Desničarski minister Palestincem zagrozil z "železno roko"

ZUR
03.01.2023 17:30
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Izraelske varnostne sile so včeraj okoli mošeje Al Aksa patruljirale močno okrepljene.
Ammar Awad

Novi izraelski minister za nacionalno varnost Itamar Ben-Gvir je kljub opozorilom danes, prvič po nastopu nove vlade, obiskal jeruzalemski kompleks mošeje Al Aksa, je sporočil njegov tiskovni predstavnik. To je že razjezilo številne Palestince, ki ministrovo potezo razumejo kot provokacijo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. "Naša vlada se ne bo vdala grožnjam Hamasa," je v izjavi za javnost po obisku dejal Ben-Gvir iz skrajno desne stranke Judovska moč in se s tem odzval na opozorila te palestinske skupine, da bi bil njegov obisk mošeje nesprejemljiv.

Mošeja Al-Aksa je eden najpomembnejših islamskih krajev, hkrati pa je sveta tudi za Jude, ki to območje imenujejo Tempeljski grič, saj sta tam nekoč stala dva judovska templja. "Tempeljski grič je najpomembnejši kraj za Izraelce, kjer ohranjamo svobodo gibanja za muslimane in kristjane," je dejal Ben-Gvir in opozoril, da je s tistimi, ki grozijo in želijo omejiti dostop do gore, treba ravnati z železno roko.

Mošeja je sicer pod muslimansko upravo, vendar pa je Izrael odgovoren za njeno varnost, piše ob tem slovenska tiskovna agencija STA. V skladu s sporazumom z muslimanskimi oblastmi lahko Judje obiskujejo mošejo, vendar tam ne smejo moliti. Ben-Gvir je v preteklosti večkrat kritiziral ta sporazum kot rasističen in diskriminatoren do Judov. Palestinci pa obtožujejo izraelske oblasti, da želijo razširiti svoj nadzor nad svetim krajem. Še pred obiskom Ben-Gvirja je visoki uradnik palestinske uprave Husein Al Šejk opozoril na očitne in nesramne provokacije izraelskih oblasti, ki zahtevajo palestinski, arabski in mednarodni odziv. Hamas pa je posvaril pred novim zaostrovanjem razmer.

Ben-Gvir je sicer od vstopa v parlament aprila lani večkrat obiskal ta sveti kraj, vendar ima njegov današnji obisk s prevzemom ministrskega položaja veliko večjo težo. Kako nevarni so lahko tovrstni obiski, priča sporen obisk nekdanjega izraelskega premierja Ariela Šarona leta 2000, ki je bil eden glavnih povodov za drugo palestinsko intifado, ki je trajala do leta 2005, še piše AFP.

Izraelska vojska je sicer včeraj izvedla raketni napad na mednarodno letališče v sirski prestolnici Damask. Po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice so bili pri tem ubiti štirje ljudje, med njimi dva sirska vojaka in menda dva borca Hezbolaha. Rakete naj bi bile namreč zadele tudi položaje Hezbolaha oziroma proiranskih skupin na območju letališča in v okolici, vključno s skladiščem orožja. Letališče so zaradi nastale škode zaprli. Po junijskem napadu je bil to drugi napad Izraela na letališče v Damasku, kjer so prisotni proiranske oborožene skupine in borci libanonskega gibanja Hezbolah, v dobrega pol leta.

Od začetka državljanske vojne v Siriji leta 2011, ki je terjala okoli pol milijona življenj, je Izrael izvedel že na stotine zračnih napadov na svojo severno sosedo. Tarča so bile sirske vladne sile ter skupine, povezane z Iranom, in borci šiitskega gibanja Hezbolah. Pred nekaj dnevi je prvi mož izraelske vojske, generalmajor Oded Basijuk predstavil načrte za leto 2023 in pri tem izpostavil nadaljevanje vojaške akcije v Siriji, saj da ne bodo dovolili, da se tam utrdi Hezbolah.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta