Pošta Slovenije zamuja pri dostavi pošiljk, so krivi kadri ali tehnologija?

M.R.
09.03.2022 16:17

Pri analizi poslovanja Pošte Slovenije so na spletnem portalu Necenzurirano ugotovili, da v zadnjih dveh letih več kot sedem odstotkov pošiljk ni bilo dostavljenih v predpisanem roku. Zamujale so najmanj en dan.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Igor Napast

Roke sicer ureja poseben splošni akt, po katerem bi morala Pošta Slovenije najmanj 95 odstotkov pisemskih pošiljk prenesti v enem delovnem dnevu oziroma 99,5 odstotka v dveh delovnih dneh, preostanek pa v največ treh delovnih dneh. Na spletnem portalu Necenzurirano ugotavljajo, da te pogoje na Pošti Slovenije redno kršijo

"Sistem, ki je imel že prej težave, je med epidemijo covida-19 odpovedal, kar dokazujejo tudi podatki," so zapisali. Dodajajo, da je družba, ki je v lasti države, skušala to pred njimi prikriti. Novinarji portala Necenzurirano so namreč Pošto Slovenije prosili, naj jim posredujejo podatek o povprečnem času dostave po posameznih letih (od 2016 do 2021), a posredovali so jim povprečni čas dostave za vsa leta skupaj. Hkrati pa pri letu 2020 izločili obdobje razglašene epidemije, ko so imeli največ težav pri dostavi.

Kljub zamudam pa Pošte Slovenije zaradi neizpolnjevanja pogojev ne bo zadela nobena kazen, saj jih splošni akt ne predvideva. Pri portalu Necenzurirano ugotavljajo, da bi lahko ukrepal le SDH, a da je to malo verjetno. 

Zamude posledica kadrov ali tehnologije?

Sindikalisti so po poročanju portala Necenzurirano prepričani, da je glavni razlog za zamude kadrovska podhranjenost. Pravijo, da je bilo zaradi bolniških odsotnih ogromno delavcev, hkrati pa poudarjajo, da zaostajajo za kadrovskim načrtom. "Enostavno nismo konkurenčni na trgu dela. Tako zaradi pogojev dela kot plače," je opozoril predsednik sindikata SPD Saša Gržinič.

Necenzurirano navaja tudi izjavo sicer neimenovanega sogovornika iz poštne dejavnosti, ki pa opozarja na veliko tehnološko zaostalost družbe. Povedal je, da je v logističnih centrih veliko ročnega dela. "Če bi namesto v nove centre, torej zidove, in okolju prijazen vozni park vlagali v avtomatizacijo in robotizacijo poslovanja, bi hitreje odpravili ozka grla," je pojasnil za Necenzurirano. 

Spletni portal pa na koncu ugotavlja, da vodstvo odlaša z naložbami, ker tako lahko prikazuje boljše poslovne rezultate. Posodobitve bi namreč lahko terjale celotni dobiček, hkrati pa to ni pogodu tudi sindikalistom, saj bi bile potrebe po kadrih manjše. 

Tako so v 2019 in 2020 za naložbe namenili okoli 20 milijonov evrov vsako leto, a največji del za posodobitev voznega parka in izgradnjo ter nadgradnjo logističnih centrov. Konec leta 2020 je bil objavljen javni razpis za nakup štiri milijone evrov vrednega sistema za usmerjanje pošiljk, dobavitelj pa je bil izbran šele v začetku letošnjega leta.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta