V Gazi izstrelek priletel na bolnišnica: Mrtvih naj bi bilo na stotine ljudi, Izrael trdi, da ni napadel bolnišnice

STA, M.R.
17.10.2023 20:33

Iz Gaze palestinske oblasti poročajo, da je bilo v zračnem napadu Izraela na bolnišnico v Gazi umrlo okoli 500 ljudi. Izrael pa trdi, da je šlo za raketo palestinskega gibanja Islamski džihad. Tudi ta je vpletenost zanikal.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Napadena bolnišnica v Gazi
Reuters

Oglasilo se je palestinsko gibanje Hamas, ki je napad označilo za vojni zločin. "V bolnišnici je bilo na stotine bolnih in ranjenih ter ljudi, ki so bili s silo prisiljeni zapustiti domove," je sporočilo gibanje. Predstavniki Hamasa dodajajo, da je na stotine ljudi pod ruševinami. 

Civilne palestinske oblasti prav tako poročajo, da je bilo na območju bolnišnice na stotine na silo preseljenih ljudi. Prav tako so odgovornost za napad pripisale izraelskemu vojaškemu letalstvu. Prvi posnetki kažejo številna trupla in uničena vozila na ulici pred bolnišnico. Nepotrjeni videoposnetek pa prikazuje močno eksplozijo, ki naj bi pred tem odjeknila. 

Predstavnik izraelske vojske je pozneje dejal, da je na bolnišnico padel izstrelek palestinske militantne skupine Islamski džihad. Šlo naj bi za neuspelo izstrelitev rakete, je dodal. 

Izraelska vojska je svojo trditev, da gre za raketo Islamskega džihada, utemeljila na podatkih, pridobljenih pri "pregledu operacijskih sistemov vojske" in na "obveščevalnih informacijah iz različnih virov", je dodal tiskovni predstavnik. Izraelska vojska trdi, da bolnišnica ni njena tarča. Skrajno palestinsko gibanje Hamas, ki nadzoruje Gazo, pa je pred tem zatrdilo, da je bolnišnico napadla izraelska vojska, ter incident označilo za vojni zločin.

A Islamski džihad je vpletenost prav tako zanikal. Islamski džihad je v odzivu na te navedbe zanikal vsakršno vpletenost v napad. "To je laž in izmišljotina, povsem netočno. Okupatorji poskušajo zanikati strašni zločin in pokol, ki so ga zagrešili nad nedolžnimi civilisti", je za tiskovno agencijo Reuters dejal predstavnik Islamskega džihada.

Tridnevno žalovanje

Palestinske oblasti so že razglasile tridnevno žalovanje zaradi napada na bolnišnico Al Ahil Arabi. Palestinski predsednik Mahmud Abas je odpovedal za sredo načrtovano srečanje z ameriškim predsednikom Joejem Bidnom. Danes je bil Abas na obisku v Jordaniji, naj bi se še nocoj vrnil v Ramalo, kjer je sklical "nujni sestanek" palestinskega vodstva.

"Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) odločno obsoja napad na bolnišnico Al Ahli Arab na severu Gaze," je prvem odzivu na zapisal generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Ob tem je pozval k takojšnji zaščiti civilistov ter k preklicu izraelskih ukazov za evakuacijo.

Po virtualnem srečanju z voditelji EU se je na napad na bolnišnico odzval tudi predsednik Evropskega sveta Charles Michel, ki je opozoril, da napad na infrastrukturo "ni v skladu z mednarodnim pravom".

Izraelski napad je obsodil tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan, ki je pozval vse človeštvo, naj ukrepa in ustavi "brutalnost v Gazi". Egiptovsko ministrstvo za zunanje zadeve pa je napad označilo za nevarno kršitev mednarodnega humanitarnega prava.

Napadena tudi šola ZN v Gazi

Že pred tem naj bj bi v današnjem obstreljevanju Gaze hudo škodo utrpela tudi šola Združenih narodov, pri čemer je bilo ubitih najmanj šest ljudi, številni so ranjeni. V luči stopnjevanja izraelskih napadov na palestinsko enklavo je generalni komisar Agencije ZN za palestinske begunce (UNRWA) Philippe Lazzarini dejal, da v Gazi nikjer več ni varnega kraja.

Prizadeta šola, kjer je zatočišče pred izraelskimi napadi našlo najmanj 4000 ljudi, se nahaja v begunskem taborišču v osrednji Gazi, so zapisali na spletni strani UNRWA.

Med ranjenimi je tudi več uslužbencev UNRWA, končno število žrtev pa bo verjetno še višje, je povedal Lazzarini.

"To je nezaslišano in ponovno kaže na ravnodušnost do življenj civilistov. V Gazi ni več varen noben kraj, niti poslopja UNRWA ne," je še dodal.

V izraelskih napadih na območje Gaze je bilo po najnovejših podatkih ubitih okoli 3000 ljudi, več kot 12.500 pa jih je bilo ranjenih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta