Nasina sonda se je Soncu približala najbolj doslej

STA, M.R.
24.12.2024 19:37

Nasina sonda Parker se je danes znova vpisala v zgodovino, saj naj bi se po podatkih ameriške vesoljske agencije Nasa najbolj doslej približala Soncu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ilustracija sonde Parker v bližini sonca
Nasa/Johns Hopkins APL/Steve Gribben

Ker je bila pri tem izpostavljena izjemno visoki vročini in sevanju, so znanstveniki izgubili stik z njo, predvidoma pa naj bi ga znova vzpostavili v soboto.

Sonda Parker v teh dneh leti bližje Soncu kot kadar koli doslej - približala se mu je na razdaljo 6,1 milijona kilometrov, so sporočili iz ameriške vesoljske agencije.

Čeprav naj bi se današnji prelet zgodil točno ob 12.53 po srednjeevropskem času, bodo znanstveniki na potrditev uspeha zgodovinskega podviga morali počakati do sobote zjutraj, saj je sonda zaradi bližine Sonca začasno izgubila stik z Zemljo.

Kot je povedal Nasin znanstvenik Arik Posner, nestrpno pričakujejo prvo posodobitev njenega stanja in nadaljnje prejemanje podatkov v prihodnjih tednih.

Sonda Parker, ki so jo v vesolje izstrelili avgusta 2018, opravlja sedemletno misijo s ciljem poglabljanja razumevanja Sonca. To naj bi znanstvenikom pomagalo tudi pri napovedovanju vesoljskega vremena, ki s spremembami v magnetnem polju lahko vpliva na življenje na Zemlji.

Sonda Parker je skozi zunanjo atmosfero Sonca poletela že leta 2021, nekaj mesecev kasneje pa se mu je približala bolj kot katero koli vesoljsko plovilo dotlej, na manj kot 42,7 milijona kilometrov. S tem je podrla rekord, ki ga je aprila 1976 postavila nemško-ameriška sonda Helios 2.

Kako sonda zdrži visoke temperature?

Okrog sedem ton težka sonda, ki je velika približno kot manjši avtomobil, bi morala zdržati več toplote in sevanja kot katero koli dosedanje vesoljsko plovilo. Zaščitena je s skoraj 12 centimetrov debelim zaščitnim oklepom.

Medtem ko je na površini izpostavljena temperaturi več kot 930 stopinj Celzija, njeni merilni instrumenti v notranjosti ohranjajo temperaturo 29 stopinj Celzija.

Z današnjim podvigom pridobljeni podatki naj bi znanstvenikom pomagali pri reševanju nekaterih največjih skrivnosti Sonca: kako nastaja Sončev veter, zakaj je Sončeva korona bolj vroča od površja pod njo in kako nastajajo izbruhi koronarne mase oz. ogromni oblaki plazme, ki nato letijo skozi vesolje.

Prelet sonde Parker na dan pred božičem je prvi od predvidenih treh preletov. Sonda naj bi se Soncu znova zelo približala 22. marca in 19. junija prihodnje leto.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta