V njej je predstojnik centra za nalezljive bolezni pri NIJZ Mario Fafangel ministru za zdravje Janezu Poklukarju sporočil, da je njegovo vabilo za sodelovanje v skupini sprejel v prepričanju, da bo delo v skupini drugačno. "Drugače je res, slabše je," je zapisal Fafangel, ki je bil član strokovne skupine, že ko je bil minister za zdravje Tomaž Gantar, a je iz skupine v začetku decembra izstopil, nato pa se ji je pozneje spet pridružil.
Poudarja, da v skupini zastopa glas epidemiološkega kolegija, a je njegov glas v skupini v manjšini in da so sprejete odločitve pogosto v nasprotju z mnenjem epidemiološke službe NIJZ. Takšne odločitve pa epidemiologe spravljajo v stisko in zato ne želi več sodelovati. "Neprestano opozarjanje na nesmiselne odločitve, ki rušijo utečene postopke delovanja epidemiološke službe, in pisanje ločenih mnenj za zapisnik strokovne skupine je nesmiselno in neproduktivno," je še dodal Fafangel, ki se je že pred časom zavzel za to, da bi bili zapisniki objavljeni javno na strani ministrstva za zdravje. A se je ministrstvo odločilo, da jih ne bo objavljalo.
Odziv
V strokovni svetovalni skupini za covid-19 pri ministrstvu za zdravje so ob izstopu Fafangla zapisali, da je namen skupine izmenjava mnenj vodilnih strokovnjakov, na podlagi česar oblikujejo predloge stroke, dokončno sprejemanje odločitev pa je pristojnost in odgovornost odločevalcev.
"Vsako mnenje v skupini je dragoceno, zato obžalujemo vsako odločitev priznanih strokovnjakov, da ne bodo več sodelovali pri iskanju najboljših rešitev. Ne glede na to razumemo, da člani različno doživljajo svojo vlogo in dolgotrajne obremenitve ter verjamemo, da bodo osebe, ki jim je bila zaupana odgovornost, še naprej prispevale k produktivnemu odzivanju države na verjetno največji zdravstveni izziv v njihovi poklicni karieri," so še navedli v izjavi, ki jo je za STA posredovala vodja svetovalne skupine Mateja Logar.
Fafangel je v svoji izjavi spet kritiziral zadnje zaprtje države. Pred dnevi smo navajali njegove besede, da je šlo za epski polom, tokrat pa je zapisal, da so epidemiologi predlagali popolno zaprtje z eno samo izjemo - da bi ljudem med velikonočnim praznikom dovolili druženje. Pa tudi to izjemo so močno odsvetovali.
"Za tem pa smo bili deležni lockdowna v nerazumljivi izvedbi, s številnimi izjemami, zaprtimi šolami (ki bi se morale zadnje zapreti in prve odpreti), z delno odprtim gospodarstvom (brez smiselnosti, zakaj so nekatere dejavnosti odprte in druge zaprte), z nerazumljivimi ukrepi obvezne uporabe mask na prostem, nerazumljivimi ukrepi na mejah in drugimi izjemami. S tem se je izgubila možnost kratkoročnega ukrepanja, hkrati pa bi lahko drastično izboljšali trenutno epidemiološko situacijo in ustrezno prilagodili ukrepe. Izgubilo se je tudi zaupanje ljudi," v svoji izjavi opozarja Fafangel.
Minister za zdravje Janez Poklukar o odstopu Fafangla
"Odstop kolega dr. Fafangla obžalujem in se mu iskreno zahvaljujem za njegovo dosedanje sodelovanje. Pri nadaljnjem delu mu želim vse dobro in se veselim skupnih projektov ministrstva za zdravje in NIJZ v bodoče. Za pomoč pri zajezitvi epidemije in za sodelovanje v posvetovalni skupini sem zaprosil kolegico epidemiologinjo doc. dr. Ireno Grmek Košnik, ki je sodelovanje potrdila. Nemudoma bo začela z delom v posvetovalni skupini."
Irena Grmek Košnik z območne enote NIJZ v Kranju je novembra lani komentirala takrat slabo epidemiološko sliko na Gorenjskem. Ocenila je, da so Gorenjci raje hodili v službo, saj pri odrejanju karantene za rizične stike v oktobru ni bilo predvideno nadomestilo plače. "Posledica tega je bila, da so varčni Gorenjci hodili na delo," je dejala.
Ne želi se "igrati boga"
Poudarja še, da so epidemiologi NIJZ glasovali za prekinitev ukrepov, kot sta policijska ura in omejitev gibanja na občine, ukinitev regijskega semaforja in nadomestitev z nacionalnim pristopom, saj da ti ukrepi prvenstveno niso namenjeni vzdrževanju epidemiološkega stanja, saj posegajo pregloboko v človekove pravice. "Takšni pristopi po našem mnenju niso primerni, niso primerni za Slovenijo, za Evropo in za svet," je zapisal.
Po njegovih besedah epidemiologi in drugi strokovnjaki s področja javnega zdravja zagovarjajo različne kombinacije ukrepov, ki gradijo na transparentnem upravljanju in zaupanju ljudi. "Številne odločitve, ki jih sprejema strokovna skupina, pa se od teh pristopov oddaljujejo oziroma so diametralno nasprotne. Kot epidemiologu se mi zdi naravnost grozljivo, da bom odločal o tem, ali in koliko posameznikov lahko svobodno izrazijo svoje mnenje o čemerkoli na javnem (zunanjem) prostoru. Kot epidemiologu mi je namreč pomembno le to, da pri tej pravici upoštevajo strokovna priporočila o medsebojni razdalji, zaščitni maski, v kolikor razdalje med posamezniki ni. Jaz se boga ne želim igrati," je zaključil Fafangel.
Odziv Fajonove
Fafanglov odstop je danes v izjavi za novinarje komentirala tudi predsednica SD Tanja Fajon, ki je med drugim ugotavljala, da Fafangel uživa veliko zaupanje ljudi in dodala, da bi "veliko raje videla, da bi namesto Fafangla odstopila vlada". Kot je dejala, so se že večkrat zavzeli za to, da naj bodo epidemiologi tisti, ki naj upravljajo epidemijo in komunicirajo z javnostjo.
Na Twitterju pa je zapisala, da odhod edinega epidemiologa iz strokovne skupine sporoča, da je nekaj močno narobe in da vlada razgalja realnost neobvladovanja situacije. Njen tvit je poobjavil predsednik vlade Janez Janša in pripisal: "Ta zapis je še zadnji dokaz, da nekateri ne ločijo med epidemiologijo in politologijo. Mislijo, da sta to le dve različni katedri na fakulteti za družbene vede."
Fajonova je še kot spodbudno novico ocenila odločitev mariborske sodnice, ki je ustavila postopek proti enemu od dijakov, ki se je udeležil protestov. "To kaže na to, da v družbi vlada neka pravičnost. Ljudje naj vztrajajo, ko čutijo, da se jim dogaja krivica," je dodala predsednica SD.