Radio Študent krenil na protestniško procesijo ReŠolucijo: Rezultati zadnjega razpisa za medijske vsebine so politična farsa

STA, M.R.
11.06.2021 20:16
Po treh dneh predvajanja gverilskega programa Radio Kričač so se podporniki Radia Študent danes odpravili na miroljubno protestniško procesijo ReŠolucija 2021, ki so jo začeli na Metelkovi in končali na Mestnem trgu. Namen akcije je opozoriti na rezultate medijskega razpisa, ki je po besedah odgovornega urednika Matjaža Zorca "politična farsa".
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Protivladni protest v Ljubljani 28. maja letos
Robert Balen

Program Radio Kričač so si na radiu zastavili preprosto. Na AKC Metelkova mesto so postavili zunanji oddajni studio, v katerem so radijski program soustvarjali sodelavci in veterani Radia Študent ter naključni mimoidoči. Z obuditvijo ideje ilegalnega radia so se želeli na Radiu Študent "vrniti k svojim koreninam za svobodo izraza ter proti kratkovidnim represijam". Z oddajanjem posebnega programa so sklenili danes ob 15. uri.

Odgovorni urednik Radia Študent Matjaž Zorec je dejal, da so v minulih treh dneh v sklopu Radia Kričač ponudili enega svojih kakovostnejših programov, ob tem pa so prejeli odlične odzive s strani poslušalcev in podpornikov, ki so se jim v živo pridružili.

So pa že ob ponovnem zagonu Radia Kričač napovedali, da bodo "oddajanje gverilskega radijskega programa" sklenili s protestniško procesijo ReŠolucija 2021. Zorc je za STA spomnil, da so celotno akcijo zasnovali, ker menijo, da so "rezultati zadnjega razpisa ministrstva za kulturo za medijske vsebine, posebej na področju programov posebnega pomena, kamor se uvršča Radio Študent, politična farsa". "Izbirali so po političnem ključu in nas ponovno postavili v težek eksistencialni položaj," je dodal.

Z akcijo Radio Kričač, procesijo in koncertom želijo po besedah Zorca "na nek svoj, RŠ-evski način, ki vključuje malo objesti in malo zabave, ministrstvo opozoriti na to, kaj točno se gredo". Zorc sicer dvomi, "da nam bo politika v trenutni sestavi znala prisluhniti, a to nam ne bo preprečilo, da ne bi kričali".

Protestniki, po ocenah organizatorjev jih je okoli 800, so se začeli ob 17. uri zbirati na Metelkovi. Odpeli so t. i. odporniško serenado Ko študent na rajžo gre in krenili proti središču mesta.

Shod je potekal mirno in so ga sklenili na Mestnem trgu. Opaziti je bilo nekaj transparentov, na katerih je med drugim pisalo "Student5 na 1919", s čimer so opozorili na podporniško akcijo, ki bo tekla do konca junija, ter "Za avtonomne prostore in avtonomne frekvence". Na Mestnem trgu se je okoli 18. ure začel pester kulturni program.

Med nastopajočimi naj bi se po napovedih Zorca zvrstili skupine Pantaloons, Zajtrk, Klinci, vrsta hip-hoperjev, med drugim pričakujejo raperja Klemna Klemna, ter DJ program. Med koncertom so napovedani govori sodelavcev in veteranov Radia Študent, kot so Nada Vodušek, Boštjan Napotnik in Jure Longyka.

Petkov protest kolesarjev

Okoli 19. ure se je začel tudi petkov protest t. i. kolesarjev, ki je posvečen "manjkajočemu predsedniku in že kakšno leto umrli funkciji predsednika države". Po zboru na Trgu republike se je okoli 200 protestnikov odpravilo pred predsedniško palačo, kjer so prebrali odprto pismo, v katerem so zapisali, da je predsednik države Borut Pahor "tako kot na svoj način Janez Janša, že pred časom povsem izgubil stik z realnostjo".

"Ne zaznava realnih stisk ljudi, usmerjen je vase, ignorira očitno politično krizo, kršenje zakonov in ustave, napade na medije in državne inštitucije ter čedalje bolj živi samo še v svojem Instagram mehurčku. Vse prevečkrat molči ob očitnih debaklih pravne države, ki se odvijajo pred našimi očmi, ko pa že spregovori, so njegove izjave tako politikantsko izmuzljive in omledne, da si večina misli, da bi bilo morda vseeno bolje, če ne bi," so med drugim zapisali v protestni ljudski skupščini.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta