Stranka piva tretja najbolj priljubljena stranka na Dunaju, vodi jo zdravnik in panker Marco Pogo

Miha Dajčman Miha Dajčman
11.10.2023 17:04

Raziskava javnega mnenja na Dunaju postregla s presenečenjem: kar 12 odstotkov od 813 vprašanih bi volilo Stranko piva, ki predlaga fontano piva, 50-odstotni davek na radlerje in uvedbo testov sposobnosti za politike

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Danes 36-letni Marco Pogo je pred enajstimi leti končal študij medicine, v zdravstvu pa ni ostal dolgo, saj je začel živeti od glasbe.
EPA

Bierpartei (Stranka piva), ki med drugim predlaga postavitev fontane piva na Dunaju na enem od osrednjih dunajskih trgov Schwarzenbergplatz, odpravo obveznih zapiralnih časov in 50-odstotni davek na radlerje in "druga grozodejstva", bi po raziskavi javnega mnenja, ki jo je v ponedeljek objavil Heute, prejela kar 12 odstotkov glasov, če bi bile deželne volitve ta konec tedna. Pred njo sta le tradicionalni SPÖ (35 odstotkov) in FPÖ (23 odstotkov), za Stranko piva pa presenetljivo zaostajajo ÖVP (10 odstotkov), Zeleni in Neos (po 8 odstotkov). Stranko piva je leta 2015 ustanovil Dominik Wlazny, znan tudi pod umetniškim imenom Marco Pogo, ki je na predsedniških volitvah leta 2022 osvojil celo tretje mesto z 8,3 odstotka glasov.

V Stranki piva snubijo volivce z obljubami, da bo v avstrijski prestolnici vsak mesec vsakemu gospodinjstvu dostavila sodček piva, z uvedbo 50-odstotnega davka na radlerje, mešanice piva in sadnega soka, ter programom za odkupovanje radlerjev, s čimer bi omogočili, da radler zamenjajo za "pravo pivo". Stranka ima še več z alkoholom povezanih predlogov, vključno z ustvarjanjem gastronomske mreže za spodbujanje odnosov med lokalnimi gostinci in politiki, odpravo obveznih zapiralnih časov za bare in restavracije ter uresničevanje filozofije "živi in pusti živeti", razen seveda v primeru pivcev radlerjev. Stranka ima tudi resne ambicije, ki niso povezane s pivom. Med drugim zagovarja investicije v dunajski javni transport in športne objekte, izraža pa tudi napredna stališča glede pravic transspolnih in varovanja okolja. Hkrati je pozvala k zagotovitvi varnih namestitev za ukrajinske begunce v Avstriji, Pogo pa se že več let bori proti nasilju nad ženskami. "Vse ljudi, ne glede na narodno poreklo, barvo kože, vero, socialno poreklo, jezik ali karkoli drugega, je treba obravnavati enakopravno in spoštljivo," je pred leti dejal v enem od intervjujev.

Profimedia

Čeprav je bila Stranka piva ustanovljena za šalo, se je nato začela razvijati in utegne na naslednjih dunajskih deželnih volitvah, ki bodo čez dve leti, doseči zavidljiv rezultat, pišejo evropski mediji, ki so povzeli rezultate medija Heute. Pogo, sicer komik, zdravnik, pivovar, podjetnik in glasbenik, je dejal, da ga je k ustanovitvi stranke navdihnila skladba Bierpartei, ki jo izvaja njegova pankovska skupina Turbobier. Besedilo skladbe se glasi: "Če bi bil rad debel in veliko pil vsak dan, potem glasuj za nas, Stranko piva, saj bomo odpravili davek na alkohol." Na spletni strani stranke piše, da "se nihče prav ne spomni, kaj se je zgodilo tistega dne". Pogo bi po raziskavi javnega mnenja tudi na volitvah za župana Dunaja prejel 12 odstotkov glasov, kar bi zadostovalo za drugo mesto, višjo podporo ima le aktualni župan Dunaja Michael Ludwig s 37 odstotki.

Pevec dunajske punk-rock skupine Turbobier je, preden je postal frontman uspešne skupine in se je odločil za spremembo poklicne poti, delal kot zdravnik, dunajsko medicinsko fakulteto je zaključil pri 25 letih. V eden od intervjujev je danes 36-letnik, ki ima svojo znamko piva, dejal, da je eden njegovih največjih uspehov, da lahko spije štiri piva, ne da bi moral na stranišče. Stranka je bila sprva znana po kratici BPÖ - Bierpartei Österreich oziroma Avstrijska stranka piva -, leta 2020 pa se je uradno preimenovala v Stranko piva s kratico BIER, kar po nemško pomeni pivo.

Profimedia

Pri Stranki piva gre za satiričen projekt, kakršnih je bilo po Evropi doslej že več. Ena od glavnih zahtev stranke, ki je v preteklosti svojo kampanjo gradila predvsem na pivskih shodih po vsem Dunaju, je bila pred leti tudi uvedba posebnih testov sposobnosti za politike. "Politiki morajo reševati probleme ljudi v tej državi, ne da bi razmišljali o svojih volilnih številkah," pravi Marco Pogo. "Nekatere stvari v življenju je lažje prenašati s smehom - na primer avstrijsko politiko," še dodaja Pogo, ki je v Avstriji znan tudi kot komik.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta