Letalski sektor vztraja pri dolgoročnem zmanjšanju emisij CO2

STA, M.D.
13.10.2019 15:28

Mednarodna organizacija za civilno letalstvo (ICAO), ki združuje 193 držav, se je ta teden zavezala, da bo kljub drugačnim stališčem držav, kot sta Kitajska in Rusija, okrepila svoja prizadevanja za dolgoročno omejitev v letalskem prometu sproščenih emisij ogljikovega dioksida. ICAO je sicer še vedno v fazi priprave končnega cilja za leto 2050.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Delegati organizacije bodo končno odločitev o cilju za leto 2050 sprejeli leta 2022, so pa znova podprli zavezo za vzpostavitev mehanizma za zmanjšanje emisij Corsia, dogovorjenega leta 2016, in sicer z 92 glasovi in 25 glasovi proti, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.
Kitajska in Rusija sta ob podpori Indije zahtevali tajno glasovanje o mehanizmu, saj sta prepričani, da ta hitro rastoče države postavlja v slabši položaj.
Na drugi strani so evropske države prepričane, da koalicija držav s Kitajsko in Rusijo na čelu zavira pričakovan napredek na področju boja letalskega sektorja proti podnebnim spremembam.
Corsia sicer predvideva, da morajo letalske družbe emisije stabilizirati do leta 2020. Od leta 2021 naprej bodo morale za preseganje ustaljene ravni kupiti emisijske kupone.
Članstvo v mehanizmu bo do leta 2026 brezplačno.
Vzporedno s Corsio so sicer letalski prevozniki in proizvajalci leta 2009 oblikovali tudi cilj, da količino emisij, povzročenih v letalstvu leta 2005, do leta 2050 prepolovijo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta