Upor v mariborskem podjetju April: Šivilje v solzah ustavile stroje

Barbara Bradač Barbara Bradač
01.10.2019 17:22

Večina zaposlenih v podjetju April je prenehala delati, ker ni prejela celotne avgustovske plače. V podjetju so se pred mediji zavili v molk, zaposlenim pa povedali, da jim ni treba več priti v službo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Delavci v podjetju April si ne upajo javno se izpostaviti, organiziranega sindikata v podjetju nimajo.
Andrej Petelinšek

Zaposleni v podjetju za proizvodnjo vrhnjih oblačil April so se znašli v veliki stiski. Med zaposlenimi je največ žensk, starejših od 50 let. Delajo, a svojega dela ne dobijo plačanega, zato večina danes zjutraj ni zagnala šivalnih strojev. Za avgustovsko delo jim je delodajalec namreč izplačal le tretjino plače. "Plače so minimalne, takšne, da jih mora država do določene mere subvencionirati," so nam povedale delavke. Poimensko se ne upa izpostaviti nihče od zaposlenih. Vodstvo podjetja pa se je zavilo v molk.​

Spontan upor že prejšnji četrtek

Pred zaposlene sta danes zjutraj stopila lastnik Ljubo Javoršek in direktorica Sabina Šegula Emeršič in jim povedala, da naj prekinejo delo, odidejo domov in tudi v sredo naj ne pridejo, ker bodo vrata podjetja zaprta. Peščica jih je vzela svoje osebne stvari in odšla, večina jih je ostala pri strojih, mnoge šivilje v solzah. Povedale so, da delovnega mesta ne bodo zapustile, dokler ne dobijo vsaj nekaj pisnega, bojijo se namreč morebitnega izigravanja delovnopravne zakonodaje in odpovedi iz krivdnih razlogov, s tem pa tudi izgube pravic na zavodu za zaposlovanje.

April deluje na pogorišču nekoč znanega tekstilnega velikana Pik v Melju, leta 2002 ga je ustanovil Ljubo Javoršek.
Sašo Bizjak

Globa je bila izrečena, a ni bila plačana

Inšpektorat za delo je z Aprilom imel več opravkov in izsledki v zadnjih treh letih so bili slabi. Zaradi neizplačila regresa je pravni osebi izdal plačilni nalog z izrekom globe 20.000 evrov, vendar pa globa ni bila plačana, saj je bila vložena zahteva za sodno varstvo, ki se rešuje na sodišču. "Poleg tega je bilo podano naznanilo suma storitve kaznivega dejanja šikaniranja na delovnem mestu," je sporočil glavni inšpektor Jadranko Grlić. Ob tem inšpektorat še opozarja, da vsi postopki pri omenjenem delodajalcu še niso zaključeni.

Lastnik Javoršek: "Še to hočete uničiti?"

Vodstvo zaposlenim očita, da ne dosegajo plana. Ta pa da se neprestano spreminja in zaposleni pravijo, da ga je v zadnjih mesecih nemogoče doseči. Z vprašanji smo se že prejšnji teden obrnili na lastnika. "Še to hočete uničiti? Ste naredili, kar ste naredili vi in vaši kolegi," je bil kratek Ljubo Javoršek v telefonskem pogovoru in nas še napotil, naj pošljemo vprašanja na podjetje April. Vprašanja smo poslali na edini objavljeni elektronski naslov, ker pa ta ne obstaja, smo jih poslali še na elektronski naslov Ljuba Javorška, a tudi nismo prejeli odgovora. Danes se lastnik na naš klic ni odzival.

Andrej Petelinšek
Na Partizanski cesti imata sedež družbi April in Sedmi dan.
Andrej Petelinšek

Pomagal bo sindikat

Zaposleni v podjetju nimajo organiziranega sindikata, a jim bodo vsaj z nasveti poskušali pomagati v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), območne organizacije Podravje in Koroška. "Razumem spontano ustavitev dela, vendar so za stavko predpisana določena pravila, ki jim je treba slediti. Sklicati morajo stavkovni odbor, postaviti zahteve, napovedati stavko in v času do stavke z delodajalcem voditi aktivnosti, da se stavka ne zgodi. Kljub temu pa menim, da delavci ne morejo biti sankcionirani, ker ne delajo, saj jih je mogoče razumeti," je povedal Boštjan Medik, izvršni sekretar za teritorialno organiziranost Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.
Medik je še dodal, da ustno navodilo delodajalca, da naj zaposleni ne pridejo na delovno mesto, ni dovolj. "Delodajalec lahko napoti na čakanje na delo doma, a zaposleni morajo prejeti pisno odredbo, v kateri so navedeni razlogi za to odločitev," je še pojasnil Medik.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta