Alkohol je zelo slab idol

Slovenci še vedno (pre)pogosto podcenjujemo vpliv alkohola na lastne sposobnosti. Dokler se ne pokažejo že vidni in vedenjski znaki močne alkoholiziranosti, kot na primer zanašanje, dvojni vid, zapletanje v govoru idr., smo prepričani, da lahko sodelujemo v prometu.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Arhiv Naročnika

Prihaja že tradicionalno bolj vesel zaključek koledarskega leta, v teh dneh pa marsikdo nazdravi s prijatelji ali sodelavci. A uživanje alkoholnih pijač pomeni tudi odgovornost – do sebe in drugih. Številnih pozivov, ki vsakodnevno spodbujajo k varni vožnji brez alkohola, se absolutno velja držati. Alkohol namreč že s prvim popitim kozarcem vpliva na posameznikove sposobnosti dojemanja resničnosti, mišljenja in zaznavanja, kar zmanjša njegove sposobnosti za vožnjo in ustrezno reagiranje (beri: motoriko), predvsem v kritičnih situacijah.

Vožnja pod vplivom alkohola: verjetnost in statistika nista na strani opitega

Ne le alkohol in droge, tudi zdravila lahko vplivajo na varno vožnjo

Psihoaktivna zdravila lahko prav tako vplivajo na varno udeležbo v prometu. Pod njihovim vplivom so sposobnosti upravljanja vozil močno zmanjšane in predstavljajo tveganje za vse udeležence v prometu. Tega se morajo zavedati predvsem starejši udeleženci v prometu, ki zaradi starosti ali bolezni pogosteje uživajo psihoaktivna zdravila. Ena izmed evropskih raziskav ugotavlja, da skoraj tretjina voznikov (30 %) ne ve, da lahko na sposobnosti za vožnjo vplivajo že nekatera zdravila za seneni nahod in zdravila proti alergijam. Vsak šesti voznik tudi ignorira opozorila na zdravilih o stranskih učinkih in vplivu na vozniške sposobnosti (jih ne upošteva ali jih sploh ne prebere).
 

»V kolikor ste uživali psihoaktivna zdravila, ki so označena z opozorilnim trikotnikom, ne vozite v prometu in ne upravljajte s stroji. Če jemljete zdravila ali druge izdelke za podporo zdravljenja in ohranitev zdravja, se glede upravljanja vozil in strojev vedno posvetujte s farmacevtom ali zdravnikom,« pojasnjujejo na AVP.

 
Zdravila, ki vplivajo na vozne sposobnosti, so označena s posebnim opozorilnim trikotnikom: polni trikotnik v rdeči barvi pomeni, da je v primeru uživanja teh zdravil vožnja vozil povsem prepovedana (absolutna prepoved upravljanja vozil), prazen trikotnik v barvi teksta pa pomeni relativno prepoved upravljanja vozil. V primeru uživanja teh zdravil, je treba za vsakogar posebej oceniti vpliv zdravila na njegove psihofizične sposobnosti.

Vožnja v opitem ali drogiranem stanju bi morala biti kaznivo dejanje

Arhiv Naročnika
»Zaradi prisotnosti alkohola v prometu smo ogroženi vsi udeleženci v cestnem prometu, zato moramo kot družba narediti korak v smeri, da skupaj rečemo NE alkoholu in drugim prepovedanim substancam za volanom. Z željo po ničelni toleranci alkohola v prometu in posledično večji varnosti na slovenskih cestah, pozivamo pristojne k vnovičnem razmisleku o uzakonjenju tega predloga«, k spremembi zakonodaje pozivajo na AVP.

Razmišljati vnaprej – in poskrbeti za varen prevoz do doma

Arhiv Naročnika
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.