frankfurtu v zvezni deželi Hessen v dveh urah gasilci prejeli več kot 600 klicev. Voda je zalivala kleti in garaže ter podvoze. Vlaki in avtobusi so v več delih mesta začasno obstali. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta