(FOTO) Ustaški simboli na razstavljenih plakatih o strpnosti

STA, M.R.
19.11.2020 11:57
Mednarodna razstava plakatov o strpnosti je bila v Zagrebu tarča neznanega storilca, ki je na plakate narisal ustaške simbole in jih popisal z nestrpnimi sporočili. Plakati so bili postavljeni ob graji zagrebškega botaničnega vrta pri hrvaškem ministrstvu za kulturo in medije ob mednarodnem dnevu strpnosti v ponedeljek.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ustaški simboli na razstavljenih plakatih v Zagrebu.
Botanički Vrt Pmf-a U Zagrebu/facebok

Zagrebški kriminalisti iščejo osebo, ki je z modro barvo na več razstavljenih plakatov narisala ustaški simbol, črko U ter napisa "NDH" in "Smrt srbskim zločincem", so sporočili z zagrebške policijske uprave. Fotografije uničenih plakatov so objavili na strani zagrebškega botaničnega vrta na Facebooku.

Eden od avtorjev razstave, zagrebški oblikovalec z ameriškim naslovom Mirko Ilić, je za današnji Jutarnji list povedal, da ne gre zgolj za vandalizem, temveč je uničenje plakatov povezal z neonacizmom. Kot je dodal, ni prvič, da so bili uničeni plakati razstave o strpnosti, ki je od leta 2017 prepotovala številna mesta, od Benetk do Turčije.

OK, Hejteri, paz'vamo:  makar smo bolno svjesni toga da je Taylor Swift nažalost u pravu, i da bute vi "...

Objavil/a Botanički vrt PMF-a u Zagrebu dne Sreda, 18. november 2020

"V Ljubljani je bil uničen plakat v arabskem jeziku, na katerem je pisalo 'Ne se bati tistega, česar ne poznate'. Tudi na Slovaškem je bilo uničenih deset plakatov in razstavo so nato preselili v cerkev, da bi jo rešili," je spomnil Ilić. Poudaril je, da so plakate uničevali samo v državah vzhodne Evrope, bile pa so tudi države in mesta, ki razstave sploh niso dovolili.

Avtorji razstavljenih plakatov v okviru mednarodne potujoče razstave Strpnost v Zagrebu so nekateri najbolj znani grafični oblikovalci, kot so Milton Glaser, Angie Wang in Brad Holland. Gre za izobraževalni in kulturno-umetniški projekt, v okviru katerega so oblikovalci s svojim vizualnim sporočilom simbolizirali strpnost ter izpisali besedo toleranca v svojih jezikih. Sporočilo razstave je sprejemanje drugih ljudi, ne glede na njihovo narodnost, vero, spolno usmerjenost, jezik, veroizpoved in navade.

Organizatorji zagrebške razstave so napovedali, da bodo zamenjali uničene plakate. Razstava bo na ogled do 16. decembra.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta