Zamolčana skrivnost nadležnega plevela

Simona Golob Polič
11.11.2018 02:04

Pirnica zdravi skoraj vse bolezni. Čisti naše telo, iz njega izloči strupe, pomaga pri preobremenjenosti in utrujenosti ter ga napolni z energijo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pirnica se da koristno uporabiti.
Simona Golob Polič

Plazeča pirnica (Elytrigia ali Agropyrum repens) je zelo razširjena trava, pogost plevel in zdravilna rastlina. Zdravilen je podzemni del, korenika. Je večletnica, zraste od 30 do 150 centimetrov visoko, neznatni cvetovi v dvorednih klaskih so na vrhu stebla na dolgem golem klasu. Steblo je gladko in golo. Listi so suličasti, listne ploskve imajo kratke dlačice, so ozke in dolge, zelene, sivozelene ali modrikasto zelene barve. Podzemne koreninske pritlike so rumenkasto bele in močno razvejene. Možnost zamenjave, kadar ne cveti, je podobna številnim drugim vrstam trav, ki pa večinoma nimajo široko razvejenih korenik.
Razmnožuje se s semeni, do 50 semen na klas, ki so v tleh obstojna do štiri leta. Še posebej pa se širi s plitvimi podzemnimi razraslimi stebli, saj iz njihovih kolenc navzgor rastejo nova nadzemna stebla, navzdol pa nove korenine.

Čaj blagega okusa
Profimedia

Naberemo jo še v novembru

Navadna pirnica ima prijetno dišečo, močno razvejeno koreniko. Korenike nabiramo jeseni, oktobra in novembra, ali zgodaj spomladi, marca ali aprila. Za nabiranje so najboljše zgodnje jutranje ure, ko vsebujejo korenike največ učinkovin.
Za sušenje korenike najprej temeljito operemo, narežemo na približno tri centimetre velike kose in jih na hitro posušimo na umetni toploti, lahko v pečici ali enostavno v bližini radiatorjev, saj ponavadi v času nabiranja korenik pirnice v naših domovih kurimo. Korenike morajo biti dobro posušene, tako, da so krhke. Premalo posušene rade plesnijo, takih pa ne smemo uporabljati. Posušene korenike hranimo v dobro zaprtih steklenih posodah, na temnem in suhem mestu, ne hranimo jih v papirnatih vrečkah, ker jih imajo zelo radi molji.
Nanjo se jezimo z mnogimi imeni. Skozi čas in pokrajine so se plazeče pirnice prijela različna ljudska imena: bored, grana, glistnek, perenka, perjovica, pirjovec, pirika, pirovca, raba, rabnika, rava, skrajda, skrada, škrada in druga.

Polna zdravja

Korenika pirnice vsebuje veliko dragocenih zdravilnih snovi in učinkovin. Po eni strani vsebuje veliko ogljikovih hidratov, inulina, triticina, saponinov in sluzi, po drugi strani pa veliko kalijevih soli, kremenčeve kisline, železa ter je bogata z vitaminoma A in B ter jabolčno kislino.

Zdravilni napitek, ne zgolj plevel
Simona Golob Polič

Kava in moka

V srednjem veku so zelo cenili koreniko plazeče pirnice, uporabljali so jo kot sredstvo za pospešeno izločanje seča iz telesa ter za odpravljanje sečnih kamnov in peska. Verjeli so, da pirnična korenika pomaga pri močenju postelje, najboljša naj bi bila tista, ki je zrasla skozi krompir, pojesti je bilo treba krompir in pirnično koreniko. Pri vnetjih pa so uporabljali obloge iz stolčenih pirničnih korenik. V vojnih časih so korenike pirnice zaradi velike vsebnosti ogljikovih hidratov uporabljali za nadomestek moke in kave, iz njih pa so pripravljali tudi sirup.
Dandanašnji najdemo koreniko pirnice v različnih pripravkih, ki jih je možno kupiti že pripravljene, v obliki kapljic, mešanicah čajev ali kot posušeno koreniko zeli. Pa kljub temu redki ljudje v pirnici prepoznajo zdravilno rastlino, saj je informacij o tem malo. Veliko pa je napotkov, kako se pirnice znebimo.
Pleveli nam povedo, v kakšnem stanju je zemlja, saj vsakemu plevelu ustrezajo določene lastnosti prsti, torej lahko na povsem naraven način izboljšamo prst in se hkrati znebimo plevela. Stanje prsti spremenimo tako, da ji dodamo element, ki ji primanjkuje, s tem spremenimo strukturo prsti, njeno pH-vrednost.
Če nam pirnica na vrtu rada raste, to kaže na neustrezno razmerje med manganom in železom v prsti. Sicer pa pravijo, da je plevel le rastlina, o kateri še ne vemo, kako bi jo uporabili - za pirnico zdaj vemo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta