Radovan Žerjav: "Prve kose moramo imeti pripravljene spomladi naslednje leto."
Gornjeradgonska družba Var, ki se ukvarja s proizvodnjo štancanih izdelkov za avtomobilsko industrijo, je pridobila pomemben posel, in sicer bodo sodelovali pri proizvodnji ameriškega električnega vozila Fisker Ocean. Vozilo bo proizvajala korporacija Magna, s katero ima Var že utečeno dolgoletno sodelovanje. Tako v Gornji Radgoni že izdelujejo 21 orodij, s katerimi bodo proizvajali 31 različnih izdelkov za omenjeno vozilo. Vrednost celotnega projekta, vključno z izdelavo orodij in dobavo izdelkov v sedemletnem obdobju, kolikor navadno traja življenjska doba posameznega modela avtomobila, je več kot deset milijonov evrov. Po besedah izvršnega direktorja podjetja Radovana Žerjava so tudi sami vpliv epidemije covida, ki je povzročila drastične pretrese v avtomobilski industriji, čutili posredno, v prvi vrsti zaradi pomanjkanja polprevodnikov, kar je po njegovih besedah prišlo še posebno do izraza v drugi polovici leta 2021. "Avtomobilska proizvodnja se je iz tega razloga skorajda prepolovila. Lansko leto je bilo v Evropi registriranih približno 200 tisoč avtomobilov manj kot leta 2020, ki se je na koncu izkazalo celo kot boljše leto za avtomobilsko industrijo kakor leto 2021," pravi Žerjav in dodaja, da se takšno stanje nadaljuje tudi v letošnjem letu, a bi lahko po nekaterih napovedih še letos tudi izzvenelo. "Mi sicer načrtujemo dobro poslovno leto, po ustvarjenih prihodkih celo rekordno. Seveda pa bo treba počakati in videti, kako se bodo zadeve razvijale. Tudi lani smo načrtovali bistveno več, pa so potem, kot rečeno, v drugi polovici leta zadeve zgrmele navzdol."
Kot še pove Žerjav, so tudi v teh izjemno težkih časih ves čas poslovali normalno, pri čemer niso zmanjšali obsega proizvodnje ali števila zaposlenih, prav tako so lansko leto zaključili z dobičkom. "Ni pa bilo tistega preboja, ki smo ga pričakovali, predvsem kar se tiče novih projektov." Proizvodnja delov za novi avtomobil naj bi po pričakovanju stekla konec tega oziroma v začetku naslednjega leta. "Prve kose moramo imeti pripravljene spomladi naslednje leto, so pa seveda za začetek proizvodnje potrebna še številna testiranja."
Sprva je bilo predvideno, da bi avtomobil sestavljali tudi v Magnini tovarni v Hočah, a danes glede na razvoj dogodkov to ni gotovo, bolj je verjetno, da bo proizvodnja za zdaj zgolj v njihovem obratu v Gradcu. V Varu se že dlje časa pripravljajo tudi na gradnjo nove proizvodne hale v industrijski coni v Meleh in zdaj čakajo na izdajo gradbenega dovoljenja. Graditi bodo najverjetneje začeli že letos, bo pa končna odločitev o tem odvisna tudi od nadaljnjega razpleta dogodkov na avtomobilskem trgu. "Tudi zaradi vsega turbulentnega dogajanja v avtomobilski industriji. Želimo biti prepričani, da bomo lahko izvedli tisto, kar imamo zapisano v poslovnem načrtu." Var, ki ima več kot 80 zaposlenih, sicer kot dobavitelj na različnih ravneh (od TIR 1 do TIR 4) sodeluje pri proizvodnji številnih avtomobilov prestižnih znamk, kot so Mercedes-Benz, BMW, Volvo in Toyota.