(DNEVNIK) Zvezdana Maurič Vražič: Za zdravje, kakovost bivanja in dobro počutje

Zvezdana Maurič Vražič je diplomirana medicinska sestra s specializacijo klinične dietetike. Je aktivna predsednica Društva za boj proti raku Štajerske Maribor in predsednica Strokovnega združenja nutricionistov in dietetiko.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

/ PETEK, 25. NOVEMBER

Ne morem verjeti, da je že petek. Delovni del tega tedna je minil, kot bi mignil. Ob redni službi sem bila v novembru namreč aktivno vključena v tri večje dogodke, vezane na ozaveščanje ljudi o preventivi pred rakom. Zadnji dogodek smo uspešno izvedli to sredo v Kazinski dvorani SNG Maribor. V okviru 40-letnice društva, ki je najstarejše delujoče tovrstno društvo v Sloveniji, smo več kot sto vabljenih udeležencev popeljali skozi zgodovino našega društva. Ob slavnostnem vzdušju smo aktivno zbirali sredstva za projekt Ambasadorji samopregledovanja dojk in mod. Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor je pomemben del Zveze slovenskih društev za boj proti raku. Zveza združuje enajst prostovoljskih nevladnih organizacij, ki vse delujemo v javnem interesu s skupnim ciljem ozaveščati posameznike o raku, prvih znakih te bolezni, o zdravem načinu življenja. Zdravstvena stroka je že dolgo nazaj ugotovila, da je na ta način mogoče zmanjšati obolevnost in posredno tudi umrljivost za rakom. Še malo, pa me bo premagal spanec.

/ SOBOTA, 26. NOVEMBER

Sobotna jutra so običajno dela prosta. Tudi to jutro je tako. Je pa še živ spomin, ko smo na vrhuncu pandemije zaradi virusa SARS-CoV-2 cepili tudi ob sobotah in nedeljah, ter se na vse pretege trudili ukrotiti smrtno nevarni virus. Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca Maribor je druga največja zdravstvena ustanova v Sloveniji. Medicinske sestre in zdravstveni tehniki v referenčnih ambulantah ter splošni zdravniki in zdravnice smo prvi kontakt s pacientom, ki pride k nam po pomoč. Velika kužnost virusa SARS-CoV-2 je sicer v veliki meri omejila neposredno komunikacijo med pacientom in zdravnikom, se pa počasi vračamo v predpandemsko obdobje neposrednih stikov s pacienti. Kljub začetnim strahovom enih in drugih sem vesela, da se novi način naročanja pacientov, ki smo ga uvedli v ZD dr. Adolfa Drolca Maribor, počasi, a vztrajno uveljavlja pri ljudeh.

Ciril Horjak

/ NEDELJA, 27. NOVEMBER

Nedelja je dan za družino in pogosto tudi za športne aktivnosti. Z možem sva namreč navdušena golfista. Ta oblika športnega udejstvovanja naju je pritegnila predvsem zato, ker sodi med športe, ki se odvijajo v naravi in jih lahko igrate od malih nog pa vse do pozne starosti. Najina dopustovanja zato pogosto organizirava, upoštevajoč neposredno bližino golf igrišč. Tudi to je način telesne in duševne sprostitve. Ob nedeljah nas že tradicionalno za kosilo obiščeta moja mama in mlada družina z vnukom. Ni ga čez dobro domačo hrano, seveda pa rada pripraviva tudi katero od jedi, ki jih spoznava na potovanjih. Tudi sicer je naše stanovanje pogosto polno prijateljev. Pogled skozi naše okno se mi vsakič znova zaustavi na cerkvi sv. Barbare na Kalvariji. Mariborski mestni hribi so pogosta destinacija najinih sprehodov s palicami za nordijsko hojo. Ne nazadnje tudi eno od dvanajstih priporočil Evropskega kodeksa priporoča gibanje in šport kot eno od preventivnih ravnanj za boj proti raku.

/ PONEDELJEK, 28. NOVEMBER

Ponedeljki so namenjeni koordinaciji planiranih aktivnosti v referenčnih ambulantah ZD dr. Adolfa Drolca Maribor. Kot koordinatorka referenčnih ambulant v našem zavodu poskušam v največji možni meri poskrbeti za celostno obravnavo pacientov, v kateri poleg zdravnika in srednje medicinske sestre sodeluje tudi diplomirana medicinska sestra. Področje našega dela so zdravstvena vzgoja, preventivno ozaveščanje bolnikov in spremljanje njihovih kroničnih obolenj, kot so zvišan krvni tlak, sladkorna bolezen, astma itd. Zvišan krvni tlak je eden najpomembnejših dejavnikov za nastanek kroničnih nenalezljivih bolezni, ki v Sloveniji povzročijo okoli 70 odstotkov vseh smrti. Povišan krvni tlak z razlogom imenujemo "tihi ubijalec", saj se njegovih posledic pogosto zavemo šele takrat, ko pride do odpovedi ledvic, mikrokardnega infarkta ali možganske kapi. V času pandemije je zaradi nerednih kontrol prišlo do številnih poslabšanj srčno-žilnih obolenj. Zato je delo v tako imenovanih referenčnih ambulantah dobilo v tem času še toliko večji pomen, saj nam timska obravnava omogoča bolj kvalitetno obravnavo bolnikov.

