Tako kot gre pandemija covida-19 v četrti krog, postaja vse bolj očitno, da se z novimi in hkrati starimi težavami zaradi pomanjkanja polprevodnikov in vsega tistega, kar povzroča omenjena bolezen, na jesen znova srečuje veliko avtomobilskih tovarn. To pomeni, da se bodo zamude pri dobavi avtomobilov še podaljšale, kar poslu ne bo v prid.
Že prejšnji teden je Toyota sporočila, da bo njena septembrska proizvodnja manjša za 40 odstotkov. S težavami zaradi polprevodnikov se ubada večina njihovih tovarn na Japonskem, pa tudi drugod ni veliko bolje. Honda, po velikosti druga japonska avtomobilska tovarna, prav tako obvešča svoje prodajalce o podobnih težavah in s tem zamudah pri dobavi posameznih modelov. Še posebno to velja za trg v ZDA, kjer naj bi trgovci septembra dobili za okoli 40 odstotkov manj avtomobilov, kot so računali.
Ford, drugi največji izdelovalec avtomobilov v ZDA, se tudi ne more izogniti tem zadregam. V vsaj treh tovarnah bo obseg proizvodnje bistveno manjši, pri čemer bo ob vsem drugem manjša tudi izdelava zelo uspešnega forda serije F. Iz Velike Britanije sporočajo, da je bila julija izdelava avtomobilov in drugih vozil najskromnejša po letu 1956, in to predvsem zaradi polprevodnikov. Na Otoku so julija izdelali le dobrih 53 tisoč vozil ali za 38 odstotkov manj kot lanskega julija, ki tako ali tako ni bil nekaj izjemnega. Kot pravijo, gre za kombinacijo vsega tistega, kar povzročata pandemija in pomanjkanje polprevodnikov, ki jih tudi britanska avtomobilska industrija dobiva večinoma iz Azije. Pri Jaguarju in Land Roverju ob tem menijo, da se bodo težave nadaljevale tudi v naslednjem letu. Nissan, ki ima tovarno v Sunderlandu, je že spomladi začasno ustavil proizvodnjo in domov poslal okoli 800 zaposlenih, sedaj pa so se težave zgolj ponovile.
38 odstotkov manjša je bila julijska izdelava avtomobilov v Veliki Britaniji
Tudi koncern Volkswagen se temu ne more izogniti. Že marca, ko so se prvič pojavile zamude pri dobavi polprevodnikov, je Herbert Diess, izvršni direktor skupine, napovedal, da bo zaradi tega proizvodnja manjša za vsaj sto tisoč vozil. Zdi se, da je bila napoved preoptimistična. V matični tovarni v nemškem Wolfsburgu je namreč po poletnih dopustih znova stekla izdelava zgolj v eni izmeni; tam izdelujejo golfa, tiguana, pa tudi Seatovega športnega terenca taracana. V Audiju so kolektivni letni dopust podaljšali za en teden, tudi iz Seata sporočajo o težavah pri dobavi polprevodnikov.
Slovenija: zamude so različne
Kot pravijo pri P in C Automobili Import, ki pri nas predstavljata znamki Peugeot in Citroën, je treba nekaj dlje čakati na nekatere izvedenke berlinga in jumpyja, pri Peugeotu pa so podaljšani dobavni roki za vozila 208, 2008 in rifter. O konkretnih zamudah, pravijo, je težko govoriti. V novomeškem Revozu, ki je znotraj Renaulta, priznavajo, da se še vedno soočajo s težavami pri oskrbi s polprevodniki. Pred dnevi, točno 24. avgusta, je znova stekla proizvodnja po dopustih, »zaenkrat situacijo sproti rešujemo in se prilagajamo, nedelovni dnevi niso prevideni«, pravi Nevenka Bašek, ki v Revozu skrbi za odnose z javnostmi. Podobno odgovarja Rok Istenič, ki opravlja enako delo pri Renaultu Nissan Slovenija, in dodaja, da so dobavni roki sicer odvisni predvsem od želja kupcev po dodatni opremi. Priporoča, naj tisti, ki hočejo na vsak način novo vozilo, tega kupijo iz zaloge.
Švedski Volvo, ki je v lasti kitajske skupine Geely, je zaradi tega začasno ustavil proizvodnjo v tovarni v Torslandi. V Stellantisu, ki ima pod seboj PSA (Citroën, Peugeot, Opel, DS), so polprevodniki prav tako velika težava. Zaradi tega bodo en teden stali stroji v Citroënovi tovarni v Rennesu in tudi v Peugeotovi v Sochauxu. Vse skupaj ni zaobšlo niti Daimlerja AG oziorma tovarno Mercedes-Benz. Ta naj bi prihodnji teden ustavila proizvodnja vsaj v štirih tovarnah, in sicer v Nemčiji in tudi na Madžarskem.