Ob koncu novinarskega festivala Naprej/Forward so nocoj v Ljubljani že tradicionalno podelili tudi novinarske nagrade čuvaj/watchdog Društva novinarjev Slovenije. Bogato je obrodilo tudi delo novinarjev, fotoreporterjev in sodelavcev Večera. Nagrado za izstopajoče novinarske dosežke v letu 2023 je prejelo Večerovo uredništvo dopisništev "za izjemno delo na vseh platformah pri spremljanju poplav in tudi popoplavne obnove" (v poročanje o ujmah so bili na terenu najbolj vpeti Petra Lesjak Tušek, Tomaž Ranc, Rozmari Petek, Jasmina Detela in Brina Kerič, ob njih pa tudi fotoreporterji Sašo Bizjak, Robert Balen in Andrej Petelinšek). Debitantsko nagrado za dosežke mladih novinarjev, ki so v poklicu manj kot pet let, je prejel novinar Večera Miha Dajčman, "ki navdušuje s svojim svežim, multimedijskim in multižanrskim pristopom k športnemu novinarstvu". Za izstopajoči novinarski dosežek minulega leta je porota podelila pohvalo našemu ilustratorju Cirilu Horjaku za "izjemno interpretacijo Vorančevih Solzic, ki jih je avtor umestil v novo realnost, s katero so bile soočene žrtve poplav". S področja novinarske fotografije pa je pohvalo prejel naš fotoreporter Igor Napast za fotografijo, ki na humoren in slikovit način prikazuje realnost poklica nogometnih sodnikov.
"Novinarske nagrade so za novinarski ceh pomembne, ker moramo izpostaviti izstopajoče primere dobre prakse v novinarstvu. Da se lahko vsi, ki delujemo v tem poslanstvu, po njih zgledujemo. S tem vzpostavljamo konkurenco kakovosti, ki temelji na profesionalno narejeni vsebini. Novinarstvo namreč ni tekmovanje. Vseeno pa moramo tiste, ki vztrajajo in zasledujejo profesionalne standarde ter kodeks in ob tem dosežejo ujeti inovativne zgodbe, tudi ustrezno nagraditi. Tako utrjujemo temelje slovenskega novinarstva. Še posebej sem vesel številčne konkurence med letošnjimi debitanti in debitantkami. Tudi zato ima novinarstvo prihodnost," je ob podelitvi nagrad dejal predsednik Društva novinarjev Slovenije Gašper Andrinek.
Festival Naprej Forward se je pričel v sredo v Črni na Koroškem, kjer so novinarjem medijsko ogledalo postavili županja Rečice ob Savinji Majda Potočnik, predsednik Turističnega društva Črna na Koroškem Jani Hercog, izvršni direktor KLS Ljubno Samo Mirnik in gorski reševalec GRS Koroška Peter Naglič. V pogovoru z Večerovo novinarko Rozmari Petek so spomnili na dneve, ko so jih prizadele poplave. Da je bilo delo novinarjev v tistih dneh zelo pomembno in da se v primerih, ki so jih mediji izpostavili, pozna večji priliv donacij, so izpostavili, v Savinjski dolini pa so medije nekoliko pogrešali, čeprav so imeli prve dni več kot preveč dela sami s seboj, so dodali. Kje so spremljali novice? "Na radiu," so si bili enotni, sploh v prvih dneh, ko ni bilo telefonskega signala, niti elektrike, takrat so radio poslušali kar v delovnih strojih. O odgovornem novinarstvu in predvsem o pomenu lokalnega novinarstva ter dopisniške mreže so kasneje razpravljali Dušan Milič, v. d. urednika Uredništva za dopisništvo na Radiu Slovenija, novinar Večera Tomaž Ranc, Žana Vertačnik novinarka POP TV (tudi nagrajenka za dosežke mladih novinarjev), dopisnica RTV iz Nove Gorice Mojca Dumančič in novinarka Dela Špela Kuralt. V četrtek so v Kopru govorili o manjšini in domovini in vlogi novinarstva pri teh temah ter razpravljali o tem, ali bomo čez 20 let še gledali televizijo in brali časopise. Petek v Ljubljani je bil namenjen razpravam o umetni inteligenci v novinarstvu.
Kdo so ostali nagrajenci?
Novinarske nagrade Čuvaj/Watchdog so nagrade Društva novinarjev Slovenije (DNS), ki povezuje skoraj 900 članov in so jih podelili nocoj ob zaključku medijskega festivala Naprej/Forward.
Letos je porota prejela devet predlogov za nagrade za dosežke mladih novinarjev in 25 predlogov za nagrade za izstopajoče novinarske dosežke. Za nagrado za življenjski prispevek k razvoju slovenskega novinarstva je porota prejela sedem predlogov. Med predlaganimi novinarkami in novinarji je bilo precej takih, ki niso člani DNS. Porota je o izbiri nagrajencev odločala z javnim glasovanjem, s čimer so se strinjali vsi člani porote, so v sporočilu za javnost zapisali v društvu.
Porota je podelila nagrado za življenjsko delo, dve nagradi za izstopajoče dosežke v novinarski fotografiji, štiri nagrade za izstopajoče novinarske dosežke v letu 2023 in tri nagrade za debitante - mlade novinarje, ki so v poklicu manj kot pet let.
Za življenjski prispevek k novinarstvu je porota nagradila zunanjepolitičnega novinarja Dnevnika z izjemnim smislom za satiro Zorana Senkovića. Porota pa je na polju satire s pohvalo za življenjski prispevek k slovenskemu novinarstvu nagradila tudi uredništvo satiričnega lista Pipec.
Porota navadno podeli dve debitanski nagradi, vendar pa je letos naredila izjemo in nagradila kar tri obetajoče novinarje. Poleg Mihe Dajčmana še novinarko POP TV Žano Vertačnik, ki je v kratki karieri dokazala, da je lahko odlična tako v tiskanem mediju kot v televizijskem novinarstvu, predvsem pa za izjemno pokrivanje poplav, kot tudi notranjepolitičnega dogajanja. Kot tretjo debitantko leta je porota izbrala Evo Lipovšek, ki se na Radiu Slovenija z zrelostjo loteva široke palete tudi zelo zahtevnih tem, kot so samousmrtitev, evtanazija in redke bolezni.
V kategoriji izstopajočih dosežkov je bilo več predlogov za dobro opravljeno delo celotnih uredništev, tako denimo na temo poplav kot uredništev v lokalnih okoljih, katerih dobro delo je porota prepoznala. V kategoriji izjemnih dosežkov je porota podelila štiri nagrade in tri pohvale.
Porota je nagradila izjemni dokumentarni film Sarajevo 1425 dni groze novinarke TV Slovenija Jelene Aščić. Porota je nagradila tudi izjemen opus intervjujev novinarja Dela Aljaža Vrabca s slovenski javnosti neznanimi, vendar zelo relevantnimi sogovorniki na temo vojne v Ukrajini. Prav tako pa tudi zgodbo o spolnih zlorabah deklet v ljubljanskem konjeniškem klubu, ki so jo ekskluzivno razkrili in spremljali novinarji Dnevnika Ranka Ivelja, Tamara Krivec, Primož Knez, Tina Jereb, Mojca Furlan - Rus in Peter Lovšin.
Pohvale porote za izstopajoči novinarski dosežek v letu 2023 so prejeli tudi ustvarjalci oddaje Nenasilje! iz POP TV. Pohvalo porote za kolektiv RTV SMO prejme novinarka TV Slovenija Maša Tomažin Hladen.
Porota je Čuvaja za najboljšo reportažo podelila fotoreporterju Dela Vorancu Voglu za njegovo reportažo poplav. Za zmagovalno fotografijo v kategoriji posamičnih fotografij je porota izbrala delo, ki pooseblja problematiko vedno bolj nedostopnega zdravstvenega sistema v Sloveniji avtorja Blaža Samca, Delo. Porota je pohvalila še avtorja v kategoriji posamičnih fotografij, in sicer fotografijo uličnega pretepa avtorja Luke Cjuhe, Dnevnik. (STA)