(FOTO in VIDEO) Letalska nesreča: Otroci, ki so 40 dni sami preživeli v džungli, končno videli sorodnike

STA, M.R.
11.06.2023 12:41

Štirje kolumbijski otroci, ki so jih po 40 dneh v amazonski džungli v petek našli žive, so shujšani in slabotni, a veseli. Zdravijo jih v vojaški bolnišnici v Bogoti, kjer so jih v soboto obiskali sorodniki.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Kolumbijska vojska je otroke v džungli našla 9. junija, pogrešani so bili od 1. maja. 
EPA

Ti so skupaj z obrambnim ministrom zasluge za preživetje otrok pripisali znanju in pogumu 13-letne deklice. Pogrešane otroke, stare 13, devet, štiri in eno leto, so našli v petek, 40 dni po nesreči letala v džungli na jugu Kolumbije. V nesreči so umrli vsi trije odrasli na krovu, med njimi tudi mama otrok. Z letalom so jih prepeljali v vojaško bolnišnico v Bogoti, kjer so se že srečali s sorodniki.

Bolnišnico sta obiskala tudi kolumbijski predsednik Gustavo Petro in obrambni minister Ivan Velasquez. Slednji je pojasnil, da otroci okrevajo, vendar jih za zdaj še vedno hranijo le s tekočo hrano.

"Veseli so, da vidijo družino," je novinarjem kmalu po obisku povedal njihov dedek Fidencio Valencia. "Otroci vedo, kako preživeti v džungli," je dodal in pojasnil, da so med tavanjem po džungli jedli predvsem moko, ki so jo našli na letalu, pa tudi različna semena, sadeže in koreninice. Zdaj so povsem izmučeni in zelo shujšani, je povedal dedek.

Dedek pogrešanih otrok Fidencio Valencia
Reuters

Tako babica otrok Fatima Valencia kot minister Velasquez sta se strinjala, da je za preživetje otrok odgovorna 13-letna Lesly, ki je "s svojim znanjem in bojevniškim duhom poskrbela za varnost svojih mlajših bratov in sester".

General Pedro Sanchez, ki je vodil reševalno akcijo, se je za pomoč zahvalil tudi številnim domorodcem. Na željo očeta pa bo general postal boter najmlajšega otroka. Najmlajša dva otroka, ki imata zdaj pet in eno leto, sta rojstna dneva preživela v džungli.

Prva dama Kolumbije Veronica Alcocer med obiskom otrok v bolnišnici
EPA

V obsežnem reševanju je sicer sodelovalo 160 vojakov in 70 domorodcev, ki dobro poznajo džunglo. Na tem območju živijo jaguarji, kače in drugi plenilci, tam so prisotne tudi oborožene skupine tihotapcev mamil.

Pogrešan še reševalni pes

Ker jih je skrbelo, da bodo otroci še naprej tavali in jih bodo vedno težje našli, so v gozd odvrgli 10.000 letakov z navodili v španščini in domorodnem jeziku otrok, naj ostanejo, kjer so. Letaki so vsebovali tudi nasvete za preživetje, vojska pa je odvrgla pakete s hrano in ustekleničeno vodo. Reševalci so s helikopterjev otrokom predvajali tudi sporočilo s pozivom, naj ne tavajo okrog, ki ga je posnela njihova babica.

Kolumbijski predsednik Gustavo Petro je tudi obiskal otroke.
EPA

Čeprav so otroke že rešili, pa reševalna akcija ni povsem zaključena. Vojska je namreč danes sporočila, da bo še naprej iskala reševalnega psa Wilsona, ki je med iskanjem otrok izginil. Pes je bil ključnega pomena pri najdbi nekaterih predmetov, ki so jih otroci za seboj pustili v džungli.

Prvi se je sicer do pogrešanih otrok prebil eden od domorodskih reševalcev. Našel jih je kakih pet kilometrov zahodno od kraja nesreče na območju, ki ga pred tem še niso preiskali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta