Okoli dvesto udeležencev torkovega protesta pred državnim zborom prejelo za preko 50.000 evrov glob

Srečko Klapš
25.02.2021 06:00
Taksisti močno razburjeni, kritični tudi do močne vladne podpore Uberju
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Okoli dvesto taksistov je v torek protestiralo pred parlamentom. 
Robert Balen

"Z digitalnimi platformami odpiramo vrata novim in boljšim oblikam prevozov. Zakon, ki je že v proceduri DZ, bo omogočal opravljanje taksi storitev prek aplikacij, zagotavljal bo moderen in varen način prevozov, kakršnega poznajo že domala povsod po svetu." Tako je minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec včeraj poobjavil svojo izjavo in še podžgal taksiste, ki so v pričakovanju urejanja njihove problematike, povezane s hitrim testiranjem, pred včerajšnjo sejo vlade za ta ponedeljek napovedali ostrejše proteste. Neuradno bi lahko zaprli obroč na vpadnicah okoli Ljubljane. Kot je znano, je vlada hitre teste, ki ne smejo biti starejši od 72 ur, za taksiste predpisala 13. februarja in nato odlok dvakrat podaljšala, sinoči pa odločala, kako naprej. Že danes pa naj bi taksisti vložili pobudo za oceno ustavnosti omenjenega odloka.

Globe za počasno vožnjo, nepravilno ustavljanje ...

Petra Krištof iz Sindikata taksistov pri Sindikatu delavcev prometa in zvez Slovenije je včeraj za naš časnik povedala, da je okoli dvesto udeležencev torkovega protesta pred državnim zborom prejelo za preko 50.000 evrov glob. Prejeli so jih za počasno vožnjo, nepravilno ustavljanje, hupanje, ob čemer so bili vsi taksisti po hitrem testiranju negativni, med protestom pa so oblikovali tudi reševalni vozni pas. "Policistom se je tako mudilo, da so kot podlago za prekršek navedli enega izmed členov, ki sploh ne obstaja. Absurdno je, da se vladajoči tako arogantno vedejo do 1500 taksistov v Sloveniji," je dejala Krištofova in dodala, da še zmeraj niso prejeli odgovora o tem, s katero pravno podlago vlada utemeljuje odlok o hitrem testiranju taksistov na vsake tri dni. "Vsi se izgovarjajo na NIJZ, od koder so nas napotili na ministrstvo za infrastrukturo. Minister Vrtovec nam je na sestanku v četrtek obljubil, da nam te podlage pošljejo, nato so nas v petek popoldne obvestili, da jih še ne morejo poslati, in mi jih še vedno čakamo," pravi Krištofova. Tako še naprej ostajata odprti vprašanji, ali bodo taksiste vključili v prednostni program za zgodnje odkrivanje okužb kot na primer šolnike in ali bo testiranje voznikov financiralo ministrstvo za zdravje.

Na ministra Vrtovca smo zato naslovili vprašanje, zakaj predstavnikom taksistov še niso poslali odgovorov na njihova vprašanja. Uradno do zaključka včerajšnje seje v kabinetu vprašanj niso komentirali. Neuradno pa naj bi vlada po posvetu s strokovno posvetovalno skupino razmišljala o podaljšanju roka veljavnosti hitrega testa na sedem dni in tudi o možnosti prednostnega testiranja taksistov. In še, da infrastrukturno ministrstvo taksistom ni obljubilo odgovorov, ampak da bo njihova vprašanja posredovalo institucijam, ki bi nanja lahko odgovorile.

Po pandemiji še Uber

Medtem se taksisti nahajajo v težkem položaju, saj so še lani januarja imeli okoli 160 tisoč voženj, letos januarja pa za kar dve tretjini manj oziroma le dobrih 68 tisoč. Upad prihodkov pa je še hujši, saj znaša več kot 80 odstotkov, padel je namreč s 500.000 evrov pod 100.000 evrov mesečno.

Taksisti so na okopih z državo tudi zaradi spreminjanja zakona o prevozih v cestnem prometu, ki bi lahko bil usklajen do konca marca in ki na široko odpira vrata prevoznim modelom s pomočjo aplikacij. Petra Krištof meni, da si vladajoči že dve leti prizadevajo za prihod Uberja v Slovenijo. Ob tem pa vztrajno zavračajo njihove pripombe in ignorirajo opozorila na nepravilnosti omenjenih poslovnih modelov, ki so v nekaterih evropskih državah celo prepovedani ali zelo omejeni. "Ne moremo se strinjati, da gre za boljše oblike prevozov, kot je včeraj zapisal minister Vrtovec, ki očitno ne vidi, da so slovenski taksisti med digitalno najnaprednejšimi," še meni Krištofova in dodaja, da Uber in njemu podobni delujejo tako, da pridejo na trg s popusti, ko se znebijo konkurence, gredo cene v višave. Ne plačujejo davkov, trenutno poslujejo z milijardnimi izgubami, naraščajo tudi kazniva dejanja, povezana s temi prevozi.

Sindikati v svojih pripombah opozarjajo še, da je predlog zakona napisan nestrokovno, ne temelji na nobeni študiji, prav tako k sodelovanju niso povabili strokovnjakov na področju prevozov v cestnem prometu. "Ne glede na to, kar Uber pravi, da bo počel v Sloveniji, praksa v tujini kaže, da se, če je le mogoče, izogiba plačevanju pravičnega dela davkov. In predvsem, da se izogiba kakršnikoli odgovornosti do voznikov, s tem ko ne prizna, da deluje kot delodajalec," še menijo.

Na infrastrukturnem ministrstvu sicer pojasnjujejo, da se zakon, ki je v pripravi, ne navezuje na določeno podjetje, ampak bo platforma za vse, ki bodo na tem trgu želeli delovati.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta