Avtomobilske tovarne so že v precejšnji meri objavile datume, do katerih naj bi z njihovih tekočih trakov vozili avtomobili, ki jih poganjajo motorji z notranjim zgorevanjem (MNZ). Zamenjali jih bodo elektrificirani avtomobili v različnih izvedbah. S tem se prilagajajo novim načrtom Evropske unije, ki računa, da se bo obdobje MNZ končalo leta 2035, še prej pa se bodo občutno zaostrili tudi predpisi o izpustih škodljivih plinov.
Glede končanja obdobja MNZ se precej zadržani ali pa morda tudi previdni pri FCA (Fiat Chrysler Automobiles), ki je skupaj s konglomeratom PSA (Peugeot, Citroën, Opel, DS ipd.) sestavni del letos nastalega koncerna Stellantis. To je po svoje vsaj nekoliko razumljivo, kajti Chrysler je ameriško avtomobilsko podjetje, ki ima v svojem programu tudi avtomobile, ki so glede okolja še nekaj bolj problematični. Je pa zadržan tudi italijanski Fiat, ki ima pod seboj vrsto znanih avtomobilskih imen oziroma tovarn. Po sedanji časovnici se zdi, da bo matični Fiat na električne avtomobile presedlal v letih od 2025 do 2030. Bolj natančni so načrti za Alfa Romeo in Lancio, dve avtomobilski tovarni, ki jim zadnja leta ne gre dobro. Čeprav pri Stellantisu pravijo, da spadajo Alfa Romeo, Lancia in DS v tako imenovani premijski grozd in imajo v načrtu nove avtomobile, ki bodo izkoriščali sinergijo koncerna, je prihodnost vsaj prvih dveh vendarle precej vprašljiva. Tako ali drugače, od leta 2027 naprej bo tovarna Alfa Romeo ponujala izključno električne avtomobile, ti pa bodo naprodaj le v Evropi, Severni Ameriki in na Kitajskem. Lancia naj bi izključno na električni pogon prešla leto prej, DS pa že leta 2024, vendar naj bi imel še naprej v programu tudi avtomobile z MNZ.
Tavares: še 11 novih električnih avtomobilov
Carlos Tavares, izvršni direktor Stellantisa, je ob predstavitvi poslovanja v prvi polovici letošnjega leta dejal, da bodo v naslednjih 24 mesecih predstavili 11 novih električnih vozil. Skupaj jih bo tako na voljo 22. To pomeni, je dejal Tavares, da bo vsak novi avto, ki bo pripeljal iz Stellantisa, bodisi električni baterijski bodisi priključni hibrid (PHEV).
Načrti nekaterih drugih, ki so prav tako pomembni igralci na svetovnem trgu, so bolj ali manj znani. Pri koncernu Volkswagen, ki združuje dvanajst zelo različnih avtomobilskih imen, naj bi Bentley postal električen leta 2030, Audi tri leta kasneje, za Cupro, ki je znamka znotraj Seata, še ni povsem jasno, kdaj se bo to zgodilo. Matični Volkswagen pa naj bi se od MNZ poslovil v času od leta 2033 do 2035.