Potrebujemo:
- 2 dl melase iz granatnega jabolka
- 2 večji granatni jabolki
- 2 dl soka granatnega jabolka
- 1 srednje velika čebula
- 5 strokov česna
- 1 žlička kurkume
- 1 žlička mletega kumina
- 5 dl jušne osnove
- 10 dag suhega rumenega graha (split pea) ali rumene leče
- šopek svežih zelišč - meta, koriander ali peteršilj, drobnjak
- sol, poper
- rastlinsko olje
Za mesne kroglice:
- 30 dag mlete jagnjetine ali govedine
- sol, poper
- zvrhana žlica sesekljanega peteršilja, koriandra in mete
- 1 manjša čebula
- 3 stroki česna
Suhi grah namočimo v mlačni vodi in namakamo eno uro. Čebulo in česen sesekljamo. V visoki ponvi segrejemo olje in najprej prepražimo čebulo. Ko začne rjaveti, dodamo česen, premešamo, dodamo kurkumo in kumin. Pražimo še minuto ali dve, potem dodamo suhi grah in jušno osnovo, solimo in popramo, zmanjšamo ogenj in pustimo juho, naj eno uro po malem vre. V tem času naredimo mesne kroglice. Čebulo in česen čisto na drobno narežemo in zmešamo z mesom ter začimbami. Oblikujemo za oreh velike kroglice in jih na hitro spečemo v ponvi.
Po eni uri kuhanja juhi dodamo melaso in sok granatnega jabolka, premešamo, v juho damo mesne kroglice. Če je jed preveč gosta, dodamo še malo jušne osnove, vode ali soka granatnega jabolka - po okusu. Na zmernem ognju kuhamo še 15 do 20 minut, da so mesne kroglice povsem kuhane.
Granatnim jabolkom izločimo semena in jih potresemo po juhi. Na mizo damo še gost jogurt (grški, če nimamo pravega iranskega) oziroma na vsak krožnik po eno žlico, potresemo s sesekljanimi zelišči.
Ash-e anar je ena najbolj znanih iranskih juh. Lahko jo pripravimo tudi brez mesa, v mesno ali zelenjavno pa lahko dodamo tudi riž (juhi ga dodamo istočasno kot suhi grah oziroma lečo).