(ANALIZA) Incidenti v Ljudskem vrtu: Visoke kazni za nedopustna dejanja

07.03.2022 20:48

Ravnanje posameznikov na tribunah med tekmo Maribora in Brava bo vijoličaste stalo še kaj več kot le treh točk ob porazu proti Bravu

Včerajšnji obračun med Mariborom in Bravom se je, podobno kot ostale tekme 25. kroga prve lige, začel v barvah ukrajinske zastave in pozivom k ustavitvi vojn. Pravo nasprotje pohvale vrednega sporočila je bilo dogajanje v zaključku tekme, ki je po dveh prekinitvah zaradi nedopustnega ravnanja nekaterih obiskovalcev tekme in posledičnega sodnikovega podaljška trajala več kot dve uri. Po začetku, ta je obetal vse prej kot burno dogajanje, ki bo dvigovalo prah še nekaj časa - vsaj do poročila disciplinskega sodnika -, se je zvrstilo več nesmislov, ki nogometu in najtrofejnejšemu slovenskemu klubu ne koristijo.

Kaj se je zgodilo?

V 81. minuti tekme je obiskovalec na vzhodni tribuni v stranskega sodnika Tomaža Černeta vrgel plastičen kozarec, v bližino sodnika pa so leteli tudi vžigalniki. Ko si je Černe ob pomoči varnostnikov, delavcev kluba in zdravstvenega osebja opomogel, se je tekma nadaljevala in bila po golu Đorđe Ivanovića v 86. minuti znova ustavljena. Takrat naj bi glavni sodnik Matej Jug s travnate površine pobral še en predmet (po podatkih NK Maribor naj bi šlo za zmečkano aluminijasto folijo), zato se je odločil, da tekmo znova prekine. Zdelo se je, da bo obračun predčasno končan, saj je sodniška ekipa že tekla proti garderobam. Sledil je preobrat, morda so s prigovarjanjem pripomogli tudi igralci, in tekma se je po daljšem premoru nadaljevala. Med prekinitvijo je Jug trenerjema obeh ekip dejal, da se bo tekma nadaljevala, ko bodo organizatorji poskrbeli za okrepljeno varnost na stadionu.

Stranskega sodnika je v glavo zadel plastičen kozarec.

Zakaj takšna reakcija s tribun?

Dejanj gledalcev na stadionu, ki so ogrožali varnost sodnikov, nogometašev in drugih, ne gre opravičevati. Večji del tekme je minil brez spornih situacij, je pa nervoza na stadionu začela naraščati, ko so bili vijoličasti ob zaostanku 0:2 ob zaključku tekme v vse težjem položaju. Prva nedopustna dejanja s tribun so se zgodila na vzhodni tribuni. Spomnimo, prav od tam so pred leti v smeri nekdanjega trenerja Darka Milaniča in športnega direktorja Zlatka Zahoviča že leteli plastični kozarci s pivom. Prav tako je omembe vredno, da Matej Jug, ki je imel v preteklosti že težave z neodobravanjem navijačev v Ljudskem vrtu (to je mogoče pripisati tudi njegovemu odnosu do igralcev in v nekaterih trenutkih obiskovalcev tekme), ni priljubljen med pristaši Maribora. Toda Nogometna zveza Slovenije (NZS) zaradi tega ne bo prilagodila delegiranja sodnikov za tekme Maribora (ali katerega drugega kluba).

Tekma se je začela s pozivom o prekinitvi nasilja, končala pa z napadi na sodnike.

So sodniki nalogo opravili dovolj dobro?

Polemikam o sodniških odločitvah zaradi subjektivnosti opazovalcev nikdar ni konca, si pa sodniška ekipa v nedeljskem večeru do zaključnih minut, ko so zadeve eskalirale, ni privoščila napak, ki bi korenito odločale o poteku obračuna. Jug bi lahko tekmo končal že v 81. minuti, ko jo je prvič prekinil, prav tako v 86. minuti, ko je igralce že poslal z igrišča. Bo pa v spominu nogometnih navdušencev zagotovo ostalo igranje z roko Martina Kramariča po prostem strelu Ognjena Mudrinskega v 92. minuti, torej po dveh prekinitvah. V VAR-sobi se niso odločili, da bi Jug pregledal videoposnetek sporne situacije in tekma se je nadaljevala. So napako storili VAR-sodniki ali glavni sodnik? Dodajmo, da je bil prav Jug sodnik na tekmi 21. kroga med Mariborom in Olimpijo ter je po igranju z roko Maxa Watsona v kazenskem prostoru pokazal na belo piko. Zato se je med pristaši vijoličastih pojavilo vprašanje, kakšne je razlika med obema situacijama. Sodniška organizacija in NZS bosta morala v svojem komuniciranju jasneje in večkrat predstaviti nekatere odločitve sodnikov, da bo javnost o potezah delivcev pravice primerno obveščena.

Dvakrat je Matej Jug prekinil tekmo, drugič je s pomočniki že zapuščal igrišče, a si je premislil.

O disciplinskem postopku in policijski preiskavi

Na NZS smo se obrnili z vprašanjem o poteku disciplinskega postopka po 25. krogu prve lige. Izvedeli smo, da se je disciplinski sodnik seznanil z dokumentacijo o dogodkih v Ljudskem vrtu, trenutno pa ne morejo razkriti, v kateri fazi je disciplinski postopek. Ti sicer trajajo nekaj dni, zahtevnejši dlje, smo neuradno izvedeli. Pričakovati je, da bodo kazni znane ob koncu tedna. Velika verjetnost je, da se vijoličasti zaradi predkaznovanosti ne bodo mogli izogniti igranju tekem pred praznimi tribunami, prav tako bo Maribor znova doletela visoka denarna kazen. Po zdaj znanih podatkih mariborski policisti ne vodijo preiskave zaradi nedeljskega fizičnega napada na sodnika, bo pa NK Maribor kot organizator tekme prejel denarno kazen zaradi kršenja zakona o javnem redu in miru.

Odziv Maribora in Brava

V NK Maribor so se po turbulentnem nedeljskem večeru hitro odzvali s sporočilom za javnost in obžalovali dogajanje. "Trenutek, ko je plastičen kozarec, ki je priletel z vzhodne tribune in zadel Tomaža Černeta, pomeni za vse skupaj nepopisno razočaranje. Lahko se borimo za pravico na igrišču, jezimo na klopi in tribunah, nedopustno pa je, da se ob izražanju nezadovoljstva kogarkoli ogroža," so zapisali. "Zavedamo se, da bo posledice nedopustnega dejanja moral nositi klub. Poteza neodgovornega posameznika pa ne more povsem zasenčiti izjemnega zanosa, občutkov tiste prave pripadnosti 6000 ljudi, ki so se zbrali na prvih dveh tekmah v Ljudskem vrtu po sprostitvi ukrepov," so še dodali v objavi. Dejanja gledalcev na stadionu so obsodili tudi pri Bravu.

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.