Od začetka agresije je Rusija v Ukrajino poslala najmanj 8000 plačancev iz zloglasne skupine Wagner in 3000 jih je umrlo, veliko več, kot so pričakovali, je pred odborom za zunanje zadeve v spodnjem domu britanskega parlamenta pričal Christo Grozev, izvršni direktor Bellingcata, platforme za preiskovalno novinarstvo, je objavil hrvaški Jutarnji list.
Wagner opisujejo kot po velikosti tretjo skupino plačancev, ki se borijo v Ukrajini. Med mrtvimi je po besedah Grozeva tudi 200 wagnerjevcev, ki so bili poslani v Kijev z nalogo, da izvedejo atentate na visoke politične predstavnike Ukrajine. Wagnerjevci, je pričal Grozev, so bili tudi v Buči, kjer so po umiku ruske vojske začeli odkrivati prva množična grobišča kot posledico vojnih zločinov ruske strani.
Bivši pripadniki skupine Wagner so Grozevu pripovedovali, da so številni plačanci v Ukrajini izključno zato, ker uživajo v ubijanju. Med njimi je 10 do 15 odstotkov sociopatov, ki jih ne poganja samo adrenalin, temveč so krvoločni.
Sean McFate iz think thanka Atlantic Council je ocenil, da so wagnerjevci ruskega predsednika Vladimirja Putina "kupili" z brutalnostjo v državljanski vojni v Siriji.
"Če pogledate Bučo in tudi drugod, vidite isti obrazec, kot je obstajal v Siriji, kjer so najprej zasliševali, potem pa mučili in obglavljali," pravi McFate. In da Zahod do zdaj ni dovolj upošteval nevarnosti wagnerjevcev niti jih niso imeli na radarju. "To je Rusijo ohrabrilo," je povedal.
Dodatne sankcije proti vodji skupine Wagner, Jevgeniju Prigožinu, ki mu pravijo "Putinov kuhar", bi bile ta trenutek po oceni Grozeva neučinkovite. Izvršni direktor Bellingcata je v Londonu ocenil, da bi bilo učinkoviteje odstraniti posamezne člane skupine, ki da s svojimi družinami radi dopustujejo v tujini ...
Britansko ministrstvo za obrambo je konec marca objavilo, da so pripadniki skupine Wagner razporejeni na vzhodu Ukrajine. Takrat so sicer ocenili, da jih je okoli 1000.