Upravne enote: Državni sekretar Jure Trbič zahteval sezname o številu stavkajočih in motivacijske ukrepe

Urška Mlinarič Urška Mlinarič
01.02.2024 11:44

Tridnevna stavka na 41 upravnih enotah ni obrodila sadov. Vlada vztraja, da parcialnih dogovorov ne bo. Sindikat napoveduje sprožitev postopkov zoper državnega sekretarja, v Ljubljani kmalu zaostritev.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na Upravni enoti Ljubljana se pripravljajo na novo zaostrovanje stavkovnih aktivnosti. Fotografija je simbolična. 
Igor Napast

V sredo, na zadnji dan stavke na upravnih enotah, je državni sekretar na ministrstvu za javno upravo Jure Trbič od načelnic in načelnikov stavkajočih upravnih enot pisno zahteval, da mu posredujejo podatke o skupnem številu stavkajočih na posamezni enoti, podatke o številu odpovedanih naročenih in zavrnjenih nenaročenih strank, številu odpovedanih aktivnosti, številu izvedenih del oziroma postopkov s seznama bistvenih nalog in številu pritožb. 

V Sindikatu državnih organov Slovenije (SDOS) bodo zaradi omenjenih zahtev zoper Trbiča sprožili pravne postopke, saj se zaposlenih ne sme spraševati, ali stavkajo, je povedal predsednik sindikata Frančišek Verk.

"Skrbi nas, da se bodo razmere na upravnih enotah še dodatno poslabšale, saj zbiranje podatkov o stavki pomeni, da ministrstvo za javno upravo zanimajo predvsem posledice stavke, ne pa tudi grozeči kolaps upravnih enot, ki jim pristojni in odgovorni na ministrstvu najverjetneje tudi ne znajo pomagati," je jasen predsednik SDOS. 

Dragan Stanković: "Dvigi plač bodo odhode morda le upočasnili."
Robert Balen

Zanimiva je še ena Trbičeva zahteva. Od načelnic in načelnikov je pisno zahteval, da "zapišete do največ tri organizacijske ukrepe, ki jih načrtujete za boljšo delovno klimo zaposlenih v naslednjih treh mesecih v upravni enoti, ki jo vodite". Prav tako naj bi mu podali mnenje o posledicah stavke na poslovanje upravne enote in oceno potencialnih zaostankov zaradi stavke.

"Državni sekretar se norčuje iz zaposlenih, saj že sedaj opravljajo nadure, prihajajo v službo ob sobotah in poleg zadev s svojega področja rešujejo še druge vloge," je zahtevo po motivacijskih ukrepih ocenil predsednik Konference sindikatov upravnih enot in eden od sindikalistov na Upravni enoti Ljubljana Dragan Stanković. In dodal, da bodo na UE Ljubljana, kjer imajo več kot deset tisoč zaostankov, v prihodnjih dneh napovedali zaostritev stavkovnih aktivnosti do izpolnitve zahtev.

Ministrstvo je v pogajanjih sindikatu, ki zahteva, da je izhodiščna plača na ravni minimalne in ne več pod njo ter da imajo zaposleni z univerzitetno izobrazbo enake nazive kot zaposleni na ministrstvu, ponudilo zgolj projekt, s katerim bi reševali zaostanke v Ljubljani. Za slednje bi, po naših neuradnih informacijah, zaposleni dobili dodatek, a še to zgolj tisti, ki delajo na oddelku za tujce, kjer je največ zaostankov. Sindikatu se je takšna ponudba zdela neprimerna, saj bi morali biti do dodatka upravičeni vsi na vseh upravnih enotah. Vladni predlog so zato zavrnili.

Z ministrstva za javno upravo so sinoči sporočili, da so zahtevali zgolj podatek o skupnem številu stavkajočih v posamezni upravni enoti, saj so pristojni za spremljanje in zagotavljanje izvajanja javnih storitev za prebivalce in podjetja na upravnih enotah tudi in še zlasti v času stavke, ko je stavki navkljub treba zagotavljati nujne storitve.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta