Pred začetkom motoristične sezone: Vožnja z motorjem ne dopušča napak

Damijana Žišt
08.03.2021 06:00
Na slovenskih cestah že videvamo prve motoriste, na policiji in agenciji za varnost v cestnem prometu pa opozarjajo, da razmere na cestah še niso optimalne za vožnjo z motorjem
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Lani je na slovenskih cestah izgubilo življenje 16 motoristov. Foto: Robert BALEN
Robert Balen

Motoristična sezona se še ni začela, na cestah pa ob toplem in suhem vremenu že lahko srečamo prve motoriste. Vendar pa policija opozarja, da razmere za vožnjo z motornim kolesom še niso optimalne. Ceste so še vedno posute s peskom in umazane, asfalt je v tem času še hladen, ob jutrih pa se na posameznih odsekih lahko pojavi tudi poledica. Poleg tega motoristi ob začetku sezone še niso dovolj fizično pripravljeni in vajeni motornega kolesa. Zato policija motoristom svetuje zelo previdno vožnjo, hitrost vožnje pa naj prilagodijo razmeram na cesti. Agencija za varnost prometa (AVP) dodaja, da začetek motoristične sezone za motoriste naj ne pomeni sproščanja adrenalina, preizkusa zmogljivosti motornega kolesa in svojih sposobnosti na cesti, ampak predvsem varno uživanje v vožnji. Voznike motorjev poziva k odgovorni in preudarni vožnji ter samozaščitnemu vedenju v prometu in opozarja, naj ne precenjujejo svojih motorističnih izkušenj in ne podcenjujejo razmer na vozišču.

​Svojih sposobnosti ne smejo podcenjevati

Na vprašanje, kaj lahko motoristi sami storijo za večjo varnost v prometu, na policiji pravijo, da naj pred vsako vožnjo preverijo pnevmatike, olje, vzmetenje, luči in zavore. Med vožnjo naj vedno nosijo zaščitno motoristično čelado, zaščitna oblačila in primerno obutev. Čelada in oblačila naj bodo v čim bolj opaznih barvah. Svetujejo tudi izogibanje asfaltnim površinam, na katerih je posut pesek, razlito olje ali podobno, predvsem v ovinkih. Vožnja z motorjem pa je prepovedana, če so uživali alkohol, mamila ali psihoaktivna zdravila.

Inštruktor Vojko Safran (AMZS) 
Polslona

Vojko Safran, inštruktor varne vožnje in vodja programov za motoriste v AMZS-jevem Centru varne vožnje na Vranskem, pa dodaja, da se vse začne z nakupom motornega kolesa. "Vsak motorist oziroma motoristka mora kupiti sebi primerno motorno kolo, in sicer glede na lastno višino in težo, čemur mora prilagoditi tudi moč pogonskega agregata, da lahko motorno kolo obvladuje. Motorno kolo mora biti tehnično brezhibno. Pred začetkom vožnje, še zlasti spomladi, ko je od zadnjih voženj v prejšnjem letu minilo že kar nekaj časa, morajo motoristi poskrbeti za ustrezno psihofizično stanje in kondicijo. Svojih sposobnosti nikakor ne smejo precenjevati," pravi Safran. Dodaja še, da lahko država oziroma upravljavci cest k večji varnosti motoristov in tudi drugih udeležencev v prometu pripomorejo z ustrezno cestno infrastrukturo, s pravočasno obnovo in čiščenjem cest, predvsem z odstranitvijo peska, ki je ostal od zime, saj je ta zelo nevaren za zdrs motornega kolesa ali kolesa. Pomemben segment zagotavljanja prometne varnosti je tudi ustrezen in učinkovit nadzor prometa. "Država bi k izboljšanju prometne varnosti lahko prispevala z večjo naklonjenostjo do izgradnje oziroma uporabe objektov, ki bi omogočali doseganje višjih hitrosti, s čimer bi imeli vozniki možnost, da svoja motorna kolesa in avtomobile preizkusijo v infrastrukturno primernem varnem okolju," dodaja Safran.

Ni dovolj le znanje vožnje motornega kolesa ​

​Da bi bili motoristi čim bolje pripravljeni na sezono, pri policiji in v AMZS vsako leto organizirajo tečaje varne vožnje oziroma spretnostne vožnje na posebnih poligonih. ​Policija z društvi, različnimi organizacijami in posamezniki vsako leto pripravi različne delavnice in predavanja. Motoristi se lahko na poligonih udeležijo spretnostne vožnje, policisti pa jim s svojim znanjem in izkušnjami svetujejo o varni vožnji motornega kolesa, izvedejo pa tudi praktični prikaz vožnje. Vojko Safran dodaja, da se lahko motoristi v njihovem centru varne vožnje udeležijo različnih programov. Ker veliko motoristov potuje s sopotnicami oziroma sopotniki, izvajajo tudi tečaj varne vožnje za motoriste s sopotnikom. AVP pa bo letos, ob upoštevanju epidemioloških razmer, izvedla več aktivnosti. Ta mesec bo policiji predala 16 silhuet policista z radarjem. Slednje so se v preteklosti izkazale kot učinkovit ukrep za zmanjševanje hitrosti, še posebno na cestah, na katerih so motoristi pogostejši. V začetku aprila bo v obliki webinarja izvedena nacionalna preventivna akcija Vozniki enoslednih motornih vozil, izdana bo tudi osvežena brošura 6 zlatih pravil varne vožnje z motorjem. Aprila in maja pa v AVP načrtujejo praktične delavnice, na katerih se bodo lahko motoristi seznanili z dejavniki tveganja pri vožnji motornega kolesa in bodo lahko preizkusili svoje sposobnosti v navzočnosti strokovnjakov. "Vsakič ko sedemo na motor, se je treba zavedati, da ta ne dopušča napak. Med vožnjo je zato prioritetna naloga vsakega motorista prepoznavanje nevarnih situacij, kajti reševanje kritičnih situacij je lahko zelo težavno, zato jih je bolje preprečevati. Vsak motorist pa bi se moral tudi zavedati, da le znanje vožnje motornega kolesa še ni zadosten pogoj za varno vožnjo, saj je motorno kolo treba znati obvladovati, za obvladovanje pa je potreben trening. Za varno vožnjo je pomembno tudi spoštovanje prometnih predpisov in pravil," sklene Safran.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta