Avstrijska Koroška: Slovenščina naj ima v Celovcu svoje mesto

Mestni parlament Celovca bo v novem mandatu premogel kar dva koroška Slovenca. V Pliberku ostaja župan Stefan Visotschnig.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Pliberk bo spet imel slovensko govorečega župana.
Marko Vanovšek

Po zanimivem preobratu v stranki Zelenih je mestna odbornica - v Sloveniji bi rekli svetnica - v Celovcu postala tudi koroška Slovenka Sonja Koschier. Že prej je, kot smo poročali, mesto v mestnem odboru osvojil koroški Slovenec Lojze Dolinar iz sredinske stranke Teama Koroška. Na kandidatni listi je bil četrti, njegova stranka pa je osvojila enajst mandatov v 45-članskem mestnem parlamentu. Iz vrst Teama je tudi novi župan koroške prestolnice Christian Scheider, ki je v drugem krogu minulo nedeljo premagal dosedanjo županjo iz vrst socialdemokracije Marie-Luise Mathiaschitz.

Lojze Dolinar je bil izbran za drugega podžupana Celovca in je s tem postal tudi mestni svetnik.
Osebni arhiv

Včeraj je bil upokojeni profesor na celovški slovenski gimnaziji in nekdanji deželnozborski poslanec Dolinar izbran še za drugega podžupana Celovca in je s tem postal tudi mestni svetnik, se pravi član mestne vlade. Naj ob tem povemo, da v mestnem odboru Celovca ni bilo koroškega Slovenca že celih 150 let, ko je to bil Andrej Einspieler.

Umik kolega

Sonja Koschier: "Zame je Celovec kraj, v katerem slovenščina ima svoje mesto."
Zeleni Celovec

Na koroških lokalnih volitvah konec februarja je Sonja Koschier na listi Zelenih v Celovcu nastopila na petem mestu. Toda Zeleni so na mestnih volitvah v primerjavi z letom 2015 izgubili tri mesta v občinskem odboru. Z osvojenimi 9,31 odstotka so s sedmih mandatov padli na štiri. Tako je sprva kazalo, da Koschierjeva ne bo izvoljena. Toda prejšnji teden se je glavni kandidat Zelenih v Celovcu Frank Frey odločil za svoj umik. Kot kandidat Zelenih za župana je namreč osvojil še manj glasov kot stranka, zgolj 6,55 odstotka. Tako se je na kandidatni listi Zelenih eno mesto sprostilo in četrti sedež Zelenih v mestnem odboru koroške prestolnice je pripadel peti na listi Sonji Koschier. Poleg nje bodo v frakciji Zelenih še Margit Motschiunig, Elias Molitschnig in Philpp Smolle.

Sonja Koschier, ki sicer uči na dvojezični Višji šoli za gospodarske poklice v Šentpetru, po rodu pa prihaja iz bližine Vrbe ob Vrbskem jezeru, je za Večer povedala: "Naslednjih šest let, če mandat vzdrži, se bom zavzemala za dvojezičnost in večjezičnost, za našo kulturo in seveda kot članica Zelenih za ekološke teme. Recimo za ozelenitev mesta, v katerem je preveč parkirišč in avtomobilov, preveč betona in asfalta, zavoljo podnebnih sprememb pa se ustvarja vse več vročih točk."

Posebej smo jo povprašali tudi o nedavni izjavi dosedanje županje Mathiaschitzeve. Slednja je menila, da Celovec ni del dvojezičnega območja Koroške. "Zame je Celovec kraj, v katerem slovenščina ima svoje mesto. Skozi čas je bil Celovec zmeraj pomemben sedež naših ustanov, koroški Slovenci smo v njem vso zgodovino bivali, živeli in trgovali. Zato sem bila nad izjavo nekdanje županje ogorčena," je bila odločna Sonja Koschier.

Napeto v Pliberku

Stefan Visotschnig
Tomaž Ranc

V Pliberku pa začenja nov šestletni županski mandat slovensko govoreči socialdemokrat Stefan Visotschnig, ki je tudi tokrat slavil v drugem krogu. "Ponosen sem, kajti v Pliberku je zmeraj napeto, rezultat pa je posledica našega dela, napredka in da smo tudi vprašanja dvojezičnosti rešili dobro," je izid pokomentiral za Večer. Rezultat je bil tesen (51,45 odstotka proti 48,55 odstotka glasov), kar v glasovih pomeni, da je prejel 73 glasovnic več v primerjavi s konkurentom Danielom Wrießnigom iz Ljudske stranke. "Ljudska stranka je močna na podeželju, jaz pa imam to srečo, da občanke in občani, ki v prvem krogu volijo slovensko Enotno listo, nato na županskih volitvah v drugem krogu večinsko podprejo mene," priznava župan. Razmerje v občinskem svetu bo sicer do sedeža enako kot v dosedanjem mandatu, deset svetnikov ima Ljudska stranka, devet socialdemokrati in štiri Enotna lista.

Župan se zaveda, da bodo naslednja leta zaradi koronavirusa še zahtevna, a ima finančne načrte za dve leti pripravljene. Načrtuje novo razsvetljavo, gasilska vozila, ceste, vodovod, a ga skrbi, ker bo pobranih manj davkov, ker je veliko dejavnosti zaprtih. "Upam, da bo čim prej konec epidemije, da lahko gremo na morje v Portorož. Januarja smo imeli žarišče, ki je izbruhnilo med mladimi, trenutno pa v šoli, vrtcu in tovarnah ni težav," je dejal. Tudi v prihodnje pričakuje dobro sodelovanje s slovenskimi župani v okviru Geoparka Karavanke, kjer "ko so sestanki, ni treba prevajati".

Letos je bilo na smučišču Peca, ki je del geoparka, dovolj snega, smučarjev iz Slovenije, ki jih je običajno polovica, pa tokrat nič. "Peco so sicer spet odkrili domačini, Avstrijci. Po mojih podatkih bo lastnik smučišča Franz Skuk nadaljeval projekte - objekt na Peci, žičnico, novo kolesarsko pot, kjer se posestniki gozdov še niso zedinili, vsako leto dela na počitniških hiškah, uredil pa je tudi jezero. Za objekt ob spodnji postaji pa išče investitorja. Je zelo zagnan," se je v turistično dogajanje zazrl stari-novi župan.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta