Potrebujemo:
- 50 dag kislega zelja
- 50 dag svežega belega zelja
- 4 dl vode
- 30 dag klobase (kranjske ali podobne)
- 50 dag govedine (lahko ostanek pečenke)
- 40 dag svinjine (lahko že pečene)
- 20 dag kuhane šunke
- 2 manjši čebuli
- 2 manjši kisli jabolki
- 10 dag suhih gob
- 10 dag izkoščičenih suhih sliv
- 10 zdrobljenih brinovih jagod
- žlička celega popra, sol
- 2 lista lovorja
- 1,5 dl sladkastega rdečega vina
- 1 žlička medu
- 3 žlice masti
Če uporabimo sveže meso, ga narežemo na za grižljaj velike kose in ga skupaj s klobaso, narezano na kolobarje, prepražimo na maščobi in shranimo do nadaljnje uporabe. Že pečeno meso prav tako narežemo na kose.
Gobe namakamo 15 minut in jih potem v isti vodi kuhamo 30 minut, nato jih narežemo na tanke trakove. Tekočino prihranimo. Jabolku narežemo na kocke, čebulo drobno sesekljamo in jo na malo maščobe pražimo, da nekoliko porjavi. Kislo zelje splahnemo in narežemo na manjše kose, sveže zelje tanko naribamo in potem trakove narežemo na manjše kose. V večjo posodo damo zelje, praženo čebulo, kocke jabolk, gobe skupaj s tekočino, v kateri so se kuhale, dolijemo 4 dl vode in dodamo še brinove jagode, poper in lovor ter na majhnem ognju v pokriti posodi kuhamo uro in pol. Po potrebi jed še nekoliko solimo. Potem zelju dodamo meso in klobase, dolijemo vino in vmešamo med ter kuhamo še 40 minut, vmes večkrat premešamo. Jed bo še boljša, če ji dodamo nekaj maščobe od kakšne pečenke, sploh če za enolončnico uporabimo ostanke pečene gosi ali race.
Bigos je ena najbolj prepoznavnih in tradicionalnih poljskih jedi, v prevodu pomeni lovska enolončnica. Običajno je pripravijo več in jedo pogreto, pravijo, da je tretji dan najboljšega okusa. Nikakor pa v bigos ne sodi krompir.