Pri glavni avtobusni postaji v Mariboru avtomobili z napisom Šola vožnje stojijo kar v vrsti, saj je tam znana točka, kjer inštruktorji poberejo in odložijo kandidate za mlade voznike. Tudi v tem času tam uro vožnje začne kar nekaj voznikov, drugačen je le protokol, preden se usedejo v avtomobil. Eden od inštruktorjev je bodočo voznico počakal kar s termometrom v roki. Najprej ga je umeril vanjo, nato pa še v svoje čelo. Vprašal jo je, ali ima potrdilo za prehajanje občin, in ko je pokimala, sta se usedla v avtomobil, si razkužila roke in se odpeljala, na njuno mesto pa je že parkiral drugi, ki je vožnjo za tisti dan končal.
Zaradi ukrepov daljše priprave
"Ceste so prazne, to je super. Težje pa je zaradi maske, sploh za nas, ki nosimo očala. Prvih nekaj minut se mi rosijo, a to rešim tako, da odprem okno," je povedal Timotej, potem ko je končal 29. uro vožnje, in dodal, da ga kmalu čaka tudi izpitna vožnja. "Držimo se pravil in tudi pri izpitni vožnji bo tako. Na izpitu bomo vsi z maskami čakali pred vozilom. Ko bo prišel ocenjevalec, bo kandidat masko nekoliko povlekel z obraza in se tako identificiral, potem se bomo usedli v avto in odpeljali izpitni krog," je povedal Timotejev inštruktor Ivica Žganec, ki že 15 let opravlja to delo pri šoli vožnje Relax.
Zaradi upoštevanja vseh ukrepov mu priprava na vožnjo vzame nekaj minut več kot sicer. "Veliko razkužujemo. Sebe pa tudi avto. Po vsaki vožnji obrišem volan, kljuko, menjalnik, ročice za smernike, sedež in vzglavnik. Metra in pol razdalje v avtu sicer ne moremo zagotoviti, sta pa obvezna prezračevanje in maska. Malo težje je govoriti skozi njo, zato moram biti v teh časih bolj glasen, ampak se da," je še dejal inštruktor vožnje.
45.589
oseb je lani opravljalo vozniški izpit
Za šole voženj v tem času še več dela
Avtošole so bile v spomladanskem valu vse tja do 17. maja povsem zaprte. Takrat nobena od 133 avtošol, ki so v Sloveniji registrirane, ni delala. Doma je ostalo okoli 500 inštruktorjev. "Zdaj imajo možnost, a kljub temu ne obratujejo vsi. Potekajo lahko tako individualne vožnje kot tečaji iz cestnoprometnih predpisov, a z največ šestimi ljudmi. To pomeni pet tečajnikov in en predavatelj," je pojasnil predsednik Združenja šol vožnje Slovenije Martin Miklavc. V združenju večjega manka ali izpada v tem času sicer ne zaznavajo. "Sploh v večjih mestih se ljudje odločajo za obiskovanje šole vožnje tudi v tem času. Verjetno pa je dela manj v manjših krajih," je še pojasnil Miklavc.
Boris Repnik, ki dela kot inštruktor šole vožnje na Koroškem, se ne boji, da bi službo izgubil. "Pri nas ni opaziti, da bi imeli manj dela, kvečjemu nasprotno. Pozna se, da so nekateri izobraževanje prekinili v prvem valu, zdaj imamo kandidate od takrat, hkrati pa prihajajo novi. V resnici je gneča," je dejal in dodal, da se pogosto zgodijo tudi okužbe pri zaposlenih, kar izobraževanje ustavi, po ponovnem zagonu pa zopet nastane gneča. Tako zaradi številnih bolniških prejšnji teden na primer ni deloval izpitni center na Koroškem, pred tem pa je bil zaradi okužb s koronavirusom zaprt tudi ptujski izpitni center.