Ponedeljek popoldan v ambulanti je mimo in grem domov, v svojo oazo miru.

/ TOREK, 29. NOVEMBER

November gre počasi proti koncu. Za Zvezo slovenskih društev za boj proti raku in s tem tudi za Društvo za boj proti raku Štajerske Maribor ima ta mesec posebno težo. Že dve leti zapored koordinira zveza aktivnosti slovenskih udeležencev v okviru projekta Globalna strategija Svetovne zdravstvene organizacije za odpravo raka materničnega vratu. Štajerci smo se tudi letos odlično organizirali in k sodelovanju povabili Vetrinjski dvor v Mariboru in Hram kulture Arnolda Tovornika v Selnici ob Dravi. Oba kulturno-prireditvena centra sta 17. novembra zasijala v turkizni barvi, ki je simbolna barva ozaveščanja o raku materničnega vratu. Osvetlitev kulturnih znamenitosti je prikaz enotnosti 194 držav, ki so se zavezale odpraviti to obliko raka.

Vesela sem, da sem lahko letos sodelovala na tradicionalnem izobraževalnem dnevu - Zorinem dnevu, na katerem se je zbralo okoli 600 ginekologov, medicinskih sester in drugih strokovnjakov. Triletna preglednost žensk v programu Zora omogoča, da lahko vsako leto pravočasno odkrijemo in zdravimo okoli 1600 predrakavih sprememb materničnega vratu visoke stopnje, ki bi sicer nezdravljene napredovale v rak materničnega vratu. Seveda je pomembno za zajezitev te bolezni tudi cepljenje deklic in dečkov proti HPV, da v prihodnje mladi ne bodo umirali zaradi rakov, ki jih povzročajo okužbe s HPV. Borut, podpredsednik društva, je tudi letos v movembru opozarjal na pomen prepoznavanja in obravnave tako imenovanih moških rakov. Dan je kot že mnogokrat prekratek.

/ SREDA, 30. NOVEMBER

In smo že na polovici zadnjega tedna v novembru. Z ekipo počasi zaključujemo vse potrebno za izvedbo petkovega seminarja, ki ga organizira Strokovno združenje dietetikov in nutricionistov, katerega vodenje sem prevzela pred dvema letoma. Strokovni seminar z naslovom Izzivi prehranjenosti v mladosti - zdravje v prihodnosti je v prvi vrsti namenjen prehranskim in zdravstvenim strokovnjakom, organizatorjem prehrane v vrtcih, šolah in drugih ustanovah. Prehranske navade se začnejo oblikovati v družini in vrtcu, kjer otroci preživijo velik del dneva.

Prehrana otroka v predšolskem obdobju pomembno vpliva na zdravje. V tem obdobju je otrok popolnoma odvisen od nas odraslih. Zato je zelo pomembno, da starši ter vrtci in šole zagotavljajo varno, raznovrstno, uravnoteženo in -

v zadnjem času več kot upravičeno reklamirano - lokalno pridelana živila. Za zdravje, kakovost bivanja in dobro počutje zato priporočamo mladim in odraslim uživanje lokalno pridelanega sadja in zelenjave, ki ima višjo hranilno in biološko vrednost ter manj pesticidov. Lokalno pridelana hrana je bolj sveža, zrela in polnejšega okusa kot pridelki, ki so potrgani pred zrelostjo in so kasneje na poti do našega krožnika umetno dozorjeni.

/ ČETRTEK, 1. DECEMBER

December začenjamo s svetovnim dnevom boja proti aidsu. Svetovna zdravstvena organizacija je že leta 1988 razglasila 1. december za pomemben mednarodni mejnik ozaveščanja strokovne in laične javnosti o načinih preprečevanja okužb z virusom HIV, pomen varne in odgovorne spolnosti, testiranja in strpnosti. Kljub velikemu napredku v preventivi, diagnostiki in zdravljenju tega obolenja ostaja HIV oziroma aids pomemben javnozdravstveni problem. Stroka ocenjuje, da v Sloveniji živi okoli 1000 ljudi, okuženih z virusom HIV, od tega jih petina ne ve za okužbo. Zato je pomembno pogosto testiranje, zlasti rizičnih skupin. Večer izkoristim za posredovanje zahval vsem, ki so nam pomagali uresničiti 40-letnico Društva za boj proti raku Štajerske Maribor, sodelovanje v Globalni akciji za eliminacijo raka materničnega vratu in prihajajoči seminar. Povezovanje, sodelovanje in veliko dobre volje so recept za bodoče projekte.

Še zadnje priprave na jutrišnji seminar Združenja dietetikov in nutricionistov ter skupščino združenja. In še zadnja misel: "lep deževan dan".

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta