Slovensko policijo so 26. avgusta letos kanadski varnostni organi obvestili, da so pri nadzoru prometa izsledili in prijeli slovenskega državljana Sergeja Racmana, ki so ga zaradi sodelovanja v kriminalni združbi, ki je izvrševala kazniva dejanja zlorabe prostitucije - gre za zadevo klub Marina v Ajševici pri Novi Gorici -, slovenski pravosodni organi iskali z evropskim nalogom za prijetje in predajo ter mednarodno tiralico. Izsleditev in prijetje iskanega sta bila posledica hitre in učinkovite izmenjave informacij med enoto za ciljno iskanje oseb v slovenski kriminalistični policiji, imenovano FAST, in kanadskimi varnostnimi organi. Ena od pomembnih nalog slovenske policije je namreč iskanje oseb, ki jih sodišča iščejo zaradi izdanih tiralic, mednarodnih tiralic ali evropskega naloga za prijetje in predajo. Policija izvaja tudi dejavnost ciljnega iskanja takih oseb, pri čemer so poglavitnega pomena proaktivnost policije in usmerjeni ukrepi za odkritje in prijetje. Gre za tiste, ki so storili hude oblike kaznivih dejanj oziroma je zaradi teh kaznivih dejanj nastala velika premoženjska škoda.
Slovenija že deset let išče goljufinjo
Mreža ENFAST skupaj z Europolom vsako leto organizira kampanjo, ki ima namen seznaniti evropsko javnost z najbolj iskanimi ubežniki. Slogan lanske kampanje je bil Crime has no gender (Zločin nima spola), kot iskane pa so bile izpostavljene ženske, ki so izvršile različna huda kazniva dejanja. Poudarjeno je bilo tudi iskanje slovenske državljanke, 60-letne goljufinje Melanije Stropnik, ki jo Slovenija išče že deset let. Namen kampanje je, da si čim več ljudi ogleda spletno stan www.eumostwanted.eu/crimehasnogender, kjer so podatki o najbolj iskanih osebah po svetu, da lahko policiji posredujejo morebitne koristne podatke o iskanih ljudeh.
Leto dni enote
Slovenska policija se je že leta 2010 prek Europola začela vključevati v mrežo evropskih držav za iskanje ubežnikov. Leta 2014 je Slovenija bolj aktivno pristopila k tej mreži, 1. julija lani pa je bila ustanovljena delovna skupina za ciljno iskanje, vodja je Pavel Jamnik iz Uprave kriminalistične policije Generalne policijske uprave (GPU). Skupina še čaka na uradno imenovanje. "Ustanovitev enote za ciljno iskanje oziroma FAST (Fugitive Active Search Team), ki deluje v okviru evropske mreže enot za ciljno iskanje ENFAST (European Network of Fugitive Active Search Teams), ki jo imajo zdaj že skoraj vse evropske policije, se je izkazala za zelo učinkovito. Člani ENFAST so specializirani za ciljno iskanje zločincev na begu, ki so osumljeni hujših zločinov ali obsojeni zanje in je za njimi razpisan evropski nalog za prijetje ali mednarodna tiralica. Takšno organiziranje in sodelovanje omogočata hitro in učinkovito izmenjavo informacij ter izvajanje ukrepov ciljnega iskanja in prijetja tistih, ki jih zaradi hudih kaznivih dejanj iščejo v mednarodnem prostoru. Slovenska enota za ciljno iskanje deluje centralno iz GPU, njena naloga pa je preverjanje vseh informacij, ki se pojavljajo v zvezi z iskanimi osebami. To pomeni, da gredo člani te enote - v njej je šest kriminalistov in kriminalistk -, neposredno na tisti konec Slovenije, kjer se pojavljajo informacije o iskani osebi in jih skušajo preveriti na terenu, na primer, kje se ta oseba skriva, s kom je v stiku in podobno. V letu delovanja te skupine se je pokazalo, da je to pravi in učinkovit način iskanja. V tem letu smo sami v Sloveniji našli in aretirali šest oseb, ki so bile iskane, z našimi podatki pa so kolegi v tujini prijeli deset ljudi, ki jih je iskala Slovenija. Prav tako smo mi v devetih primerih tujim policijam poslali koristne podatke o tem, kje se skrivajo njihove iskane osebe, kar je privedlo do aretacije teh posameznikov," doda Jamnik.
Ubežnik se ves čas ozira čez ramo
Iz prakse slovenske policije je razvidno, da so običajno tisti, ki zbežijo iz Slovenije, osumljeni hudih kaznivih dejanj, kot so umori, oboroženi ropi, trgovina z mamili ali orožjem, spolni napadi in drugo, ali obsojeni zaradi njih. "Oseba, ki se odloči, da bo zbežala, se ponavadi dobro pripravi na beg, zato precej pogosto tisti, ki jih išče Slovenija, zbežijo iz Evrope, saj jih Slovenija ob mednarodni tiralici išče z evropskim nalogom za prijetje in predajo. Iskanje zunaj Evrope pa je za nas veliko težje, saj je težko preverjati informacije, ki se pojavljajo v zvezi z iskano osebo, ali pa ima država, za katero smo na primer ugotovili, da se v njej skriva naša iskana oseba, drugačno zakonodajo. Tako je na primer trenutno v dveh primerih, v Mehiki in Združenih arabskih emiratih (tam se skriva ubežnik Leonardo F. Peklar, op. p.). Večkrat se zgodi, da si osebe, ki jih iščemo, tam, kjer se skrivajo, pridobijo državljanstvo, bodisi s poroko ali kako drugače. In potem jih te države ne izročijo, saj ne izročajo svojih državljanov, " pravi Jamnik. V enoti za ciljno iskanje sicer ugotavljajo, da se ubežniki lahko skrijejo za nekaj časa, za vedno pa zelo težko, saj je danes tehnologija, ki jo uporabljamo, zelo razvita. Včasih je le vprašanje časa, kdaj se bo katera izmed iskanih oseb pojavila na družbenem omrežju ali pa bo uporabila mobilni telefon in elektronska sporočila, s čimer ji bo policija prišla na sled. "Delo kriminalistov pri ciljnem iskanju bi lahko opisal tudi kot psihološko igro med policijo in ubežnikom, ki ga iščemo. V bistvu gre za to, kdo je pri tem bolj prebrisan oziroma učinkovit, policija ali ubežnik, ki išče vse načine, da bi čim dlje ostal skrit očem policije, a se hkrati mora ves čas ozirati čez ramo, ker se boji, da bo aretiran," opiše Jamnik.
Policija do podatkov o ubežnikih tudi od njihove družine
Slovenska policija podatke o iskanih ubežnikih zbira tudi pri njihovih družinah. Prosijo jih, da če so v stiku z iskano osebo, naj ji povedo, da naj se sama vrne domov, saj so postopki, če so ubežniki odkriti v tujini, zelo dolgi. Na izročitev Sloveniji pa običajno čakajo v zaporu. Pri iskanju oseb na begu policija pri njihovih sorodnikih ne sme uporabljati prikritih ukrepov, kot so tajno prisluškovanje telefonom, sledenje ..., "razen če sumi, da nekdo pomaga ubežniku," pravi Pavle Jamnik.
Slovenija ne bo več varna za tuje kriminalce
V Sloveniji se je morda storilcem kaznivih dejanj z območja bivše Jugoslavije nekoliko lažje skrivati, ker jim je tu lažje vzpostaviti nove kriminalne povezave in vzdrževati stike s svojo kriminalno združbo. "Temu smo precej pozornosti posvečali že pri dosedanjem delu, z vzpostavitvijo enote za ciljno iskanje pa je postalo sodelovanje s policijami na območju bivše Jugoslavije še bolj ažurno in neposredno, kar se že kaže v rezultatih. Običajno se taki ubežniki skrivajo v Sloveniji s ponarejenimi dokumenti in enota za ciljno iskanje jih je, odkar obstaja, nekaj že našla pri nas. "Rezultat dobrega dela naše policije in policij v ENFAST je tudi ta, da nam je za štiri osebe, ki jih išče Slovenija, zdaj znano, kje v tujini se zadržujejo, in samo vprašanje časa je, kdaj bodo tam aretirane in izročene Sloveniji, " pravi Jamnik. Policija pri iskanju večkrat preko medijev prosi slovensko javnost za pomoč in nato preveri vsako informacijo, ki jo prejme na anonimni telefon. "Vsi bi se morali zavedati, da je pri iskanju pobeglih zelo pomembno, da je taka oseba storila kaznivo dejanje, s katerim so bile povzročene žrtve. Zato mora odgovarjati za svoja kazniva dejanja, treba ji je soditi in izreči sodbo. Ker če je ta oseba zbežala in za svoja kazniva dejanja ne bo nikoli odgovarjala, bo to le še dodaten udarec za žrtve, ki jih tako ali tako vsi prehitro pozabimo," sklene Jamnik.