(FOTO in VIDEO) Nov dan v Črni na Koroškem: Izkopavanje iz najhujšega gre naprej, ceste v izgradnji. Kaj vse potrebujejo?

Petra Lesjak Tušek Petra Lesjak Tušek
08.08.2023 06:00

Sinoči je v Črno prispela še posebna zdravniška ekipa z zdravniki specialisti, ki bo ob zdravnici pomagala pri zdravstveni oskrbi ljudi. Dovolj je hrane, zdravil. Potrebujejo delovno orodje, od samokolnic do rokavic.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Petra Lesjak Tušek

Črna na Koroškem - kot druga v poplavah prizadeta območja zlasti na Koroškem in v Savinjski v nov dan prehaja z novimi izzivi in sanacijskimi ukrepi. V Črni neprekinjeno delajo praktično vsi domačini ob izdatni podpori vojske, gasilcev, reševalcev. Še naprej vzpostavljajo docela uničene transportne poti - zaenkrat je najdlje sanacija preko Slemena. Hkrati opozarjajo, naj vsi, ki se skušajo prebiti v Črno prek Slemena, upoštevajo, da imajo prednost intervencijska vozila in če ni nujno, s prihodi v Črno še počakajo.

Hrane in pijače imajo dovolj, oskrbljeni so z zdravili, helikopterji praktično nenehno preletavajo Koroško in sproti dovažajo vse potrebno. Z občine bodo sproti sporočali, kdaj in kako je smiselno, da v Črno pridejo še širše in množičnejše prostovoljske ekipe, ki od vsepovsod izražajo pripravljenost pomagati.

Andrej Petelinsek
Andrej Petelinsek

Romana Lesjak, županja Črne na Koroškem o pomoči in strahu pred novimi plazovi

Sinoči je v Črno prispela še posebna zdravniška ekipa z zdravniki specialisti iz UKC Ljubljana, pripeljali so se s specialnim vozilom, ki ima vso potrebno opremo. Ob zdravnici ZD Črna, ki dela v kraju, je tako poslej tudi ta ekipa na voljo ljudem v Zdravstvenem domu - za to gre zasluga zlasti Zdravstvenemu reševalnemu centru Koroške.

Zaselki so še vedno odrezani, ker cest do njih ni in tudi tja bodo postopno utrli poti (Podpeca, Koprivna, Topla), tudi tam so ljudje na varnem, oskrbujejo jih s hrano, tudi s helikopterjem, v veliki meri pa so kmetje tudi samooskrbni in si pomagajo med seboj. Še bolj koristni kot sicer so traktorji in vsa razpoložljiva mehanizacija. Nevarnost plazov ostaja velika, plazovi so tako rekoč vsepovsod.

Mobilni signal je vzpostavljen v središču, zdaj je boljši, ne deluje pa povsod in ne ves čas. Pitne vode ni, elektrika je ponekod ob agregatih.

Štab civilne zaščite je vzpostavil klicni center s telefonsko številko 031 265 848, na katero lahko kličejo občani in javijo, kaj potrebujejo - koordinatorica, ki bo sprejemala klice, bo vse potrebe sporočala članom štaba. Občina Črna bo sporočila, kdaj in kakšne aktivnosti so potrebne pri nadaljnjih delovnih akcijah - javlja se ogromno ljudi, pripravljenih delat in pomagat.

Ko bo Črna bolje dostopna - za zdaj so ceste še vedno uničene in v prvi vrsti namenjene interventnim prevozom - bodo hvaležni za vsako dodatno delovno okrepitev. Zaenkrat pa domačini potrebujejo predvsem delovno orodje, lopate, samokolnice, krampe in motike, delovna oblačila in rokavice - to sprejemajo v Gasilskem domu Črna, glede dostave se je možno zorganizirati v sodelovanju z občino ali štabom.

Petra Lesjak Tušek
Andrej Petelinsek
Andrej Petelinsek
Andrej Petelinsek
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta