Muzej narodne osvoboditve in MRC Maribor bosta dolgoročno sodelovala: Cilj je odkritje popolne resnice

Jon Knez Jon Knez
16.12.2021 18:00

Muzeja sta sodelovala že prej, zdaj so to še pravno-formalno uredili. Direktorja sta podpisala pogodbo o dolgoročnem sodelovanju in predstavila, kako bo sodelovanje potekalo

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Direktorica Aleksandra Berberih-Slana in direktor Janez Ujčič sta podpisala dolgoročno sodelovanje. 

Jon Knez

Direktorica Muzeja narodne osvoboditve Maribor Aleksandra Berberih Slana in direktor Mednarodnega raziskovalnega centra druge svetovne vojne (MRC) Maribor - Stalag XVIII D Janez Ujčič sta se s podpisom pogodbe zavezala k dolgoročnemu sodelovanju na muzejskem, raziskovalnem in pedagoškem področju.

Sodelovanje na pedagoškem in raziskovalnem področju

"Naš muzej je eden vodilnih na področju pedagoškega dela. Prav tako smo prvi v Sloveniji 1958. uvedli delovno mesto kustosa pedagoga. Naši kustosi pedagogi so že pričeli izvajati pedagoške programe v sodelovanju z MRC Maribor. Imamo programe, ki so primerni za vsebine, ki jih Stalag ponuja. To je predvsem projekt Muzej za mir. Sodelovanje je že steklo, zdelo se nam je pa primerno, da ga formaliziramo v formalnopravnem smislu," je pojasnila direktorica muzeja. Povedala je še, da so se z MRC dogovorili, da bodo enkrat letno organizirali znanstveni ali strokovni simpozij. "Obvezali smo se tudi, da bomo MRC-ju v muzeju Stalag pomagali s strokovnim svetovanjem na razstavnem področju," je dodala Berberih-Slana.

Direktorica MNOM dr. Aleksandra Berberih Slana, direktor MRC Janez Ujčič in poslovna sekretarka MRC Iza Verdel

Jon Knez

Cilj je registracijski center za vojne ujetnike

Direktor MRC Ujčič je opomnil, da je interes za muzejsko in spominsko dejavnost v Mariboru in okolici velik. "V tem sodelovanju gre za zgodovinski premik. Ne gre le za spominjanje na žrtve, temveč gre za trajni opomin. Prizadevamo si za registracijo paznikov in vseh umrlih v Stalagu XVIII D. Zaenkrat smo jih identificirali 800. Želimo postati srednjeevropski registracijski center za vojne ujetnike, ne le sovjetske, tudi druge. Pot do zmage bo trnova, saj se zavedamo, da podatkov ne moremo iskati le v domačih arhivih," je razložil Ujčič. Spomnil je še, da se je pot MRC pričela 2011 z odkritjem spominske plošče in da so v desetih letih naredili ogromno. "Vsega se ne da narediti čez noč. MRC je kot zavod odprt šele od 2019. Od takrat smo naredili kar nekaj in presenetili javnost z odkritji, zdaj pa delamo pomembnejši korak," se sam pohvali Ujčič.

Berberih Slana je še poudarila, da je skupni cilj odkritje popolne resnice. "Naš program Muzej za mir temelji na pogovoru o človekovih pravicah in svoboščinah. Naš muzej vzgaja mladino. Ne govorimo le o žrtvah, ampak tudi o tem, kar se dogaja danes in kaj bi se lahko zgodilo, v kolikor oblast ne bo spoštovala človekovih pravic in svoboščin," je dejala in napovedala razstavo Muzej človekovih pravic, ki bo v njihovem muzeju prihodnje leto. V del razstave bodo vključili tudi Stalag, ki je izjemen primer kršenja človekovih pravic v Mariboru. Sodelovali bodo tudi drugi slovenski muzeji.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta