Poslanski prestopi: Poslanka SMC se je za stranko Aleksandre Pivec odločila zgolj nekaj mesecev pred volitvami. Kaj se skriva v ozadju?

Luka Mlakar Luka Mlakar
16.12.2021 06:00

"Če si bil izvoljen na listi stranke kot član stranke in si iz te stranke izstopil, bi moral vrniti mandat," pravi Andraž Zorko iz Valicona in v prestopu vidi taktiko, da zunajparlamentarna stranka pride pod žaromete predvolilnih TV-soočenj. Nekdanji politik Pavel Gantar pa pravi, da je vedno prihajalo do posamičnih poslanskih prestopov. Pri zadnjem Mateje Udovč pa si zna predstavljati motiv.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Aleksandra Pivec ne izključuje novih poslanskih prestopov v njeno stranko.
Igor Napast

Poslanka Mateja Udovč po prestopu iz stranke Konkretno v Našo deželo Aleksandre Pivec izstopa iz poslanske skupine SMC, v državnem zboru pa bo odslej delovala samostojno kot nepovezana poslanka. Udovčeva svojih razlogov za prestop k Pivčevi ni podrobno pojasnila. Iz njene pisne izjave je bilo mogoče razbrati zgolj to, da bi jo lahko zmotila nedavna združitev SMC z GAS v novo stranko Konkretno ter nadaljnje povezovanje v okviru gibanja Povežimo Slovenijo. Udovičeva bo kot poslanka še naprej podpirala vse dobre projekte in zakonodajne predloge vladne koalicije, interpelacij proti notranjemu ministru Alešu Hojsu in okoljskemu ministru Andreju Vizjaku pa najverjetneje ne bo podprla. V stranki Konkretno so bili o njenem prestopu obveščeni iz medijev. Vodja poslancev SMC Gregor Perič je njeno potezo označil za logično in racionalno, saj da bo na listi Povežimo Slovenijo za prihajajoče volitve veliko prepoznavnih kandidatov, zato bo konkurenca velika.

Pivčeva je medtem zanikala, da bi bil prestop Udovčeve povezan s tem, da bi želeli v Naši deželi postati parlamentarna stranka: "Vsi dobro vemo, kakšni so postopki, kakšna je zakonodaja in tukaj je vse jasno." Na vprašanje, ali drži informacija, da so se o prestopu pogovarjali tudi s poslancem Desusa Ivanom Hršakom, pa je Pivčeva odgovorila, da se razen z Udovčevo glede tega konkretno niso pogovarjali z drugimi poslanci: "Je pa res, da je kar nekaj interesa ostalih poslancev, da bi se priključili naši stranki." Če se bo še kakšen prepoznal v vrednotah in načinu dela naše stranke, je seveda dobrodošel, je dodala Pivčeva.

Gantar: Nekateri iščejo opcije za izhod

Nekdanji predsednik državnega zbora iz vrst Zaresa Pavel Gantar pojasnjuje, da je vedno prihajalo do posamičnih poslanskih prestopov, če je razpadla katera od strank, pa je bilo tega več. Tudi Gantar je bil leta 2007 med tistimi poslanci, ki so izstopili iz poslanskega kluba LDS, šli med nepovezane poslance, po nastanku Zaresa pa so ustanovili istoimensko poslansko skupino. "To je bil dejansko izstop iz stranke po tem, ko jo je prevzel Jelko Kacin," razlaga Gantar. Ko gre za prestop Udovčeve, pa je ta po njegovih besedah povezan z določenim kaosom, ki pred prihajajočimi parlamentarnimi volitvami nastaja vzporedno z ustanavljanjem novih strank, list in zavezništev: "V tem kaosu, ko nihče ne ve, kje, kako in s kom, predvsem poslanci v strankah, ki imajo zelo nizko stopnjo verjetnosti, da se bodo uvrstile v parlament, iščejo opcije za izhod."

V tej luči je po njegovih besedah treba gledati tudi na prestop Udovčeve. "Očitno je ocenila, da je pot oziroma opcija, ki jo ponuja Aleksandra Pivec, bolj trdna kot to, kar ima zdaj," meni Gantar. Po njegovih besedah so poslanci pri zunajparlamentarnih strankah cenjeni predvsem zato, ker jim lahko prinesejo podpise za kandidiranje na volitvah. Stranke lahko namreč na volitvah kandidirajo bodisi s podpisi vsaj treh poslancev ali s podpisi volivcev. V drugem primeru za kandidaturo potrebujejo sto podpisov volivcev v vsaki volilni enoti, skupaj torej 800, ali pa 50 podpisov svojih članov v vsaki volilni enoti. "Če bi se takšni stranki, kot je stranka Pivčeve, pridružil še kdo od poslancev ali če bi ta poslanka nagovorila še dva svoja kolega ali kolegici, potem bi lahko šli na volitve, ne da bi se jim bilo treba na veliko ukvarjati z zbiranjem podpisov volivcev," pojasnjuje Gantar.

Zorko: Takšni poslanci bi morali vrniti mandat

Če do prestopov poslancev pride zgolj nekaj mesecev pred koncem mandata, je precej očitno, da jih pri tem vodijo koristoljubni vzgibi, pa poudarja raziskovalec javnega mnenja in direktor družbe Valicon Andraž Zorko. "V tem primeru gre za čisto jasno taktiko, kako spraviti Našo deželo v prime time predvolilna televizijska soočenja na RTV Slovenija," meni Zorko. Na predvolilnih soočenjih na javni televiziji so namreč politične stranke praviloma razdeljene na parlamentarne in zunajparlamentarne. "Glede na to, da je poslanka Udovčeva zdaj članica Naše dežele, bo morala biti ta stranka na soočenjih uvrščena med parlamentarne stranke," pravi Zorko.

Andraž Zorko: "Če se prestop zgodi na začetku mandata, je dosti bolj kredibilen kot prestop tri mesece pred koncem mandata."
Robert Balen

Ob tem dodaja, da Naša dežela ni parlamentarna stranka, saj Udovčeva v državni zbor ni bila izvoljena kot poslanka omenjene stranke. Kot poudarja Zorko, sam v poslanskih prestopih sicer ne vidi nič slabega, jih pa presoja glede na konkretne okoliščine: "Če se prestop zgodi na začetku mandata, je dosti bolj kredibilen kot prestop tri mesece pred koncem mandata, ki ima očitne koristi za nekoga. S samim poslanskim prestopom ni nič narobe, menim pa, da bi morali takšni poslanci vrniti mandat, ker pri nas zaenkrat volimo stranke in ne kandidatov. Če si bil torej izvoljen na listi stranke kot član stranke in si iz te stranke izstopil, bi moral vrniti mandat," je prepričan Zorko.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta