Nada Drobne Popović odstopila s čela Petrola

STA, A.L.
22.11.2023 16:19

Nadzorni svet družbe Petrol je na današnji seji soglasno sprejel sklep o predčasnem prenehanju mandata predsednice uprave Nade Drobne Popović.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Drobne Popović je vajeti Petrola prevzela oktobra 2019, potem ko je dotedanja uprava s predsednikom Tomažem Berločnikom na čelu odstopila.
Robert Balen

Na njeno mesto je imenoval dosedanjega člana uprave Saša Bergerja, ki bo novo funkcijo začel opravljati 23. novembra.

Drobne Popović, ki je to funkcijo prevzela oktobra 2019, je sporazumno predčasno prenehal mandat. V družbi z namenom primopredaje poslov ostaja do konca letošnjega leta, so prek spletne strani Ljubljanske borze sporočili iz Petrola.

Nadzorni svet družbe je za novega predsednika uprave za obdobje petih let imenoval Bergerja, doslej odgovornega za področje prodaje poslovnim strankam in javnemu sektorju, električno energijo in zemeljski plin ter informatiko. V upravi ostajajo člani uprave Matija Bitenc, Marko Ninčević in Jože Smolič ter delavski direktor Zoran Gračner.

O odhodu Drobne Popović se je v javnosti ugibalo že dlje časa, a se je vse doslej uspela obdržati na položaju. Je pa julija letos iz uprave odšel Jože Bajuk, nadzorniki pa so na predlog Drobne Popović v upravo imenovali Marka Ninčevića in Bergerja.

Drobne Popović je vajeti Petrola prevzela oktobra 2019, potem ko je dotedanja uprava s predsednikom Tomažem Berločnikom na čelu odstopila. Vodenje Petrola je sprva začasno prevzela kot takratna predsednica nadzornega sveta, januarja 2020 pa je dobila poln petletni mandat.

Njen mandat so zaznamovale posledice epidemije covida-19 in energetske krize. Zaradi epidemije je vlada ponovno uvedla regulacijo cen pogonskih goriv, kar je močno zarezalo v dobiček družbe. Petrol se je po neuspešnih pogajanjih odločil za tožbo zoper državo, katere razplet še ni znan. Na poslovanje so vplivali tudi državni ukrepi za blaženje energetske krize.

Petrol je na ravni skupine kljub rekordnim prihodkom leto 2022 končal z izgubo. To so v družbi januarja letos izračunali v višini 12,1 milijona evrov, marca pa popravili na 2,7 milijona evrov. Kljub lanski izgubi je Petrol letos izplačal dividende, zanje je namenil skoraj ves bilančni dobiček, in sicer 61,67 milijona evrov.

Država ima v Petrolu (neposredno, prek SDH in Kada) skupaj nekaj manj kot tretjinski lastniški delež, eden ključnih lastnikov družbe pa je Dari Južna prek družb Vizija holding in Perspektiva FT.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta