Kadunc in Urbanija podpisala pogodbo, toliko naj bi STA prejela državnega denarja

STA, M.R., A.L.
08.11.2021 13:23

V. d. direktorja STA Igor Kadunc in direktor vladnega urada za komuniciranje (Ukom) Uroš Urbanija sta podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

STA sicer letos javno službo opravlja brez državnega plačila. Stečaju se je doslej sicer uspela izogniti tudi s pomočjo prodaje treh terjatev in s pomočjo sredstev donacijske kampanje Društva novinarjev Slovenije Za obSTAnek. Kljub temu se je znašla v hudi finančni stiski, zaradi negotovih razmer pa jo je v minulih mesecih zapustilo precej zaposlenih.

Direktor urada vlade za komuniciranje Uroš Urbanija je povedal, da je z Igorjem Kaduncem podpisal pogodbo o opravljanju javne službe za leto 2021. Vrednost pogodbe znaša 2.028.000 evrov, s čimer naj bi STA dobila denar za opravljanje javne službe za celotno letošnje leto.

STA mora v skladu s pogodbo, ki, kot je poudaril Urbanija, sloni tudi na zakonu o STA, objavljati povzetke v slovenskem in angleškem jeziku, pripravljati radijske novice in objavljati fotografije o najpomembnejših dogodkih. Te vsebine morejo biti brezplačno dostopne pod enakimi pogoji. Izrazil je upanje, da bo to pozitivno sporočilo tudi za vse zaposlene na STA.

Po besedah Kadunca bo pogodba omogočila "normalno financiranje in s tem tudi dejavnost STA" do konca leta. Zdaj bodo nedorečene stvari reševali v miru in pripravili ustrezni poslovni načrt za prihodnje leto. "Mislim, da je v interesu vseh, da imamo dobro javno tiskovno agencijo, ki je zaradi majhnega trga podprta tudi z javnim denarjem," je povedal Kadunc in poudaril, da naloga ni končana. 

"Ta podpis ni ne zmaga ne poraz nikogar. Je osnova, da lahko STA dobi vsa sredstva, ki so ji jih namenili poslanci DZ," je Kadunc navedel v dodatni izjavi za STA. Poudaril je, da je bila od prvega dne njegovega dela, ko je pred dobrim tednom dni zasedel mesto v. d. direktorja agencije, razrešitev akutne problematike njegova prioriteta.

Ocenil je tudi, da so v minulih mesecih mnogi izkazovali interes, da bi STA delala nemoteno, "okoli tega je bilo mnogo razmišljanj, potez, ki so bile bolj ali manj posrečene". "Predvsem se je želelo spremeniti koncept, po katerem je STA minula leta dobivala denar iz državnega proračuna kot podporo za opravljanje javne službe in delovanje na sicer zelo omejenem trgu. Koncept, ki ga je uveljavila vlada z uredbo o opravljanju javne službe STA, pa predvideva, da naj bi STA ta denar dobila za opravljane storitve. Ob tem pa se zdi, da za to ni povsem ustrezne zakonske osnove. Zato STA preverja ustreznost opredelitev iz uredbe," je spomnil Kadunc.

Dodal je še, da je zaveza, ki jih je s podpisom pogodbe za letos sprejela STA, "niso takšne, da jih ne bi mogla izpolniti". "Vse skupaj je seveda pomembno gledati v perspektivi. Če je STA danes pomembna, bo po mojem mnenju v prihodnosti še bolj. Da bo ta pričakovanja lahko izpolnila, jo čaka še veliko dela. Tudi mene, ki mi je zaupana čast, da jo vodim," je še navedel Kadunc.

STA sicer letos javno službo opravlja brez državnega plačila. Stečaju se je doslej uspela izogniti tudi s pomočjo prodaje treh terjatev in s pomočjo sredstev donacijske kampanje Društva novinarjev Slovenije Za obSTAnek. Kljub temu se je znašla v hudi finančni stiski, zaradi negotovih razmer pa jo je v minulih mesecih zapustilo precej zaposlenih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta