V ostankih 66 milijonov let starega dinozavra našli redko otroško bolezen, ki še danes ni izkoreninjena

Gr.G.
13.02.2020 13:44
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična. 
Reuters

Redka bolezen, za katero še danes ljudje obolevajo, so znanstveniki našli v fosiliziranih ostankih dinozavra, ki je po Zemlji hodil pred vsaj 66 milijoni let, poroča CNN. Raziskovalci univerze v Tel Avivu so v dveh segmentih hidrozavrovega repa našli nenavadne votline. Ostanke živali so sicer izkopali na jugu Alberte v Kanadi. Hidrozaver je bil visok približno deset metrov in je tehtal več ton. 
Vretenca dinozavra so primerjali z okostjem dveh ljudi, za katera so vedeli, da sta imela benigni tumor LCH, redko in včasih zelo boleče obolenje, ki prizadene otroke, predvsem dečke. Vodja laboratorija za biozgodovino in evolucionarno medicino dr. Hila May je povedal, da je bilo mogoče LCH kljub težavnosti prepoznave obolenj v kostnih ostankih in fosilih zaradi značilnega videza brez težav prepoznati. Za analizo so uporabili napredno, visoko ločljivo CT skeniranje. May dodaja, da so to bolezen prvič identificirali pri dinozavru. 
Pri otrocih starosti med 2 in 10 let se tumorji, ki so povezani z LCH in so lahko zelo boleči, velikokrat nenadoma pojavijo v kosteh. Pogosto pa brez posredovanja tudi izginejo. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta