Stranke KUL vabijo Roberta Goloba na skupni sestanek. Fajonova: Zaenkrat odgovora še nimamo

Luka Mlakar Luka Mlakar
24.01.2022 14:24

Voditelji strank opozicijskega četverčka KUL Roberta Goloba, ki bo v sredo očitno prevzel vodenje stranke Z.Dej, vabijo na skupni sestanek. Po besedah predsednice SD Tanje Fajon k povezovanju vabijo vse, ki razmišljajo, da Slovenija potrebuje spremembe in nov začetek. Voditelji LMŠ, SD, SAB in Levice so se z Golobom sicer že sestali na ločenih sestankih.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Voditelji strank KUL Roberta Goloba vabijo na skupni sestanek.

Robert Balen

Do srečanja med Robertom Golobom, ki bo po pričakovanjih v sredo od nekdanjega okoljskega ministra Jureta Lebna prevzel vodenje stranke Z.Dej, in voditelji opozicijskega četverčka KUL naj bi prišlo naslednji teden. O čem bodo govorili na sestanku, za zdaj še ni znano, verjetno pa se ne bodo mogli izogniti vprašanju sodelovanja med KUL in Golobovim političnim projektom, ki bo v treh mesecih do rednih parlamentarnih volitev 24. aprila pomembno zaznamovalo politični prostor levo od sredine.

"V opoziciji smo se povezali, da ustavimo drvenje Slovenije v napačno in nevarno smer. Pred nami sta dva izziva: zmaga nad sedanjo vlado in boljše upravljanje države, da Slovenijo uveljavimo kot pravično, napredno, inovativno in trajnostno družbo. Da uresničimo ta cilj, smo se zavezali, da bomo sodelovali in se povezali z vsemi, ki te cilje delijo z nami," so v vabilu Golobu, ki ga je objavilo Delo, zapisali voditelji strank koalicije KUL.

Šarec: Uradno se bomo lahko pogovarjali, ko bo Golob ustanovil stranko

Golob, ki je bil o svojih političnih načrtih na današnji novinarski konferenci Gen-I še redkobeseden, povedal je le, da se poslavlja od vodenja Gen-I in da bo kandidiral na sredinem kongresu stranke Z.Dej, se je z voditelji strank KUL sicer že sestal na ločenih spoznavnih sestankih. V četrtek se je srečal s prvakom LMŠ Marjanom Šarcem in koordinatorjem Levice Luko Mescem, pred tem pa se je sestal tudi s predsednicama SAB in SD Alenko Bratušek in Tanjo Fajon. Šarec je dan po sestanku z Golobom poudaril, da se bodo o sodelovanju lahko uradno pogovarjali takrat, ko bo Golob ustanovil svojo stranko. "Za nas je pomembno, da ne le gospod Golob, ampak katerakoli druga stranka, ki bi se nam želela pridružiti oziroma sodelovati z nami, spoštuje deset zavez iz sporazuma koalicije KUL, se pravi vrednote, za katere se zavzemamo," je dejal Šarec.

Robert Golob bo v sredo kandidiral na kongresu stranke Z.Dej, od vodenja katere se poslavlja Jure Leben.

Robert Balen

V LMŠ so po srečanju med Šarcem in Golobom pojasnili, da je sestanek potekal v konstruktivnem in sproščenem vzdušju, o vsebini pogovora pa niso želeli govoriti. V Levici so poudarili, da je bil sestanek med Golobom in Mescem spoznavne narave in je bil namenjen izmenjavi pogledov, posebno pozornost pa sta namenila podnebni krizi in rešitvam na tem področju. Neuradno naj bi bila sicer LMŠ Golobu precej bližje kot Levica, do katere naj bi imel določene zadržke. Ko gre za srečanje med Golobom in Bratuškovo, so iz SAB sporočili, da je bil pogovor med njima prijateljski in konstruktiven. Tako Golob kot Bratuškova sta bila nekoč v Pozitivni Sloveniji, Golob je bil tudi podpredsednik stranke. Po sporu z Zoranom Jankovićem je Bratuškova odstopila kot premierka, njeni tedaj novi stranki ZaAB pa se je priključil tudi Golob, ki je bil nekaj časa tudi podpredsednik ZaAB.

Fajonova: Zaenkrat še nimamo Golobovega odgovora

Predsednica SD Tanja Fajon je ob robu seje predsedstva SD dejala, da so predsedniki štirih strank koalicije KUL Goloba kot novega močnega akterja v političnem prostoru povabili na sestanek, ker sta pred njimi dva izziva – oblikovanje vlade in boljše upravljanje z državo. "Vse, ki razmišljajo, da Slovenija potrebuje spremembe in nov začetek, vabimo k povezovanju. To je naše povabilo Golobu. Zaenkrat odgovora nimamo," je pojasnila Fajonova. Kot je poudarila, so za novega predsednika strokovnega sveta SD za gospodarstvo danes imenovali znanega podjetnika Sandija Češka, ki je sicer dolgoletni član stranke. "Zdaj bo v moji najožji ekipi uspešen in vrhunski gospodarstvenik s svojo ekipo," je bila zadovoljna Fajonova. Po njenih besedah so se za Češka odločili tudi zato, ker zagovarja etično ekonomijo in ker je mentor številnim mladim podjetnikom.

Tanja Fajon je dejala, da k povezovanju vse, ki razmišljajo, da Slovenija potrebuje spremembe in nov začetek.

SD

"Obstaja močen interes stranke, da naredimo odločen obrat predvsem k tistim, ki živijo od svojega dela, ustvarijo novo vrednost na tujih trgih, družinskim podjetjem in podjetnikom, start-upom in mladim ter da nismo sinonim za velika gospodarska podjetja, kjer se politika bolj dela z lobističnimi in kakšnimi drugimi prijemi kot pa na samem trgu," je poudaril Češko. Fajonova je dejala, da si v SD želijo razbremeniti plače in ne kapitala: "Želimo in hočemo gospodarstvo, ki bo temeljilo na inovativnosti, inovacijah, boljših delovnih mestih in enakih pogojih."

Predsednica SD je parlamentarne volitve, ki bodo 24. aprila, označila kot najpomembnejše volitve od osamosvojitve: "Te volitve bodo referendum in plebiscit o tem, kakšna bo Slovenija." V SD po njenih besedah ne bodo nikoli pristali na avtoritarno državo: "Slovenija ima močno zastrupljeno ozračje. Represija, strah, nezaupanje in politično vmešavanje v neodvisne institucije ne smejo postati normalnost." Ko gre kandidatno listo za volitve, pa je Fajonova dejala, da bodo kandidate za poslance predstavili, ko jih bodo potrdili organi stranke. Na kandidatni listi SD bo za poslanca kandidiral tudi nekdanji evropski poslanec in nekdanji predsednik računskega sodišča Igor Šoltes.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta