Petrič in soobtoženi zanikajo krivdo glede prevzema Etre

STA, A.L.
03.12.2021 09:06

Lastnik Kolektorja Stojan Petrič in soobtoženi zavračajo očitke tožilstva, da so pri prevzemu Etre zlorabili položaj oz. zaupanje pri gospodarski dejavnosti, poročajo Primorske novice. Obtoženi naj bi z očitanimi kaznivimi dejanji pridobili 1,8 milijona evrov premoženjske koristi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tit Košir

Specializirano državno tožilstvo je v začetku februarja na koprsko okrožno sodišče vložilo obtožnico zoper Petriča, poleg njega pa so se na zatožni klopi znašli še prokurist v Kolektor Etri in lastnik podjetja Energotrans Peter Novak, direktor Kolektor Etre in lastnik podjetja Torion Tomaž Kmecl, nekdanji lastnik podjetja Transing Metod Smrekar ter nekdanji direktor podjetja Transing Uroš Stabej.

Na četrtkovem preobravnavnem naroku so krivdo zanikali. Petriču tožilstvo očita, da naj bi pri Kolektorjevem prevzemu družbe Etra 33 članoma poslovodstva družbe Etra 33 pridobil protipravno premoženjsko korist, vsakemu v višini približno 900.000 evrov. Soobtoženi naj bi mu pri tem pomagali.

Kolektor je družbo Etra 33 kupil leta 2010 in takrat postal tudi njen 75-odstotni lastnik. Kolektor je takoj po prevzemu manjšinske deleže v Etri po nižji ceni preprodal različnim podjetjem, ki so bila povezana z direktorji in vodilnimi v Kolektorju. Delnice podjetja je pokupila vrsta podjetij, poleg Kolektorja in FMR še Energotrans, Torion in Transing, je v četrtek poročal portal Siol.

Transing, ki mu je denar za posel posodil Kolektor, je nato z delom posojila nakupil nekaj delnic Etre, preostanek denarja pa je posodil Torionu in Energotransu, ki sta pokupila še preostanek deleža. Te družbe so bile domnevno zgolj "parkirišča" za pravega lastnika, Kolektor. Denar za nakup deleža v Etri si je pri Kolektorju izposodilo tudi podjetje DIFS, ki je bilo tedaj po poročanju Siola v lasti Petričeve žene.

Zagovorniki obtoženih so v četrtek v sodni spis vložili še nekaj dodatnih dokazov, strinjali so se s tožilstvom, naj sodišče na sojenju neposredno zasliši 12 prič ter izvedenca. Predlagali so tudi senatno sojenje. To se bo začelo v drugi polovici januarja prihodnje leto, ko bodo na vrsti zagovori obtoženih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta