
Ker je Planica po norem prejšnjem vikendu še vedno vroča tema: da vidijo to čudo od letalne naprave, so leta 2005 tja na ekskurzijo šli mogočni Rusi. Na dan prijateljske tekme na Jesenicah, ko so naše rise zvečer ogreli za bližajoče se svetovno prvenstvo, zjutraj niso vadili, privoščili so si izlet pod Ponce. Strašna hokejska zasedba. Pavel Dacjuk, ki so ga leta pozneje razglasili za top 100 igralca lige NHL v vsej njeni zgodovini. Ilja Kovaljčuk, takrat čez lužo že udeleženec all-star tekem. Aleksej Jašin, poprej že trikrat član vseh zvezd. Jevgenij Maljkin, ki je leto pozneje postal prvi po skoraj sto letih, ki je dal gol na vseh svojih uvodnih šestih tekmah v NHL. In med njimi še en tip, ki še ni bil enhaelovec. Ne še, nekaj mesecev je še manjkalo. Pa je bilo že takrat jasno, da bo velik. Čeprav si najbrž nihče ni mislil, da bo nekoč tako velik.

Dvajset let pozneje pade Gretzky
Aleksander Ovečkin je bil vroča roba že dve sezoni pred NHL naborom leta 2004. Dve leti so bile vse oči skavtov na njem. Kdor dobi tega ruskega najstnika, je zadel na hokejski tomboli. Naposled ga je ujel klub iz ameriške prestolnice, a je še ostal doma v Moskvi, ker so v NHL sezono 2004/05 ustavili zaradi pogajanj o kolektivni pogodbi. Tudi to je bil razlog, da je na Jesenicah 27. aprila 2005 lahko skupaj igrala ena najbolj imenitnih zasedb v ruski hokejski zgodovini. Mimogrede, Slovenijo je premagala z znosnih 4:0. A kako leti čas ... Ovečkin bo letos praznoval okroglo štiridesetico. In te dni lovi nikogar drugega kot Wayna Gretzkega. Pojem hokeja na ledu. Kar so za nogometni svet Messi in Ronaldo ali Pele in Maradona skupaj, je bil za Kanadčane on.
Pred sobotno tekmo njegovega Washingtona so Ovečkinu manjkali le še trije goli, da na večni lestvici strelcev NHL, tekem rednega dela lige, kar je pri s statistiko obnorelih Američanih posebno čislana kategorija, preskoči Gretzkega, ki je vodil z 894:892. Rekord, ki je obstal od upokojitve kanadske legende, od aprila 1999. Celih 26 let. In zdel se je večen, ker ga je pač dosegel Veliki. Hokejist z vzdevkom The Great One. Pa ga Rus najbrž ujame že v prihodnjih dneh. Tudi če ne bo šlo takoj - hokejisti dandanes trajajo dolgo. Če je šel Gretzky v penzijo pri 38 letih, je Ovečkin še pred štiridesetico, ki jo praznuje 17. septembra, četrti strelec te sezone NHL.
Ni le igralska dolgoživost tista, zaradi katere bo postavil nov mejnik. Ovečkin je enakega strelskega kalibra kot Gretzky, neverjetno blizu mu je v vsej statistiki. Gretzky je odigral 1487 tekem v dvajsetih sezonah, Ovečkin jih je za zdaj 1485 v ... uganili ste, prav tako dvajsetih sezonah. Za kakšen strelski podvig gre, pokaže primerjava z našim asom Anžetom Kopitarjem: na 1446 tekmah je dal pol manj golov, 437, pa je vendarle legenda, ki bo šla v vse hokejske hiše slavnih, kar jih je. Kako velik je pravzaprav Gretzky, da bo dan, ko ga Rus porine na drugo mesto, zares šokanten?
Šok kot takrat, ko je prestopil Dončić
Da je bil trade Luke Dončića iz Dallasa v Los Angeles šok in drama? Ko je v Los Angeles šel Wayne Gretzky, je športni svet podobno onemel od začudenja, Kanadčanom pa se je podrl svet. Avgusta 1988 ga je Edmonton poslal v Kalifornijo, k danes Kopitarjevim Kraljem, ker je bil lastnik Oilersov, takrat nenadkriljivih vladarjev lige NHL, že malo na tesnem z denarjem. Dan po senzacionalnem prestopu je na naslovnici časnika Edmonton Sun pod fotografijo Kanadčanov, ki jočejo, pisalo: "Več na straneh 2, 3, 4, 5, 6, 10, 11, 18, 19, 23, 30, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 46 in 47."
Da je bil trade Dončića šok in drama? Ko je v Los Angeles šel Gretzky, je športni svet podobno onemel od začudenja
Kanada je izgubila svoje božanstvo. Politični lider kanadskih demokratov je zahteval, da vlada blokira, prekliče prestop. Edmonton je v petih letih štirikrat osvojil naslov prvaka NHL, Gretzky je bil z naskokom najboljši hokejist sveta, vse je bilo lepo. Potem pa to. Gretzky nikoli več ni osvojil Stanleyjevega pokala, Edmonton nikoli več ni dosegel stare slave. Montreal je bil leta 1993 zadnji kanadski prvak lige NHL, vse trofeje odtlej pobirajo moštva iz Združenih držav. Gretzkyjev dres so upokojili po vsej ligi, nihče v NHL ne more več nositi njegove ikonične številke 99. Kdor to stori na mednarodnih tekmah, ga gledajo postrani kot nespoštljivega.
In kdo sploh je tip, ki bo premagal takšno veličino? "Ko udari Ovečkin, od paka vidiš le - madež. Zmazek. Strel kar naenkrat pride nadte. In pri tem ne moreš storiti nič. Strel, kakršnega nima nihče drug," je največjo nevarnost lige, ki prileti z brzino do 160 kilometrov na uro, opisal Kopitarjev soigralec pri Kraljih, vratar Jonathan Quick. Hitrost ni vse. Tu je še natančnost, ki so jo pri mladem Ovečkinu začeli piliti v hokejski šoli Dinama iz Moskve. Na nenavaden način se je pred tremi leti vrnil domov: njegov oče je bil nogometaš Dinama (mati pa dvakratna olimpijska prvakinja v košarki s Sovjetsko zvezo), sam je strasten navijač Liverpoola, zato je v čast pokojnemu očetu za eno tekmo podpisal pogodbo z nogometnim Dinamom, igral na prijateljski tekmi z lokalnim moskovskim klubom in seveda - dal gol še tam.
Tura s Trumpom in Ovečkinom
Doma ga vedno čaka boleča zapuščina: ko je imel deset let, je njegov brat Sergej umrl zaradi krvnega strdka po prometni nesreči. V popolni predanosti hokeju, ki sta jo od njega terjala starša, vajena sovjetskega drila, je imel naslednji dan tekmo in moral jo je igrati. Ovečkin se bratu, ki ga je vzpodbujal k hokejski karieri, še dandanes pokloni tako, da po kakšnem od zadetkov poljubi svojo rokavico in s prstom pokaže proti nebu.
Ovečkin ne izgublja časa ne na ledu ne drugod: ko je tenisačica Marija Kirilenko, ki je na lestvici WTA prilezla vse do desetega mesta, leta 2014 razdrla njuno zaroko, je že leto pozneje razglasil zaroko z modelom in filmsko igralko Anastazijo Šubskajo. Se z njo nato tudi zares poročil. Eno od poročnih daril je poslal Vladimir Putin. Kot prijatelj novodobnega ruskega carja, velikega hokejskega zanesenjaka, mora Ovečkin odgovarjati na mnoga neugodna vprašanja. K miru v vojni Ukrajini je pozval že, ko se je komaj začela. Drugim dilemam se izogne diplomatsko: "Politika naj ostane politika, jaz pa sem športnik, doma v Moskvi in Washingtonu." In v obeh svetovnih prestolnicah si je izboril status ikone.
Ko je v observatoriju v Moskvi astronom Leonid Jelenin odkril asteroid, ga je poimenoval po Ovečkinu. V Washingtonu, kjer ta hip zasluži pet milijonov dolarjev na leto, so ga razglasili za top 50 najbolj vplivnih meščanov. In če se odločite za avtobusno turo Vožnja slave v New Yorku ali Washingtonu, je obvezen postanek pri njem. Hja, odvisno od tega, kje skočite na avtobus, vam pokažejo ali domovanje Donalda Trumpa ali pa Aleksandra Ovečkina.
Le še kakšen dan, Wayne ...
Dolgo se mu je izmikal sveti gral hokeja. Stanleyjev pokal. Tista grda, a sila cenjena skleda, ki jo je Anže Kopitar vmes osvojil že dvakrat. Ovečkin jo je kot kapetan kluba Washington Capitals končno dvignil leta 2018. Toda ob vseh strelskih rekordih, ki jih je že in jih še bo podrl v Ameriki, mu nekaj manjka. Ultimativni podvig z Rusijo. Resda je z njo trikratni svetovni prvak. Ampak edino prav zares čislano je hokejsko olimpijsko zlato. Ki ga Ovečkin najbrž ne bo imel nikoli. Leta 2006 je poskusil prvič. Pa mu je v Torinu na pot v polfinalu stopila Finska. Leta 2010 so bili Rusi s sanjskim moštvom favoriti v Vancouvru. Pa je doma seveda zmagala Kanada. Potem je prišlo leto 2014. Ruski zdaj ali nikoli. Olimpijske igre doma, v Sočiju.

Pritisk je bil strašen. Za nameček je bil Ovečkin izbran še za ambasadorja iger. Toda spet se je od nekod pojavila Finska, in to že v četrtfinalu. In ko so Rusi leta 2018 v Pjongčangu končno spet postali olimpijski prvaki, četudi pod olimpijsko zastavo, ker zaradi dopinških škandalov niso smeli biti Rusija, Ovečkina ni bilo zraven. Ker je NHL prekinila stike z Mednarodno hokejsko zvezo in olimpizmom in so najboljši hokejisti smeli igre gledati le po televiziji. Leta 2022 prav tako.

Pavel Dacjuk in Ilja Kovaljčuk, Ovečkinova kolega iz tiste jeseniške ekipe pred dvajsetimi leti, sta bila tam. Med zlatimi v Pjongčangu. Vmes je Ovečkin že osivel. A na severnoameriškem ledu ne popušča. Morda samo še tekma ali dve, pa pade Gretzky. Ali kanadskega velikana, ki ima v seštevku zadetkov v rednem delu in končnici NHL sicer malo bolj izdatno prednost, 1016 proti 963, razžira od ljubosumja? Ne, vsaj navzven ne. Sam je rekel, da navija za Ovečkina. In da mu hoče, ko podre rekord, prvi stisniti roko. Še kakšen dan ali teden, Wayne ...