Previdno s prazničnimi lučkami in svečami

STA
21.12.2018 16:48

V decembru nastane več požarov kot običajno, eden glavnih razlogov za požare z manjšimi škodami je prav praznična okrasitev

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
S praznično osvetlitvijo velja ravnati previdno.
Robert Balen

Na upravi za zaščito in reševanje pred bližajočimi se prazniki pozivajo k preventivnemu ravnanju pred požarom oziroma k previdnosti pri okrasitvi doma ter uporabi sveč in električnih lučk. December je v povprečju požarno nevarnejši od drugih mesecev, eden glavnih razlogov za požare z manjšimi škodami pa je prav praznična okrasitev.
Na upravi svetujejo, naj bo praznična smreka postavljena stabilno in dovolj oddaljena od ognja ali vira toplote, za praznično okrasitev doma pa uporabimo težko gorljive materiale in samo standardizirane električne lučke. Že pri nakupu ali najemu naravne smreke preverimo, ali je sveža. Iglice morajo biti zelene, ne smejo odpadati, pri dotiku se upognejo in ne prelomijo. Če se odločimo za nakup umetne smreke, pa na upravi priporočajo nakup takšne, ki je narejena iz težko gorljive snovi.

Sveče naj ne gorijo brez nadzora

Za okrasitev doma ali smreke na upravi priporočajo nakup okraskov, izdelanih iz težko gorljivih snovi. Okraski in darila naj bodo dovolj odmaknjeni od virov ognja in toplote. Takoj, ko so darila odvita, odstranimo darilni papir, škatle in dekorativne trakove, saj lahko ti hitro zagorijo.
Požar lahko povzroči tudi kratki stik, zato pred namestitvijo lučk preglejmo kable in ne preobremenjujmo vtičnic. Na smreko, izdelano iz kovine ali aluminija, pa električnih lučk ne obešajmo. Sveče namestimo v negorljiv svečnik ali drugo primerno posodo, stojijo naj ravno in stabilno. Nikoli jih ne smemo pustiti goreti brez nadzora. Prav tako jih ne postavljajmo na prepih, v bližino gorljivih snovi, na primer zaves ali papirja, in naprav, ki oddajajo toploto, denimo peči ali električnih aparatov.
Goreče sveče naj se ne stikajo med seboj, ugašajmo pa jih z zvončkom za gašenje in ne s pihanjem ali tekočino. Prav je, da sveče postavimo tako, da jih ne bodo dosegli otroci ali hišni ljubljenčki. Sveč, ki krasijo smreko, pa ne prižigajmo.
Če doma organiziramo zabavo, bodimo pozorni na dogajanje v kuhinji. Hrana, ki se kuha ali peče, naj bo vedno pod nadzorom, posebno previdni pa bodimo tudi pri flambiranju.

Olja in maščobe ne gasimo z vodo

Gorečega olja, maščobe ali alkohola nikoli ne gasimo z vodo, pač pa posodo pokrijmo s pokrovko in ugasnimo štedilnik. Če zagori v pečici ali mikrovalovni pečici, jo takoj izklopimo in ne odpirajmo. Po končani zabavi preglejmo odeje, blazine, kavče in koše za odpadke, če morebiti ni med njimi tlečih ogorkov.
Prav tako na upravi priporočajo previdnost pri uporabi pirotehničnih izdelkov. Teh ne sprožajmo v bližini vnetljivih snovi. Za morebitno gašenje imejmo pripravljeno vodo. Nikoli pa ponovno ne prižigajmo ognjemeta, ki se ni popolnoma sprožil.
Na upravi za zaščito in reševanje ob tem ponovno opominjajo, naj bodo kurilne naprave in dimni vodi ter zračniki redno vzdrževani in očiščeni.
Sicer pa je treba znati oceniti, kdaj lahko ogenj še gasimo sami. Po vžigu jelke bo namreč požar hitro napredoval po višini in oddajal veliko toplote. S tem se bodo vnele gorljive snovi ob jelki in tak požar je lahko že kmalu neobvladljiv, tudi če ga gasimo z gasilnikom, zato je nujno nemudoma poklicati gasilce.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta