Vojska pred bankrotom

Avstrijska vojska čez dve leti ne bo mogla več plačevati računov.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Stanje v avstrijski vojski je po besedah obrambnega ministra Thomasa Starlingerja alarmantno.
Reuters

Avstrijski obrambni minister Thomas Starlinger je v pogovoru za časnik Die Presse opozoril na finančno podhranjenost avstrijske vojske. Po njegovih besedah je zaradi tega varnost avstrijskih državljanov že sedaj ogrožena, z letom 2021 pa vojska ne bo mogla niti več plačevati računov. Zaradi premajhnega proračuna za obrambo po besedah Starlingerja že zdaj ni več mogoče varovanje ključne infrastrukture na vseh področjih. "Morda bi lahko zaščitili enega od skupaj 256 objektov, preostalih pa ne," je sporočil minister v prehodni avstrijski vladi.
Ko gre za kibernetske napade, pa je avstrijska vojska po besedah ministra že sedaj skoraj povsem brez zaščite. Starlinger je razložil, da bi v primeru namerno izzvane prekinitve dobave električne energije vojašnice obtičale v temi, saj niso več ločene od civilne elektro oskrbe. Ker vojska nima svojih bencinskih črpalk, bi bila v takšnem primeru tudi povsem ohromljena. Ko gre za letalsko obrambo, pa je Starlinger povedal, da mora tisti, ki bi želel nezakonito preleteti Avstrijo, samo počakati na noč, saj se tedaj ne izvaja praktično nikakršen nadzor zračnega prostora. Starlinger se je v pogovoru za dunajski časnik zavzel za vrnitev na stari sistem služenja vojaškega roka, tako da bi to znova trajalo osem mesecev in ne več šest. To bo predlagal tudi v poročilu o avstrijski vojski do leta 2030, ki ga bo predstavil septembra.
Avstrijski obrambni minister je že junija razburil avstrijsko javnost z izjavami, da vojsko čakajo velike finančne težave in da bo posledica tega popoln zastoj. Tedaj je pod vprašaj postavil tudi sodelovanje avstrijske vojske v misijah v tujini. Avstrijska vojska ima na leto na voljo 2,2 milijarde evrov. Generalštab je marca letos predlagal, da bi se proračunska sredstva do leta 2022 povečala na 3,3 milijarde. Avstrijsko finančno ministrstvo na drugi strani zagovarja znižanje sredstev.
Slaba tolažba za Avstrijce je lahko ta, da imamo velike probleme tudi v Sloveniji, s težavami pa se ubadajo tudi v nemških oboroženih silah. Nemški armadi namreč na vseh koncih in krajih primanjkuje osebja in opreme, velik del oborožitvenih sistemov pa je samo napol uporaben. Vseh šest podmornic razreda 212A je bilo pred časom "zunaj pogona", od načrtovanih trinajstih fregat pa jih ima obrambno ministrstvo na voljo le pet. Nič boljše niso razmere v letalstvu. Sodeč po poročilu obrambnega ministrstva, je bilo lani v povprečju ustrezno pripravljenih in uporabnih le 13 transportnih helikopterjev od 58, ki jih nemška vojska uporablja predvsem v misijah v Afganistanu in Maliju. In letala Eurofighter? Nemško bojno letalstvo ima 128 tovrstnih lovcev. Med njimi jih je bilo lani ves čas uporabnih in bojno pripravljenih le 38. Le 105 tankov Leopard-2 od 244, torej manj kot polovica, je bilo ves čas bojno usposobljenih. Tudi nemški vojski zato pogosto primanjkuje zaščitnih jopičev za vojake in ustreznih škornjev.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta