Izsiljevanje: O priznanju krivde osem let po dogodku

STA
14.09.2020 17:11

Vladimir Vodušek ponavlja, da je bil v zadevi Unior žrtev, ne pa storilec

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Vladimir Vodušek je bil na prvem sojenju obsojen na poldrugo leto zapora.
Jasmina Detela

Potem ko je mariborsko višje sodišče razveljavilo sodbo za novinarja Vladimirja Voduška zaradi poskusa izsiljevanja, je v ponovljenem postopku pred Okrožnim sodiščem v Slovenj Gradcu danes potekal predobravnavni narok. Vodušek, ki ga obtožnica bremeni poskusa izsiljevanja nekdanjega direktorja Uniorja Gorazda Korošca leta 2012, krivde ne priznava.
Mariborsko višje sodišče je pred letom dni razveljavilo sodbo, ki jo je slovenjgraško sodišče Vodušku izreklo 26. septembra 2018 in v kateri je Vodušku dosodilo leto in pol zaporne kazni, ob tem pa mu tudi za eno leto prepovedalo opravljanje novinarskega poklica. Zoper izrečeno sodbo se je Vodušek pritožil in uspel, saj je višje sodišče med drugim ugotovilo bistvene kršitve postopka in zato sodbo razveljavilo ter sojenje vrnilo slovenjgraškemu okrožnemu sodišču pred spremenjen senat.
Ponovljeni postopek pred Okrožnim sodiščem v Slovenj Gradcu tako vodi druga sodnica, in sicer Marjeta Vezonik, ki je ocenila, da je ponovna izvedba predobravnavnega naroka potrebna, čeprav se ta praviloma izvede samo enkrat. Tudi na današnjem predobravnavnem naroku je Vodušek na prebrano obtožnico odgovoril, da krivde ne priznava. "Bil sem žrtev, ne pa storilec kaznivega dejanja," je dejal.
Obtožnica Voduška bremeni, da naj bi bil spomladi in poleti leta 2012 skupaj s Stanislavom Gabercem zato, da bi sebi ali komu drugemu pridobil protipravno premoženjsko korist, prek direktorja podjetja Rhydcon Vinka Stiplovška poskušal s pridobljenimi obremenilnimi dokumenti izsiljevati takratnega direktorja Uniorja Gorazda Korošca. V zameno, da ne objavi obremenjujočih dokumentov - ti so sicer po podanih samoovadbah kasneje privedli do obsodb in pogojnih zapornih kazni za Korošca in Stiplovška -, naj bi bil Vodušek zahteval protipravno premoženjsko korist. A "poslovnega sodelovanja" ni bilo in s tem tudi ne dokončanja kaznivega dejanja, saj so Korošec, Stiplovšek in odvetnik Jožko Gregorovič Voduška naznanili tožilstvu. Po vključitvi tajnega policijskega delavca je policija Voduška aretirala ob prejemu dela dogovorjenega denarja 12. julija 2012 na Trojanah.
Na predobravnavnem naroku sta tako Vodušek kot njegova odvetnica Anita Peček Stramšak predlagala, da se iz nadaljnjega postopka izloči več dokazov, saj o mnogih menita, da so bili pridobljeni nezakonito. Med drugim je odvetnica predlagala izločitev vseh po njenem nezakonitih odredb. Vztraja tudi, da se v ponovljenem postopku izvedejo dokazi, ki so jih predlagali v prvotnem postopku, a so bili zavrnjeni. Ali bo sodnica Vezonikova sledila kateremu od predlogov za izločitev dokazov, bo znano kasneje, ko bo izdala poseben sklep v zvezi s tem. Bodo pa, kot kaže, v ponovljenem postopku ponovno neposredno zaslišani Korošec, Stiplovšek in odvetnik Jožko Gregorovič, medtem ko naj bi pričanja preostalih prič prebrali. Začetek glavne obravnave je razpisan za 6. november. (sta)

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta