Tramvajkomanda Facebook: Potniki, izstopite!

Marko Crnkovič Marko Crnkovič
04.11.2018 05:42

Slovenski redarji na sosedovem dvorišču.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Reuters

Letos aprila je ustanovitelj in izvršni direktor Facebooka Mark Zuckerberg odgovarjal na vprašanja članov Odbora za trgovino, znanost in transport Senata ZDA, kako se je lahko zgodilo, da je PR-podjetje Cambridge Analytica množično in neavtorizirano uporabilo osebne podatke uporabnikov facebooka za politični marketing. Zuckerberg bi moral v zvezi z incidentom pričati tudi pred komisijo britanskega parlamenta, vendar se vabilu ni hotel odzvati - pa saj se tudi ni (bil) dolžen.
Po analogiji lahko domnevamo, da se ne bi hotel odzvati niti vabilu Eve Irgl, predsednice Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti državnega zbora. Pa bi ji moral kaj pojasniti. Vsem nam bi moral kaj pojasniti. Recimo cenzuro na facebooku - ali lepše rečeno moderiranje. To seveda ni samo slovenski problem, pa vendar. Kolikor je tudi slovenski, supinajmo Zuckerberga, naj se zglasi na Šubičevi in pojasni, zakaj je bil odstranjen recimo posnetek predavanja ustavnega sodnika ddr. Klemna Jakliča na Fakulteti za poslovne vede - in to z obrazložitvijo, da "ne ustreza standardom (Facebook) skupnosti".

Community standardi

Facebook odstrani določene vsebine, če jih nekdo prijavi kot neprimerne. Nadzor je dvotiren: po eni strani si pomagajo z algoritmi oziroma z umetno inteligenco, ki zaznava (in se sproti uči zaznavati) neprimerne vsebine in nanje opozarja moderatorje, ki se nazadnje po lastni presoji odločijo, ali gre res za neskladnost s community standardi ali ne - pa naj gre za pornografijo, pedofilijo, nasilje, kriminal, sovražni govor ali čisto navadna, celo ne nujno ekstremna ali kvečjemu neprijazna politična stališča.
Kot vemo iz dokumentarca The Cleaners, nekje na Filipinih obstajajo uslužbenci, ki se borijo z razumevanjem kulturnih kontekstov in jezikovnih barier in prijave upoštevajo ("delete") ali puščajo vnemar ("ignore"). Njihovi nadzorniki preverjajo ustreznost naključnih treh od stotih odločitev moderatorjev. Ti se ne smejo velikokrat zmotiti, če hočejo obdržati službo. Se pa seveda dogaja.

Teorije zarote

V Sloveniji imamo radi teorije zarote, zato v zvezi s tem hitro pomislimo na možnost, da neki modeli z Mirovnega inštituta ali kak Filip Dobranić ali bog ne daj celo sam Domen Savič sedijo v svojih pisarnah in čumnatah in prijavljajo preklete desničarje - namesto da bi se ukvarjali z vulgarizmi in dejanskimi grožnjami.
Tako lahko gor plačajo častivredni ljudje kot Jaklič, ki je nič hudega sluteč strokovno, intelektualno in moralno korektno - rekel bi celo benigno, če ne bi zvenelo podcenjujoče - odpredaval svoje o človekovih pravicah, demokraciji in državi. Za takega ga levi plebs pač ima: ker je nekoč spodbijal legitimnost tožbe in sodbe proti Janši v aferi Patria; zaradi nekaterih ločenih mnenj pri odločbah ustavnega sodišča; ker je predaval ravno na Katoliškem inštitutu; ker je predavanje posnela ekipa glavnega štaba medijskega Imperija zla Nova24TV, na katere youtube kanalu je posnetek tudi (še vedno) dostopen.

Črna skrinjica

Žiga Turk, član high-level skupine EK o fake news in internetnih dezinformacijah, pravi, da pri spletni cenzuri - kljub algoritmom in umetni inteligenci - ne gre brez sodelovanja native speakerjev. To je res. No, ne vem, ali je res, ampak zveni logično - čeprav obenem zveni kot insinuacija, da so med nami veleizdajalci, ki Zuckerbergu čez palec špecajo drugače misleče rojake. Možno. Verjetnost, da je bilo Jakličevo predavanje odstranjeno po zaslugi slovenskih redarjev na sosedovem dvorišču, je veliko večja, kot da so jo eliminirali filipinski moderatorji. Ni pa ta logika dokazana. Facebook je postal nekakšna črna skrinjica z vsemi možnimi informacijami, ki jo filamo in praznimo do onemoglosti, čeprav samo približno vemo, kako v resnici funkcionira. In če gre kaj narobe, ne vemo, zakaj in kako in po čigavi volji - in ali sploh gre za človekovo voljo - se je to zgodilo. Ko smo kliknili, da se strinjamo s pogoji uporabe, smo podpisali pogodbo s hudičem in angelom, ki v svoji ošabni nezmotljivosti in dobronamernosti ne sprejemata reklamacij. Zuckerberga bi lahko zaslišali samo še na tramvajkomandi.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta